Poniedziałek, 08 sierpień 2022, imieniny: Cypriana, Emiliana, Dominika
A- A+

"Zielona Pracownia" na 100-lecie Szkoły w Jaskrowie / 2019-10-12

Pod hasłem „Święto Nauki”, 8 października w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Jaskrowie odbyło się uroczyste otwarcie Ekopracowni „ŻYWIOŁY ZIEMI”.
zielona_pracownia

Wśród przybyłych gości znaleźli się m.in.:

  • Lidia Burzyńska – Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej,
  • Wójt Gminy Mstów Tomasz Gęsiarz,
  • Zastępca Wójta Gminy Mstów Małgorzata Grabowska,
  • Wykładowcy Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie – prof. Wojciech Ciesielski oraz jego asystent mgr Damian Kulawik,
  • Ksiądz Jan Brzozowski CRL,
  • Radni Gminy Mstów: Bogusław Gawron, Mariola Juszczyk, Justyna Klimczak, Patryk Woźnica, Bożena Pluta,
  • Sołtys Jaskrowa Krystyna Tyras,
  • Przewodnicząca KGW „Jaskrowianki” Małgorzata Kwiecień,
  • Dyrektorzy szkół z terenu Gminy Mstów, nauczyciele oraz nauczyciele emeryci,
  • Prezydium Rady Rodziców ZSP w Jaskrowie, rodzice i mieszkańcy Jaskrowa.

j5a
>> W scenariuszu uroczystości (opracowanym przez nauczycielki: Edytę Cybę i Grażynę Jakubczak) znalazło się m.in.: pasowanie na ucznia, obchody dnia nauczyciela oraz pokaz doświadczeń chemicznych - wykonanych przez uczniów jaskrowskiej szkoły, pod okiem wykładowców z Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego w Częstochowie.

>> Głównym punktem uroczystości było otwarcie „Zielonej Pracowni”, której utworzenie sfinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach (WFOŚiGW). Za kwotę 30 tys. zł dokonano gruntownego remontu starej sali dydaktycznej, zakupiono nowe meble, krzesła, ławki oraz zestaw pomocy naukowych do nauk przyrodniczych. Za przekaz multimedialny w pracowni odpowiada nowoczesny monitor interaktywny pozyskany w ramach innego projektu realizowanego przez Gminę Mstów tj. „Aktywna tablica”.

>> W przygotowanie projektu i jego wykonanie zaangażowało się wiele osób ze szkoły oraz zaprzyjaźnionych firm i instytucji. Symbolicznego przecięcia zielonej wstęgi dokonano w trakcie uroczystości, goście mogli też poznać możliwości nowej pracowni podczas prezentacji.
j12

Uroczystość „Święta Nauki” w Jaskrowie rozpoczęła jubileuszowe obchody 100-lecia działalności jaskrowskiej szkoły. Powołano ją bowiem do życia w 1920 roku.

zdjecie-01
Info: Grażyna Jakubczak, Robert Knysak
Więcej: http://www.szkola.jaskrow.pl/art/123,zielona-pracownia-na-100-lecie-szkoly
 

wfos1

Powstanie Ekopracowni ŻYWIOŁY ZIEMI „krok po kroku”
* (luty 2019) Zespół Szkolno-Przedszkolny w Jaskrowie składa wniosek do konkursu WFOŚiGW w Katowicach i znajduje się wśród laureatów konkursu „Zielona pracownia_projekt'2019” , otrzymując nagrodę pieniężną w wysokości 6 tyś.zł, z przeznaczeniem na projekt.  
* (marzec-kwiecień 2019) Gmina Mstów składa wniosek, dotyczący utworzenia szkolnej pracowni w Jaskrowie.  Nabór trwał: 15-29.03.2019r. Konkurs skierowany był do organów prowadzących placówki oświatowe z terenu województwa śląskiego (w tym wypadku: Gmina Mstów).
Pod koniec kwietnia napłynęła oficjalna informacja, że dostaliśmy 24 tyś.zł dofinansowania.
* (czerwiec-sierpień 2019) Ostatnim krokiem była realizacja projektu. Tu trzeba podkreślić zaangażowanie wielu osób m.in. Dyrektora ZSP w Jaskrowie, Grona Pedagogicznego, Rady Rodziców.

Więcej: http://www.mstow.pl/art/3502,zielona-pracownia-powstanie-w-zsp-w-jaskrowie
http://www.mstow.pl/art/3461,zielona-pracownia_projekt2019
https://www.wfosigw.katowice.pl/aktualnosci-wyroznione/9-aktualnosci/2458-rozstrzygniecie-konkursu-zielona-pracownia-2019.html

Wstecz