Piątek, 15 październik 2021, imieniny: Jadwigi, Teresy, Florentyny
A- A+

V Memoriał Piłkarski im.Konrada Tyrasa / 2021-07-16

Tegoroczny, piąty już Memoriał Piłkarski im. Konrada Tyrasa, zorganizowany przez „Iskrę” Mokrzesz, przeszedł do historii. Pod względem sportowym impreza dostarczyła licznie zgromadzonej publiczności sporo emocji. Także pod względem organizacyjnym gospodarze wydarzenia stanęli na wysokości zadania.

18 sierpnia 2016 roku zapisał się w historii klubu sportowego Iskra Mokrzesz czarnymi zgłoskami…. Tego dnia w wypadku samochodowym, zaledwie kilka kilometrów od domu, zginął Konrad Tyras - pełniący wówczas funkcję zarówno prezesa klubu, jak i Sołtysa w sołectwie Mokrzesz. Już rok później nowy Zarząd klubu podjął się organizacji piłkarskiego memoriału dla uczczenia pamięci tej wyjątkowej dla mokrzeskiej społeczności postaci. Tradycja imprezy trwa do dziś.

mokrzesz0_plakat

Ważnym punktem tegorocznej imprezy stało się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Konradowi, ufundowanej przez Urząd Gminy w Mstowie. Odsłonięcia dokonał Wójt Gminy Mstów Tomasz Gęsiarz, któremu towarzyszyli:
- Dyrektor Szkoły Podstawowej w Mokrzeszy Magdalena Całusińska
- Wiceprezes „Iskry” Mokrzesz, Adam Jakubczak (Wójt Gminy Mstów w latach 2010-2014)
- Radni Gminy Mstów: Łukasz Całusiński, Zbigniew Bigosiński, Bogusław Gawron
- wieloletni radny i sołtys z Brzyszowa Marian Jaksender

- Tablica pamiątkowa znalazła się na trybunach, między krzesełkami dla kibiców, a to oznacza, że Konrad ma swoje stałe miejsce na każdym meczu Iskry, jak i w naszej pamięci – podsumował Wójt T. Gęsiarz.

mokrzesz7

W tegorocznej odsłonie memoriału rywalizowało sześć drużyn. Stawił się komplet ekip z terenu gminy Mstów, na co dzień rywalizujących w oficjalnych rozgrywkach PZPN: „Warta” Mstów (liga okręgowa), „Biała Gwiazda” Krasice (klasa A), a w B-klasowych zmaganiach uczestniczą gospodarze „Iskra” Mokrzesz oraz Warta II (Laguna) Mstów. Spoza gminy na zawody przyjechały „Orły” Kusięta, a z powodu wycofania się KS Złoty Potok, w ostatniej chwili stawkę uzupełniła druga drużyna „Iskry” Mokrzesz.

Pierwsza faza turnieju to rozgrywki grupowe, w których w dwóch grupach walczono o awans do półfinałów. Sztuki tej dokonały: Warta Mstów, Biała Gwiazda Krasice, Orły Kusięta i Iskra Mokrzesz. Półfinały wyłoniły parę finałową, w której znalazły się zespoły Warty i Białej Gwiazdy. Mecz finałowy stał się przysłowiową wisienką na torcie, gdyż rozstrzygnięcia nie przyniosły: ani regulaminowy czas gry (12 min.), ani seria pięciu rzutów karnych. Zarządzono więc dodatkowy etap rzutów karnych, z którego to zwycięsko wyszła ostatecznie drużyna „Warty” Mstów. Warto odnotować, że finałowe spotkanie sędziował gościnnie sam... Wójt Tomasz Gęsiarz (przed laty sędzia piłkarski OZPN Częstochowa), w duecie z  Tomaszem Barańskim. W rolę konferansjera i sprawozdawcy sportowego podczas zawodów wcielił się niezawodny Adam Jakubczak.

mokrzesz20

Nowością tegorocznej edycji były nagrody indywidualne dla wyróżniających się zawodników. Tytuł króla strzelców przypadł snajperowi „Warty” Mstów – Marcel Nurek. Najlepszym zawodnikiem zawodów został reprezentujący „Orły” Kusięta Artur Czajkowski, a bramkarzem – Tomasz Sobalski z „Białej Gwiazdy” Krasice.
Kolejną tegoroczną nowością były też występ artystyczny, przygotowany przez kadrę pedagogiczną i uczniów Szkoły Podstawowej w Mokrzeszy.

