Wtorek, 21 wrzesień 2021, imieniny: Jonasza, Mateusza, Hipolita
A- A+

"Narodowe Czytanie 2021" / 2021-09-06

Biblioteka Gminna w Mstowie po raz kolejny przystąpiła do akcji "Narodowe Czytanie", pod patronatem Pary Prezydenckiej. Tegoroczną lekturą był komediodramat Gabrieli Zapolskiej pt. „Moralność Pani Dulskiej".

Utwór ponadczasowy i niebanalny. Wiele bibliotek w Polsce podjęło się współtworzenia akcji czytania i każda zrobiła to wedle swojego pomysłu. Biblioteka Gminna w Mstowie podeszła do tematu teatralnie. Fragmenty tekstu zostały przedstawione w formie inscenizacji, w której czytelnicy razem z bibliotekarzami wcielili się i odczytali przydzielone role. Do tego celu posłużyła scena sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Mstowie. Dzięki temu stroje, scenografia, wystrój i oświetlenie pozwoliły zbudować odpowiedni klimat. Efekt był niezwykle pozytywny i zaskakujący zarówno dla oglądających, jak i samych czytających. Lektury naprawdę nie muszą być straszne czy nudne – akcja „Narodowe Czytanie” wyraźnie to pokazuje.

3_narodowe-czytanie

To jeszcze nie było wszystko na niedzielne popołudnie w mstowskim GOKu. Podczas „spotkania bibliotecznego" miały miejsce jeszcze dwa wydarzenia. Przed inscenizacją „Moralności Pani Dulskiej" odbyło się wręczenie dyplomów najmłodszym czytelnikom, czyli dzieciom, które biorą czynny udział w programie „Mała książka - wielki człowiek". Program polega na czytaniu przez dzieci książek oraz zbieraniu naklejek (gdy zgromadzi się ich dziesięć na karcie czytelnika, otrzymuje się dyplom). Biblioteka ma kilkunastu takich małych czytelników i co jakiś czas ich nagradza. Akcja trwa nadal i można zapisywać do niej dzieci w wieku przedszkolnym.

Punktem kulminacyjnym niedzielnego spotkania było spotkanie z pisarką, Panią Agnieszką Krawczyk - autorką wielu książek obyczajowych, wypełnionych ciepłem, wielobarwnością postaci i miejsc. Jednocześnie jest ona też autorką kryminałów, piszącą pod pseudonimem Iga Horn. Pisarka zdradziła kulisy pisania i procesu wydawniczego. W ciekawy sposób ukazała też radości i trudności bycia pisarzem.

10_narodowe-czytanie

Spotkanie wydawało się nie mieć końca, gdyż temat był bogaty. Lecz najcenniejsza była okazja do spotkania z Panią Agnieszką oraz możliwość otrzymania od Niej autografu w ulubionej książce. Na pamiątkę spotkania zostały też książki Agnieszki Krawczyk, z jej dedykacją dla czytelników biblioteki.

To było wspaniałe wydarzenie - wokół książki, pełne wrażeń, wzruszeń i inspiracji. Życzymy sobie takich więcej.
Relacja: Biblioteka Gminna wMstowie

Wstecz