Oficjalna strona Gminy Mstów
Piątek, 19 lipiec 2024, imieniny: Wincentego, Wodzislawa, Marcina
A- A+

Sukces młodych historyków / 2023-05-22

Młodzi historycy z sukcesami reprezentowali Gminę Mstów w XXII Międzypowiatowym Konkursie Historycznym „Czy znasz historię Częstochowy i regionu częstochowskiego”.

>> Igor Żak, uczeń klasy VI b Szkoły Podstawowej w Mstowie, był najlepszy wśród dziesięciu finalistów i zajął I miejsce w konkursie.
>> Ponadto uczniowie: Adam Kaplan (uczeń klasy VI b) i Bartosz Walkowiak (uczeń klasy VIII d) otrzymali tytuł finalisty, czyli wywalczyli miejsce w ścisłej elitarnej dziesiątce najlepszych znawców historii regionu częstochowskiego.
>> Igora, Adama i Bartosza przygotowała do trzech etapów konkursu nauczycielka historii w Szkole Podstawowej w Mstowie, mgr Wioletta Derda.

1-warsztaty  2IMG_2267

Konkurs został zorganizowany przez: SP nr 42, SP nr 15 w Częstochowie, Muzeum Częstochowskie, Archiwum Państwowe w Częstochowie, pod patronatem:
- Prezydenta Miasta Częstochowy,
- Starosty Częstochowskiego,
- Dyrektora Delegatury Kuratorium Oświaty w Częstochowie,
- oraz Wójtów gmin, m.in. Wójta Gminy Mstów, Tomasza Gęsiarza.
Wśród partnerów konkursu znalazły się również: Partnerstwo Północnej Jury, lokalne grupy działania z innych gmin oraz Instytut Pamięci Narodowej.

W konkursie rywalizowali uczniowie z powiatów: częstochowskiego, myszkowskiego i lublinieckiego. I etap konkursu odbył się w październiku w siedzibach szkół biorących udział w konkursie. II etap odbył się w grudniu w SP nr 42 w Częstochowie, natomiast finał miał miejsce w marcu w ratuszu, obecnej siedzibie Muzeum Częstochowskiego. Składał się on z części pisemnej oraz odpowiedzi ustnych 10 finalistów w kategorii szkół podstawowych.

** Przed finałem uczniowie uczestniczyli w warsztatach historycznych dotyczących wybuchu i przebiegu Powstania Styczniowego, w 160. rocznicę tego wydarzenia - zorganizowanych przez pracowników Muzeum Częstochowskiego oraz Archiwum Państwowego w Częstochowie.                  

** W trakcie warsztatów młodzi historycy byli zachwyceni wiadomością dotyczącą historii Mokrzeszy. Otóż niejaki Walenty Józef Wincenty Zwierkowski, który urodził się 20 lutego 1788 w Mokrzeszy - jako syn Ignacego Zwierkowskiego (adiutanta Kazimierza Pułaskiego) i Marianny Teodory z Kałuskich - był polskim publicystą niepodległościowym, politykiem, uczestnikiem wojen napoleońskich i powstania listopadowego w stopniu majora, wolnomularzem, trzykrotnie posłem na Sejm (1825, 1830 i 1830–1831). Co najważniejsze, na jego wniosek połączone Izby Senatorska i Poselska uchwaliły, że „kokardę narodową stanowić będą kolory herbu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, to jest kolor biały z czerwonym”.
Walentego Zwierkowskiego można więc uważać za współtwórcę naszej barwy i flagi narodowej.

Gratulujemy uczniom wiedzy i sukcesów!

Wstecz