Piątek, 18 czerwiec 2021, imieniny: Marka, Elzbiety
A- A+

Promesa na zakup samochodu dla OSP Jaskrów / 2020-06-08

Ochotnicza Straż Pożarna w Jaskrowie odebrała promesę na zakup fabrycznie nowego średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego. Uroczystość odbyła się 5 czerwca w Bytomiu, z udziałem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Prezydent wręczył 37 promes na zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych dla jednostek ochotniczych straży pożarnych z woj. śląskiego. Jednym z odbierających był Prezes OSP w Jaskrowie, dh Bogdan Kubica. Podczas ceremonii dokonano również otwarcia budynku Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bytomiu. W wydarzeniu wzięli udział m.in. nadbryg. Andrzej Bartkowiak komendant główny PSP, nadbryg. Jacek Kleszczewski śląski komendant wojewódzki PSP, Poseł na Sejm RP Lidia Burzyńska.


promesy3


Planowany montaż finansowy (z następujących źródeł):

- dotacja budżetowa ze środków KSRG: 300.000,00 zł

- środki finansowe NFOŚiGW/WFOŚiGW: 160.000,00 zł

- środki budżetu Gminy Mstów: 300.000,00 zł

promesy6

 

Więcej:

https://www.strazacki.pl/artyku%C5%82y/otwarcie-nowo-wybudowanej-siedziby-km-psp-w-bytomiu-i-wreczenie-37-promes

https://bytom.kmpsp.gov.pl/otwarcie-nowo-wybudowanej-siedziby-komendy-miejskiej-psp-w-bytomiu-z-udzialem-prezydenta-rp/

https://www.infosecurity24.pl/legislacja/nowa-komenda-i-37-promes-dla-slaskich-osp-na-zakup-samochodow

https://www.katowice.uw.gov.pl/aktualnosci/prezydent-rp-z-wizyta-w-wojewodztwie-slaskim

____________________________________

OSP-Jaskrow

Jednostka OSP w Jaskrowie powstała w 1935 roku. Od samego początku działała bardzo prężnie, biorąc udział w akcjach pożarniczych na terenie Gminy Mstów, a także w miejscowościach ościennych. W roku 1995 OSP Jaskrów została decyzją nr 8/7/KSRG włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego, jako jednostka S-2.

W chwili obecnej na wyposażeniu OSP Jaskrów są dwa samochody pożarnicze: jeden to wysłużony GCBA 3/16 Mercedes Benz 1019 (z 1982 roku), który został zakupiony w roku 2009 i zajął miejsce starego Kamaza. Drugi samochód będący na wyposażeniu to SLRt Ford Transit, zakupiony w roku 2002. Jednostka OSP włączona do KSRG musi być gotowa do wyjazdu o każdej porze dnia i nocy, więc posiadany sprzęt musi być w 100% sprawny.

W ostatnich latach znacznie poprawiła się sytuacja garażowa w jednostce, poprzez wybudowanie przez samorząd Gminy Mstów nowego stanowiska garażowego w 2017r.

Średnia ilość wyjazdów OSP Jaskrów do działań ratowniczych wynosi rocznie około 60 interwencji. Są to różnego rodzaju zdarzenia m.in. pożary czy miejscowe zagrożenia. OSP Jaskrów ze względu na położenie przy drodze wojewódzkiej DW 786 (która łączy Częstochowę z Kielcami) jest też często dysponowana do zdarzeń drogowych, które mają miejsce na tej drodze.

Wstecz