Sobota, 13 kwiecień 2024, imieniny: Przemyslawa, Hermenegildy, Marcina
A- A+

"Święto Jabłka 2021" / 2021-08-18

Tegoroczna edycja „Święta Jabłka” była długo wyczekiwana, ale jak się okazało, warto było pojawić się na mstowskich błoniach. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie, a występy sceniczne gwiazd oglądały tłumy ludzi – mieszkańców Gminy Mstów i regionu częstochowskiego.
Impreza przypadła na czas obowiązywania obostrzeń sanitarnych, co nałożyło na organizatorów nowe obowiązki. Zostały one jednak sprawnie zrealizowane, dzięki czemu przebieg wydarzenia był na profesjonalnym poziomie.
plakat_SwietoJablka2021

Już od rana 14 sierpnia prace przygotowawcze były w toku - przybywali wystawcy, artyści, obsługa techniczna i gastronomiczna. Aby „Święto Jabłka” nabrało właściwej formy, swoje wysiłki musieli połączyć m.in. technicy od sceny, nagłośnienia, gospodarz miejsca, organizator i liczni wystawcy. Kolejna grupa to artyści, którzy swoim talentem czarowali później wszystkich gości i liczną widownię. Nad całością czuwali pracownicy ochrony oraz przedstawiciele służb: Policji i Ochotniczej Straży Pożarnej. Dzięki dobrej organizacji oraz współpracy byliśmy świadkami wspaniałego wydarzenia kulturalnego.

Pierwsze dźwięki muzyki i słowa powitania padły ze sceny o godzinie 16:00. Zaraz po nich prowadzący zaprosił wszystkich na konkursy sprawnościowe związane z jabłkiem. Chętni (dzieci i młodzież) mieli za zadanie m.in. strącać jabłka, rzucać nimi do kosza lub spychać kręgle. Zabawy było co niemiara, a także nagród czy upominków. Każdy dostał torbę (z logami: Święta Jabłka i Gminy Mstów), a w niej niespodzianki, którymi były jabłka i maskotki. Ku uciesze najmłodszych na placu dodatkowo dostępne były stoiska z wieloma atrakcjami: wata cukrowa, wakacyjne warkocze oraz cały park dmuchawców - to tylko niektóre z nich. Można też było poszaleć na zjeżdżalniach, trampolinach czy torach przeszkód. Dla większych i starszych uczestników były dostępne stanowiska z gastronomią oraz wygodne ławki z parasolami. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

swieto_jablka_2021_11

Niewątpliwą atrakcją wydarzenia były występy zaproszonych artystów. Pierwszą gwiazdą na scenie był mstowski zespół śpiewaczy „Mstowianki”, który ma za sobą nagrania teledysków oraz wywiady w ogólnopolskiej telewizji (np. w Teleexpresie).
Folklor polskich gór i terenów żywiecczyzny zaprezentował Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Rajczańska”. Grupa 28 osób wytańczyła i wyśpiewała piękne ludowe tradycje. Zespół na scenie podzielił się na muzyków, tancerzy i wokalistów - przez blisko godzinę rozbrzmiewały góralskie przyśpiewki, wirowały kolorowe kiecki i warkocze. Widowisko było arcyciekawe!

swieto_jablka_2021_22

Po takiej dawce energii na scenę wkroczył Czadoman - artysta, który porwał do tańca nie tylko towarzyszące mu tancerki, ale i publiczność przed sceną. Mocne bity, przyjemne rytmy i „Power” wokalisty dały kolejną godzinę niezłej zabawy. Wszyscy „dali czadu”, a bis artysty było dowodem na to, że publiczność nie chciała kończyć tak dobrej zabawy. Prywatnie Czadoman to nie kto inny, jak Paweł Dudek - wokalista, który odniósł sukces w programie „Twoja twarz brzmi znajomo”, gdzie zaskoczył jurorów swoimi nieprzeciętnymi umiejętnościami wokalnymi.

swieto_jablka_2021_32

Po występach Czadomana nastąpił moment odpoczynku przed występem Gwiazdy Wieczoru. Gdy scenę przygotowywano do kolejnego show, uwaga zebranych została skierowana na telebim - na którym odbyła się prezentacja medialnego dorobku Gminnego Ośrodka Kultury w Mstowie. Zobaczyć można było realizowane w czasie pandemii teledyski i nagrania GOKu. A jest się czym pochwalić: teledyski KGW "Mstowianki”, teledysk Poli Błachowicz, teledysk hymnu „Iskry” Mokrzesz, nagrania wokalne ze studia nagrań „mStovia Studio” w Gminnym Ośrodku Kultury we Mstowie. Wszystkie te realizacje można też oglądać na kanale You Tube GOKu.

Na finał wystąpili giganci sceniczni, gwiazdy wielkiego formatu – zespół KOMBI. Wspaniali muzycy, kompozytorzy i twórcy. Wszyscy pamiętamy ich takie hity, jak np. „Nietykalni”, „Słodkiego, miłego życia” czy „Nasze randez-vous”. Zespół zaprezentował dorobek muzyczny i opowiedział o swojej historii - była to niebanalna podróż w czasie, dla wielu oglądających wręcz sentymentalna. Zespół Kombi istnieje pod tą nazwą już 45 lat i podczas występu pokazał nowatorski styl, łączący wykorzystanie instrumentów elektronicznych, klawiszowych z  nowinką techniczną (która bardzo podobała się licznie zgromadzonej publiczności), czyli pokazem laserowym. Muzyka elektroniczna i światło lasera dały niebanalne odczucia muzyczne i artystyczne. Pozostaje tylko złożyć gratulacje i życzyć dalszych sukcesów Zespołowi.

swieto_jablka_2021_38

Gdy koncert  dobiegł końca, dla chętnych do godziny 1:00 trwała dyskoteka, którą prowadził DJ Maciek. Pogoda ducha i pogoda astronomiczna na „Świecie Jabłka 2021” były na wysokim poziomie. Do zobaczenia za rok!

Relacja: Krzysztof Drynda - Dyrektor GOK w Mstowie
Zdjęcia: Artur Śpiewak, Maciej Juszczyk, Adam Równiak


Imprezę swoją obecnością zaszczyciło wielu znamienitych gości m.in.:
- Jadwiga Wiśniewska, Poseł do Parlamentu Europejskiego
- Szymon Giżyński, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Poseł na Sejm RP
- Ryszard Majer, Senator Rzeczypospolitej Polskiej
- Lidia Burzyńska, Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
- Mariusz Trepka, Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
- Robert Magdziarz, Wicewojewoda Śląski
- Stanisław Gmitruk, Radny Sejmiku Województwa Śląskiego
- Krzysztof Nowak, Dyrektor Wydziału Nadzoru Prawnego, Urząd Wojewódzki w Katowicach
- Mirosław Matyszczak, Prezes Zarządu RFG Częstochowa
- Adam Markowski, Dyrektor, Urząd Marszałkowski w Katowicach
- Marek Radosz, Komendant Miejski PSP w Częstochowie
- Grażyna Dudek, Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Częstochowie
- Urszula Całusińska, Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Częstochowskiego
- Andrzej Krzypkowski, Nadleśniczy (Nadleśnictwo Złoty Potok)
- Jerzy Motłoch, Prezes „Partnerstwa Północnej Jury”

Dziękujemy wszystkim gościom za przybycie i zaszczycenie swoją obecnością.

Wstecz