Wtorek, 16 styczeń 2018, imieniny: Marcelego, Włodzimierza, Waldemara
A+ A-

Owocowo w Mstowie

Na stronie internetowej Urzędu Gminy obejrzeć można filmy prezentujące Święto Jabłka. Owocowo w Mstowie - imprezę plenerową organizowaną w gminie Mstów. Filmy zrealizowano 14 września na mstowskim rynku podczas Święta Jabłka. Dwuminutowa wersja filmu to przypomnienie dobrej zabawy na Święcie Jabłka - fragmenty koncertów, stoiska z jabłkami, ciastami oraz puszczanie lampionów na zakończenie imprezy. Wersja sześciominutowa uzupełniona jest wywiadami z Adamem Jakubczakiem wójtem gminy Mstów, Adamem Markowskim zastępcą wójta, sołtysami i sadownikami. Filmy promują jabłko i mstowskie sady, przypominają, że gmina Mstów jest zagłębiem jabłkowym regionu.

 

Mstowskie sady to promocyjna marka Mstowa, rozpoznawalny produkt
Na terenie gminy Mstów sady zajmują ponad 200 ha. Dominują jabłonie. Najwięcej sadów znajduje się w Zawadzie, Wancerzowie i Siedlcu. Wiele zakładano już w okresie międzywojennym. Były odnawiane i unowocześniane. Teraz są bardzo dobrze prowadzone, a wielu sadowników może poszczycić się nagrodami i wyróżnieniami w konkursach regionalnych i ogólnopolskich.

sady_01_640.jpg sady_02_640.jpg sady_03_640.jpg

To dlatego na terenie gminy zorganizowane będą dwie imprezy promujące sady:

  • w maju - Święto Kwitnącej Jabłoni
  • we wrześniu - Święto Jabłka

W imprezach udział wezmą firmy handlowe, ogrodnicze i gospodarstwa szkółkarskie. Można będzie kupić drzewka i krzewy owocowe. Przede wszystkim jednak będą doskonałą okazją by razem z sadownikami zwiedzać sady, oglądać charakterystyczne - bo przypominające kształtem igloo - przechowalnie owoców, uzyskać porady sadowników.

Imprezy połączone z kiermaszem to ciekawa propozycja dla mieszkańców gminy i dla turystów.
Serdecznie zapraszamy !!!
"Mstowskie sady" - to także naklejki w kształcie jabłka z napisem "mstowskie sady", to jabłka z wybarwionymi na skórce napisami "mstowskie sady" i różne gadżety, które zachęcają do odwiedzania imprez, na których króluje ten smaczny owoc tak charakterystyczny dla gminy.

sady_12_640.jpgPan Jerzy Halaba z Zawady otrzymał wyróżnienie za sok jabłkowy w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”. 28 sierpnia 2011 odbyła się wojewódzka edycja ogólnopolskiego konkursu "Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów". Konkurs organizują: Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego oraz Związek Województw RP. Konkursowi patronują: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Marszałkowie Województw. Konkurs ma na celu wyszukiwanie i promocję potraw oraz produktów regionalnych.

W gospodarstwie sadowniczym Krzysztofa i Tadeusza Pytlarzów w Wancerzowie uruchomiono sortownię jabłek. Maszyna produkcji holenderskiej sortuje 2 tony jabłek w ciągu godziny.

Sortownia usprawnia pracę. 300 kg skrzynię jabłek ręcznie sortuje się od 45 minut do godziny. Maszyna robi to w ciągu 8 – 10 minut. Praca jest dzięki temu lżejsza, a większy standard sortowania i pakowania owoców.

Gospodarstwo posiada także jedyną na terenie gminy przechowalnię jabłek z kontrolowaną atmosferą. Można w niej przechować około 220 ton jabłek. Dzięki odpowiedniemu stężeniu powietrza i chłodzeniu jabłka można przechowywać około 9 miesięcy i owoce zachowują wysoką jakość.

Krzysztof Pytlarz jest utytułowanym sadownikiem zdobył III miejsce w ogólnopolskim konkursie „Najbardziej Innowacyjny Młody Rolnik 2010”. Nagrodę wręczył Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki. Nagrody w konkursie przyznawano za najbardziej efektywne wykorzystanie środków unijnych.SPOTKANIE Z WŁAŚCICIELAMI SADÓW Z TERENU GMINY MSTÓW

Święto kwitnącej jabłoni odbędzie się 6 maja w Zawadzie. Tak ustalili sadownicy na spotkaniu poświęconym budowie marki "mstowskie sady". W Urzędzie Gminy spotkało się kilkunastu właścicieli sadów z terenu gminy Mstów. Święto kwitnącej jabłoni zainauguruje zwiedzanie sadów m. in w Siedlcu, Wancerzowie i Zawadzie. Od godz. 13.00 do 15.00 zwiedzający pod opieką sadowników będą mogli oglądać sady, przechowalnie owoców oraz porozmawiać z sadownikami i uzyskać porady. Przygotowano także wstępny projekt programu święta. Rozpocznie się o godz. 15.00 w Zawadzie. Na placu obok szkoły, na specjalnie przygotowanej scenie zaprezentują się uczniowie ze szkół gminy Mstów, zespół wokalny dzieci i młodzieży z Gminnego Ośrodka Kultury oraz panie z Kół Gospodyń Wiejskich. Będą ciekawe konkursy n. p. w obieraniu jabłka gdzie o wygranej decyduje najdłuższa skórka lub jedzeniu na czas jabłka zawieszonego na sznurku. Imprezie towarzyszyć będzie kiermasz, na którym można będzie kupić drzewka, krzewy, nasiona i cebulki kwiatów, a także wszystko to co może przydać się w przydomowym ogrodzie.

