Czwartek, 07 grudzień 2023, imieniny: Marcina, Ambrożego, Teodora
A- A+

"Jan III Sobieski" w Mstowie / 2023-11-09

W najbliższy piątek i w sobotę w hali przy Szkole Podstawowej w Mstowie będzie można oglądać haftowaną, o imponujących rozmiarach, replikę dzieła Jana Matejki pt. „Jan Sobieski pod Wiedniem”.

>> Obraz o imponujących rozmiarach (4,58 x 8,94 metra !) będzie dostępny do obejrzenia dla mieszkańców:
- w piątek (od godz. 13:00 do godz. 17:00)
- w sobotę (od godz. 12:00 do godz. 15:00).

Zapraszamy ! Hala sportowa przy szkole w Mstowie (wejście od strony hali)

sobieski

>> Haftowana replika obrazu przedstawia zwycięstwo króla Jana III Sobieskiego nad Turkami pod Wiedniem (12 września 1683 roku).
>> Oryginalny obraz Jana Matejki "Jan Sobieski pod Wiedniem" (Zwycięstwo pod Wiedniem) namalowany został w latach 1882-83. Obecnie znajduje się w Muzeach Watykańskich - przekazany w grudniu 1883 r. papieżowi Leonowi XIII, jako dar od narodu polskiego.

Jak opowiada Adam Panek, prezes Fundacji Wspierania Kultury, Sztuki i Tradycji Rękodzieła Artystycznego im. św. Królowej Jadwigi: - "Przygotowania trwały 12 miesięcy i polegały na przetworzeniu dobrego jakościowo zdjęcia na diagramy do haftowania. Kolejnym etapem było samo haftowanie. Proces ten trwał 2 lata. Prym tutaj wiodła moja mama"
>> Przy wykonaniu obrazu pracowało 78 wolontariuszy.
>> Replika składa się z 50 części, a całość dzieła to 9,5 miliona krzyżyków, wykonywanych ręcznie, tzw. wzorem liczonym. Na każdej części z tyłu wyhaftowane jest imię i nazwisko autora danego elementu.
>> Pomysłodawczynią wykonania repliki akurat tego obrazu była p. Maria Serafińska-Domańska, jedyna żyjąca krewna Jana Matejki.

Jak podkreśla Adam Panek, prezes Fundacji:
- „Cel, jaki przyświeca fundacji, to podtrzymywanie tradycji narodowych i propagowanie polskiego rękodzieła. Przekaz płynący z ekspozycji ma zachęcić do dumy z bycia Polakami, gdyż historia naszego kraju pokazuje, że mamy z czego być dumni. Zależy nam, żeby obraz obejrzała jak największa liczba ludzi".

Wstecz