Sobota, 15 czerwiec 2024, imieniny: Wita, Jolanty
A- A+

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży "Jugendwerk" / 2024-06-10

W ramach programu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży „Jugendwerk” w Szkole Podstawowej w Mstowie w dniach 21-27 maja br. gościła 18-osobowa grupa uczniów (wraz z opiekunami) z zaprzyjaźnionej szkoły z Niemiec, Rhönschule Gersfeld.

- „Była to dla nas wyjątkowa okazja do zacieśnienia więzi między naszymi szkołami i kulturami. Uczniowie z obu krajów mieli możliwość poznania się bliżej, wzięcia udziału w ciekawych zajęciach i warsztatach oraz zwiedzania pięknych miejsc w Polsce” – relacjonuje Koordynator projektu z SP Mstów, mgr Aleksandra Bekus.
jugendwerk  jugendwerk_10 

Uczniowie z obu krajów wzięli udział w bogatym programie, który obejmował m.in.:
- zwiedzanie Mstowa i szkoły, zapoznanie się z jej historią i tradycjami, spotkanie z  Wójtem Gminy Mstów.
- warsztaty integracyjne, które pozwoliły im lepiej się poznać i przełamać bariery językowe.
- wizytę w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau, która była głębokim i poruszającym doświadczeniem, co może mieć znaczący wpływ na postrzeganie historii, odpowiedzialności i moralności.
- wycieczki do Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach oraz do Częstochowy, gdzie uczniowie mogli podziwiać piękno Polski i poznać jej historię.
- gry i zabawy, dyskotekę szkolną, paintball, co sprzyjało integracji oraz budowaniu przyjaźni.
- wspólne spożywanie posiłków, poznawanie naszej pięknej Jury Krakowsko-Częstochowskiej  i interesujące rozmowy, połączone z wymianą spostrzeżeń i doświadczeń.

Rewizyta w ramach programu polsko-niemieckiej współpracy młodzieży była cennym doświadczeniem dla wszystkich uczestników. Udowodniła, że wymiana młodzieży jest doskonałym sposobem na budowanie tolerancji, zrozumienia i przyjaźni między narodami. Warto wspomnieć, że współpraca między Szkołą Podstawową w Mstowie i Rhönschule Gersfeld trwa już okrągłe 20 lat.

Chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu tej rewizyty:
* Uczniom z Polski (również absolwentom) i Niemiec za ich zaangażowanie i entuzjazm;
* Nauczycielom obu szkół za przygotowanie ciekawego programu;
* Dyrekcji szkoły za gościnność i wsparcie;
* Rodzinom uczniów, które z wielkim zaangażowaniem gościły naszych niemieckich partnerów - za wszelką pomoc, otwartość i serdeczność okazaną podczas realizacji programu;
* Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży Jugendwerk za finansowe wsparcie w/w projektu.

- „Pobyt gości z Niemiec był niezwykle cennym doświadczeniem. Uczniowie mieli okazję poznać nie tylko kulturę i język naszych sąsiadów, ale również nawiązać nowe znajomości i przyjaźnie. Jesteśmy przekonani, że rewizyta w ramach programu wymiany młodzieży polsko-niemieckiej była dla wszystkich uczestników niezapomnianym przeżyciem.
Wierzymy, że wymiana młodzieży jest niezwykle ważna dla budowania przyjaźni i zrozumienia między narodami. Dlatego też będziemy nadal aktywnie uczestniczyć w programach wymiany młodzieży i organizować tego typu spotkania w naszej szkole.
Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie w ramach programu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, które odbędzie się w następnym roku kalendarzowym w zaprzyjaźnionej szkole Rhönschule Gersfeld w Niemczech
“.
Koordynator projektu: mgr Aleksandra Bekus

Wstecz