Oficjalna strona Gminy Mstów
Środa, 24 lipiec 2024, imieniny: Kingi, Krystyny
A- A+

Spływy kajakowe

Atrakcją gminy Mstów jest przełom Warty. To jedno z piękniejszych i bardzo malowniczych miejsc na Jurze. Spokojna rzeka i piękne krajobrazy przyciągają turystów i miłośników spływów kajakowych.
Część spływów rozpoczyna się przy Bramie Mirowskiej i kończy w Mstowie na wysokości zbiornika Tasarki. Doświadczeni kajakarze wybierają trasę około 30 km z Częstochowy do Skrzydlowa przez Jaskrów, Mstów i Rajsko.

P7010059

Na granicy Częstochowy i gminy Mstów podziwiać można las grądowy z lipami szerokolistnymi, grabami, dębami szypułkowymi i klonami zwyczajnymi. Zajmuje obszar kilku hektarów. Rośnie na zboczu Przeprośnej Górki. Na szczycie wzgórza znajduje się Sanktuarium św. Ojca Pio. Przeprośna Górka to tradycyjne miejsce odpoczynku pieszych pielgrzymek. Tu pielgrzymi po raz pierwszy widzą cel swej wędrówki - Jasną Górę. Tu następuje pojednanie i wzajemne przeprosiny, stąd nazwa tego miejsca.


Atrakcją okolicy jest Grodzisko Gąszczyk - pozostałości osady obronnej z czasów kultury łużyckiej oraz wczesnego średniowiecza.

Kajakarze odpocząć mogą w Mstowie. Na obszarze prawie 5 ha - od Urzędu Gminy aż do zbiornika Tasarki - rozciągają się tereny rekreacyjne nad Wartą. Z platform widokowych można obejrzeć panoramę Mstowa i Wancerzowa. Charakterystyczne dla krajobrazu są wzgórza wapienne, iglice, kominy i grzebienie skalne. W Mstowie wznosi się skałka zwana Skałą Miłości. Według podań Skała Miłości to zaklęta para zakochanych, a źródło bijące u jej stóp posiada właściwości lecznicze. Warto zwiedzać gminę Mstów - płynąc kajakiem.


logotypy-2020-gmina-Mstow2

Okoliczne firmy zajmujące się organizacją spływów kajakowych na rzece Warcie:

- www.tyrolki.pl

- www.jurakajaki.pl/

- www.kajakiwarta.pl

- www.splywykajakowe.czest.pl

- www.wartaczestochowa.pl

- www.smazalnia-karczewice.pl/index.php/splywy-kajakowe

- www.agroniezapominajka.pl

Wstecz