- Staramy się, a by z roku na rok nasza impreza odbywał się z większym rozmachem. Chcemy, żeby i ona, i każdy mecz Iskry był ważnym wydarzeniem w życiu mokrzeskiej społeczności, dlatego bardzo nas cieszy, że szkoła też dołożyła swoją cegiełkę do organizacji memoriału – mówi radny z Mokrzeszy, Łukasz Całusiński. - Paniom: Małgorzacie Szczypiór i Joannie Szczerbiak należą się wielkie słowa uznania, tak jak i Dyrektor Magdalenie Całusińskiej.

Każdego roku zwycięzcy turnieju oraz wszyscy uczestnicy otrzymują od organizatorów puchary ufundowane przez Gminę Mstów, a także zestawy drobnych gadżetów. W tym roku były to zawieszki samochodowe imitujące miniaturową koszulkę Iskry Mokrzesz.

mokrzesz12

Klasą samą w sobie był regionalny stół z przysmakami, przygotowany przez niezawodne Panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Iskierki” z Mokrzeszy, na czele którego stoi Sołtys Mokrzeszy Anna Mazia. Dla najmłodszych w trakcie imprezy serwowano darmowe: popcorn i watę cukrową. Atrakcją przygotowaną z myślą o milusińskich była też obecność wozu strażackiego OSP Mokrzesz (który „zawył” też w trakcie symbolicznej minuty ciszy poświęconej Konradowi Tyrasowi).

Po zakończeniu części oficjalnej na trybunach odpalono race w barwach klubowych „Iskry” i chóralnie odśpiewano kilka piłkarskich przyśpiewek. Sfilmowano to, a zrealizowane ujęcia trafią do teledysku ilustrującego hymn Iskry Mokrzesz, który to oficjalną premierę w Internecie mieć będzie jeszcze przed końcem lipca.

Nie jest żadną tajemnicą, że mokrzeskiej imprezy nie dałoby się zorganizować bez wsparcia ze strony wielu osób i instytucji. Grupa tych, którzy robią to każdego roku, systematycznie się rozrasta.
V Memoriał Piłkarski im. Konrada Tyrasa w Mokrzeszy wsparli m.in.:
- Urząd Gminy w Mstowie
- Szkoła Podstawowa w Mokrzeszy
- OSP Mokrzesz
- Koło Gospodyń Wiejskich „Iskierki”
- firma „Altland”
- „Serapis” - Stacja Smaku z Julianki
- sklep sportowy „Astar” Mstów
- „Intersum” Mstów
- Małgorzata i Paweł Kalota
- p. Kwiatkowscy z Jaźwin
- Artur Grabny
- Marta i Łukasz Paruzel
- „Luis El Komendanto” Majchrzak
- Witold Wolański
- Mateusz Sypuła z Małus Wielkich
- „PiotrBud” Piotr Małasiewicz
- Przemysław Małasiewicz
- Mariusz Kamiński
- Aleksandra i Dariusz Kowalczyk
- Damian Knapik
- sklep „Lewiatan” w Mokrzeszy

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy zdecydowali się spędzić to lipcowe popołudnie na „Boju Pod Gniazdem” w Mokrzeszy. Pamiętajcie: bez Waszej obecności nie ma sensu tego robić!

Relacja: Adam Jakubczak (współorganizator imprezy)
Zdjęcia: Marcelina Woźnicka, Marcin Kloczkowski

Wstecz