Niedziela, 22 maj 2022, imieniny: Heleny, Wieslawy, Ryty
A- A+

800-LECIE ZJAZDU BISKUPÓW W MSTOWIE / 2012-06-03

Trwają obchody 800-lecia zjazdu biskupów w Mstowie. Przygotowali je Klasztor Kanoników Regularnych Laterańskich w Mstowie wraz z Urzędem Gminy. Rozpoczęła się dwudniowa  Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Mstów - miasto, klasztor i parafia na przestrzeni wieków. Wracamy do przeszłości, aby zadbać o przyszłość". 


Zjazd biskupów polskich w 1212 roku był ważnym wydarzeniem w dziejach Mstowa. Zwołał go arcybiskup gnieźnieński Henryk Kietlicz. Podczas uroczystości  konsekrowano biskupa poznańskiego Pawła. W zjeździe uczestniczył m. in. kronikarz, dziejopisarz Wincenty Kadłubek. Jak podkreśla ks. Stefan Porossa – klasztor w Mstowie jest najstarszym  klasztorem w regionie, najstarszym ośrodkiem religijnym na tych ziemiach i przypomina, że pierwsza wiadomość o Kanonikach Regularnych w Mstowie pochodzi z 1150 r. Ta konferencja to przypomnienie historii i działalności Zakonu  Kanoników Regularnych, historii i dziejów klasztoru oraz parafii w Mstowie.

Konferencja zorganizowana jest w auli Zespołu Szkół w Mstowie przy ul. Partyzantów 2. Towarzyszy jej wystawa starych fotografii Mstowa. Na prawie 40 zdjęciach zobaczyć można ulice, budynki i miejsca charakterystyczne dla Mstowa. W niedzielę 3 czerwca o godzinie 11.00 uroczystości zakończy suma pontyfikalna pod przewodnictwem ks. abp seniora Stanisława Nowaka.

Wstecz