Na spotkaniu dyskutowano także o potrzebie zrzeszenia się sadowników i pozyskiwaniu środków zewnętrznych na promocję mstowskich sadów.

sady_09_640.jpg sady_11_640.jpg sady_10_640.jpg

Sadownicy rozmawiali również o budowie ponad kilometrowego odcinka wodociągu przy ul. Jabłoniowej w Wancerzowie. Potrzebę realizacji tej inwestycji sadownicy postulowali już na spotkaniu w ubiegłym roku. Po obu stronach ulicy są sady i wodociąg jest dla ich gospodarstw niezbędny. Będzie budowany na przełomie kwietnia i maja. Inwestycja będzie wspólnie realizowana przez sadowników i gminę. Wykopy pod wodociąg przygotują sadownicy, a wodociąg ułoży Samorządowy Zakład Budżetowy Gospodarki Komunalnej Gminy Mstów.


"MSTOWSKIE SADY W TELEWIZJI TVR"

2012_05_tvr.jpg

Święto Jabłka 2017 - TV ORION

Święto Jabłka 2017 - TV ORION
Piękna pogoda, promocja zdrowia, a przede wszystkim doskonała zabawa tak wyglądała kolejna edycja Święta Jabłka w gminie Mstów - reportaż TV ORION.
więcej

"Święto Jabłka 2017"

„Święto Jabłka 2017” za nami !  Już piąta edycja tej plenerowej imprezy odbyła się w sobotę 09 września, po raz pierwszy na mstowskich błoniach.

Słoneczna pogoda, liczne atrakcje i gwiazdy wieczoru – m.in. Czerwone Gitary czy Norbi -   przyciągnęły tłumy na stadion „Warty”.


 

więcej

"ŚWIĘTO JABŁKA 2016" W FOTOOBIEKTYWIE

„Święto Jabłka 2016” już za nami. Wydarzenie, które w naturalny sposób łączy tradycję lokalną z integracją społeczną i promocją gminy Mstów, przyniosło wiele niezapomnianych emocji.

Przeżyjmy te chwile jeszcze raz w fotorelacji, autorstwa K.Dryndy i A.Markowskiego.

więcej

"ŚWIĘTO JABŁKA 2016"

2016-09-swieto.jpg

ŚWIĘTO JABŁKA

TO BYŁO SMACZNE ŚWIĘTO JABŁKA

TO BYŁO SMACZNE ŚWIĘTO JABŁKA

Jabłka królowały w niedzielę 14 września na mstowskim rynku. Było smacznie i wesoło. Pogoda dopisała i Święto Jabłka - Owocowo w Mstowie odwiedziło bardzo dużo osób. Na stoiskach można było kupić owoce z mstowskich sadów, były także soki jabłkowe, cydr i ciasta oczywiście z jabłkami. Stoły aż uginały się pod ich ciężarem. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także lukrowane pierniki w kształcie - oczywiście - jabłek.

więcej

14 WRZEŚNIA – ŚWIĘTO JABŁKA - OWOCOWO W MSTOWIE.

W  niedzielę 14 września w gminie Mstów królować będzie jabłko.  O godzinie 15.00 na mstowskim rynku  rozpocznie się impreza – Święto Jabłka Owocowo w Mstowie. Święto Jabłka organizowane jest pod hasłem „Jedz polskie jabłka”
Owoce z mstowskich sadów można będzie kupić na stoiskach, będzie także sok jabłkowy i cydr.   Będą konkursy z jabłkiem w roli głównej – konkurs wiedzy sadowniczej, plastyczny dla dzieci czy picia soku i cydru  przez słomkę na czas. Na scenie wystąpią: Patrycja Kocimska,  zespół  Kogel- Mogel, The Postman oraz Flash.

więcej

ŚWIĘTO JABŁKA OWOCOWO W MSTOWIE

ŚWIĘTO JABŁKA OWOCOWO W MSTOWIE

Warto było odwiedzić Mstów w niedzielę 15 września. Na mstowskim rynku królowało jabłko. Impreza Święto Jabłka Owocowo w Mstowie przebiegała w bardzo sympatycznej atmosferze. Doskonale bawili się dorośli i dzieci, każdy znalazł coś ciekawego dla siebie. Po raz pierwszy gmina Mstów rozstawiła promocyjny namiot z napisami „Owocowo w Mstowie”, „Zakochaj się w Mstowie” oraz adresem internetowym gminy.

więcej