Niedziela, 29 styczeń 2023, imieniny: Zdzisława, Franciszka, Józefa
A- A+

„Radośni z wolności, dumni z polskości” / 2022-11-17

Koncert folklorystyczno-patriotyczny „Radośni z wolności, dumni z polskości”, który odbył się w niedzielę 13 listopada w Mokrzeszy, na długo pozostanie w pamięci uczestników. Organizatorami byli: Koło Gospodyń Wiejskich „Iskierki” oraz Szkoła Podstawowa w Mokrzeszy. 

>> Odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 r. to niewątpliwie jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. To data, która wyzwala w Polakach poczucie dumy i radości z odzyskanej wolności. Ale jednocześnie wymaga szczególnej pamięci o wydarzeniach składających się na odzyskanie niepodległości i o osobach, które się do tego przyczyniły - zarówno w kontekście lokalnym, jak i ogólnonarodowym.

>>Z tej okazji Koło Gospodyń Wiejskich w Mokrzeszy „Iskierki” oraz Szkoła Podstawowa w Mokrzeszy, w ramach z dofinansowania ze środków Gminy Mstów, wspólnie zorganizowali koncert folklorystyczno-patriotyczny „Radośni z wolności, dumni z polskości”.
>> W uroczysty i podniosły nastrój wprowadziło uczestników odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego oraz  staropolski taniec polonez - w ciekawym wykonaniu Koła Gospodyń Wiejskich „ISKIERKI” oraz druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej w Mokrzeszy.

isk_mokrz_3  isk_mokrz_3c

>> W części artystycznej zaprezentowały się przedszkolaki oraz uczniowie klasy I i II mokrzeskiej szkoły. Dzieci z pełnym profesjonalizmem i wdziękiem zatańczyły krakowiaka.
>> W nastrój upamiętniający dawne, ciężkie czasy wprowadziły nas dzieci z klas III-VIII szkoły w Mokrzeszy. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. Była ta niezapomniana lekcja patriotyzmu i historii - bo „Polska to taka kraina, która się w sercu zaczyna (…)”.
>> Niejedna łza zakręciła się w oku, a może nawet spłynęła po policzku, kiedy pieśni patriotyczne śpiewała jedna z członkiń koła, Halina Raczyńska.

isk_mokrz_9  isk_mokrz_8

>> Kultem lokalnego patriotyzmu była prezentacja legend o Mokrzeszy, autorstwa Adama Jakubczaka. Legendy powstały w ramach konkursu „Legendy Jury”, zorganizowanego przez Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie. W roku 2021 legenda pt.: „Mokrzesz” zdobyła wyróżnienie, natomiast w roku 2022 legenda pt.: „Co stary mokrzeski dąb widział” zajęła I miejsce. W ramach wydarzenia powstała publikacja (w limitowanej ilości), zawierająca treść obu legend oraz krótką historię Mokrzeszy.
Panie Adamie gratulujemy talentu i serdecznie dziękujemy za wybranie naszej miejscowości na temat swojej twórczości.

>> Ostatni występ wieczoru należał do Zespołu Pieśni i Tańca „Częstochowa”, który na swoim koncie ma wiele koncertów na całym świecie. Wykonawcy zaprezentowali bardzo wysoki poziom artystyczny, przepiękne kolorowe stroje oraz śpiew i taniec w profesjonalnym wykonaniu.

isk_mokrz_13  isk_mokrz_19

>> W wydarzeniu przygotowywanym przez koło gospodyń nie mogło zabraknąć zacnego poczęstunku. W trakcie imprezy uczestnicy mogli częstować się i smakować pyszności ze słodkiego oraz wiejskiego stołu. Ostatnim elementem uroczystości był poczęstunek daniem staropolskim: kasza, kapusta z grzybami, a do tego karczek w sosie grzybowym.

Ta impreza na długo zapisze się w naszej pamięci. 
Koncert „Radośni z wolności, dumni z polskości” powstał w ramach realizacji zadania publicznego pt.: „Podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej w 2022 roku”, dofinansowanego przez Gminę Mstów.

Serdeczne podziękowania składamy Panu Wójtowi Tomaszowi Gęsiarzowi za stworzenie możliwości realizacji tegoż zadania, Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej w Mokrzeszy Magdalenie Całusińskiej, Gronu Pedagogicznemu, uczniom szkoły w Mokrzeszy oraz Zarządowi, druhom i druhnom Ochotniczej Straży Pożarnej w Mokrzeszy - za nieocenioną pomoc i wsparcie.
Dziękujemy również gorąco firmie transportowej „RM TRAVEL” za nieodpłatne i bezpieczne zorganizowanie transportu na nasz koncert dla Zespołu Pieśni i Tańca Częstochowa.

Serdecznie dziękujemy zaproszonym gościom, uczestnikom wydarzenia oraz mieszkańcom sołectwa Mokrzesz - za obecność i wiele ciepłych słów.

DZIĘKUJEMY
Koło Gospodyń Wiejskich w Mokrzeszy „Iskierki”

Wstecz