Poniedziałek, 27 czerwiec 2022, imieniny: Maryli, Wladyslawa, Cyryla
A- A+

Aktualności 2012

UCZESTNICY XXII SYMPOZJUM JURAJSKIEGO GOŚCILI W GMINIE MSTÓW / 2012-05-12

UCZESTNICY XXII SYMPOZJUM JURAJSKIEGO GOŚCILI W GMINIE MSTÓW

Uczestnicy XXII Sympozjum Jurajskiego gościli w gminie Mstów. Dyrektorzy parków krajobrazowych oraz przedstawiciele wydziałów ochrony środowiska z całej Polski zwiedzili Cementownię Cemex w Rudnikach oraz kopalnię kamienia wapiennego Latosówka w Jaskrowie i zapoznali się z procesem produkcji i działaniami proekologicznymi Cementowni Cemex. Około 30 uczestników sympozjum wzięło udział w spływie kajakowym. Wyruszyli z Jaskrowa i najbardziej malowniczym odcinkiem Warty dopłynęli do Mstowa. Wysoko ocenili walory przyrodniczo-krajobrazowe gminy.

więcej

800-LECIE ZJAZDU BISKUPÓW W MSTOWIE / 2012-05-12

800-LECIE ZJAZDU BISKUPÓW W MSTOWIE

Trwają przygotowania obchodów 800-lecia zjazdu biskupów w Mstowie. Obchody przygotowują Kanonicy Regularni Laterańscy w klasztorze w Mstowie wraz z Urzędem Gminy. Odbędą się na początku czerwca. 1 czerwca rozpocznie się dwudniowa Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Mstów - miasto, klasztor i parafia na przestrzeni wieków. Wracamy do przeszłości, aby zadbać o przyszłość". W niedzielę 3 czerwca o godzinie 11.00 uroczystości zakończy suma pontyfikalna pod przewodnictwem ks. abp seniora Stanisława Nowaka.
Zjazd biskupów polskich w 1212 roku był ważnym wydarzeniem w dziejach Mstowa. Zwołał go arcybiskup gnieźnieński Henryk Kietlicz. Podczas uroczystości konsekrowano biskupa poznańskiego Pawła. W zjeździe uczestniczył m. in. kronikarz, dziejopisarz Wincenty Kadłubek.

PROGRAM SYPMOZJUM (pdf)

MSTÓW – OTRICOLI / 2012-05-12

MSTÓW – OTRICOLI

Delegacja z Mstowa w piątek 11 maja wyjechała do bliźniaczej gminy Otricoli we Włoszech. W skład delegacji wchodzą mieszkańcy gminy Mstów, kilku radnych gminnych i powiatowych oraz Przewodniczący Rady Gminy Zdzisław Gołdy. Prawie 40 osób z gminy Mstów w czasie pobytu w Otricoli mieszka w domach zaprzyjaźnionych rodzin. Mieszkańcy gminy Mstów zwiedzą Otricoli ale także Asyż, Rzym, Florencję i Wenecję. Wrócą 20 maja.

O PRZYDOMOWYCH OCZYSZCZALNIACH / 2012-05-10

W zakładce „Gmina Mstów w relacjach telewizyjnych” zamieściliśmy link do odcinka magazynu „Bliżej natury”, który wyemitowano na antenie TVP Katowice we wtorek, 8 maja. Znalazł się w nim min. materiał dotyczący przydomowych oczyszczalni ścieków, a w nim wypowiedzi jednego z mieszkańców naszej gminy oraz wójta, Adama Jakubczaka. Zapraszamy do oglądania.http://www.tvp.pl/katowice/edukacja/blizej-natury/wideo/8-maja/7304554

NAJLEPSI W CZĘSTOCHOWIE / 2012-05-08

NAJLEPSI W CZĘSTOCHOWIE

Czteroosobowy patrol z mstowskiej drużyny harcerskiej 25MDH „Piorun” w składzie Paulina Ceglarz, Sebastian Brodek, Magdalena Kuśmierska i Wiktoria Trusiuk zwyciężył w grze miejskiej „Częstochowskie miejsca pamięci”. Harcerze otrzymali nagrody od władz Hufca ZHP w Częstochowie.

więcej

II SPINNINGOWE ZAWODY WĘDKARSKIE O PUCHAR WÓJTA GMINY MSTÓW – ŚWIĘTO SZCZUPAKA 2012 / 2012-05-08

II SPINNINGOWE ZAWODY WĘDKARSKIE O PUCHAR WÓJTA GMINY MSTÓW – ŚWIĘTO SZCZUPAKA 2012

Początkowo sukcesów nie było, ale zawody trwały cztery godziny i końcówka okazała się bardzo szczęśliwa. Pierwszy przy stoliku sędziowskim zameldował się Przemysław Kasztelan, ze złowionym szczupakiem o długości 78 cm. Zajął w zawodach pierwsze miejsce.

więcej

KRZYŻ W KRASICACH / 2012-05-07

W Krasicach przy grobie pątników stanął 6,5 m krzyż. Ufundowali go pielgrzymi z Radomia. Krzyż poświęcił i mszy św. przewodniczył  ks. abp senior Stanisław Nowak. Grób pątników upamiętnia wymordowanie przez wojska zaborców w 1792 roku uczestników pielgrzymki warszawskiej.

Tadeusz Rubik sołtys Krasic dziękuje pielgrzymom za ufundowanie krzyża. Pielgrzymka radomska – grupa 11 pod opieką  księży Pallotynów od wielu lat w drodze na Jasną Górę zatrzymuje się w Krasicach. Tadeusz Rubik dziękuje pielgrzymom z Radomia, księżom Pallotynom i mieszkańcom Krasic za pracę włożoną w uporządkowanie grobu i przygotowanie uroczystości.

BEZPŁATNE WARSZTATY FILMOWE DLA WSZYSTKICH CHĘTNYCH I UCZESTNIKÓW KONKURSU FILMOWEGO / 2012-05-07

BEZPŁATNE WARSZTATY FILMOWE DLA WSZYSTKICH CHĘTNYCH I UCZESTNIKÓW KONKURSU FILMOWEGO

BEZPŁATNE WARSZTATY FILMOWE DLA WSZYSTKICH CHĘTNYCH I UCZESTNIKÓW KONKURSU FILMOWEGO "LOKALNIE NAKRĘCENI".

więcej