Czwartek, 19 lipiec 2018, imieniny: Wincentego, Wodzislawa, Marcina
A+ A-

Spływy kajakowe

Atrakcją gminy Mstów jest przełom Warty. To jedno z piękniejszych i bardzo malowniczych miejsc na Jurze. Spokojna rzeka i piękne krajobrazy przyciągają turystów i miłośników spływów kajakowych.
Część spływów rozpoczyna się przy Bramie Mirowskiej i kończy w Mstowie na wysokości zbiornika Tasarki. Doświadczeni kajakarze wybierają trasę około 30 km z Częstochowy do Skrzydlowa przez Jaskrów, Mstów i Rajsko.
Na granicy Częstochowy i gminy Mstów podziwiać można las grądowy z lipami szerokolistnymi, grabami, dębami szypułkowymi i klonami zwyczajnymi. Zajmuje obszar kilku hektarów. Rośnie na zboczu Przeprośnej Górki. Na szczycie wzgórza znajduje się Sanktuarium św. Ojca Pio. Przeprośna Górka to tradycyjne miejsce odpoczynku pieszych pielgrzymek. Tu pielgrzymi po raz pierwszy widzą cel swej wędrówki - Jasną Górę. Tu następuje pojednanie i wzajemne przeprosiny, stąd nazwa tego miejsca.
Atrakcją okolicy jest Grodzisko Gąszczyk - pozostałości osady obronnej z czasów kultury łużyckiej oraz wczesnego średniowiecza.
Kajakarze odpocząć mogą w Mstowie. Na obszarze prawie 5 ha - od Urzędu Gminy aż do zbiornika Tasarki rozciągają się - tereny rekreacyjne nad Wartą. Z platform widokowych można obejrzeć panoramę Mstowa i Wancerzowa. Charakterystyczne dla krajobrazu są wzgórza wapienne, iglice, kominy i grzebienie skalne. W Mstowie wznosi się skałka zwana Skałą Miłości. Według podań Skała Miłości to zaklęta para zakochanych, a źródło bijące u jej stóp posiada właściwości lecznicze. Warto zwiedzać gminę Mstów - płynąc kajakiem.


Cztery firmy zajmujące się organizacją spływów kajakowych także na terenie gminy Mstów:
- www.kajakiwarta.pl
- www.splywykajakowe.czest.pl
- www.wartaczestochowa.pl
- http://smazalnia-karczewice.pl/index.php/splywy-kajakowe
- http://agroniezapominajka.pl/

 


Pod koniec sierpnia 2011 odbył się I Mstowski Spływ Kajakowy. Chociaż przygotowano ponad 60 kajaków, to i tak nie wszyscy zainteresowani mogli wziąć udział w spływie. Dlatego organizatorzy Mstowskiego Spływu Kajakowego - Urząd Gminy, Gminny Ośrodek Kultury oraz cztery firmy organizujące na terenie gminie spływy - postanowili zwiększyć ofertę i są one organizowane nawet zimą. Pierwszy zimowy Mstowski Spływ Kajakowy Barbórkowo - Mikołajowy odbył się 4 grudnia 2011 roku.
 

 

Wstecz