Poniedziałek, 17 maj 2021, imieniny: Paschalisa, Slawomira, Weroniki
A- A+

100. Rocznica Oświaty w Pakienie / 2019-04-29

24 kwietnia społeczność Szkoły Podstawowej im. Czesława Miłosza w Pakienie (Litwa, rejon wileński) przeżywała podwójną uroczystość – poświęcenie szkolnego sztandaru oraz 100. Rocznicę Oświaty w Pakienie.

Święto rozpoczęło się od ceremonii przekazania i poświęcenia szkolnego sztandaru. Widnieje na nim, na zielonym tle, patron szkoły – poeta, noblista Czesław Miłosz oraz jego słowa: „Co zdążysz zrobić, to zostanie...”. Nadany szkole sztandar poświęcił i całą społeczność szkolną pobłogosławił proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Ławaryszkach, ksiądz Paweł Palul.

Przyjmując od fundatorów nowy sztandar jako symbol historii i tradycji szkoły dyrektorka Janina Nowickaja i uczniowie ślubowali, że będą szanować oraz godnie reprezentować swoją szkołę.
 

p51


W historycznym wydarzeniu, które z całą pewnością na trwałe wpisze się w karty historii szkoły, uczestniczyli: uczniowie i ich rodzice, nauczyciele, absolwenci oraz liczni goście, a wśród nich:

- wicemer rejonu wileńskiego Teresa Dziemieszko,

- radny Stanisław Zajankowski,

- prezes Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna” Józef Kwiatkowski.

- delegacje z Warszawy, Radomia, Suwałk oraz innych polskich miast i województw.
 

Region częstochowski reprezentowali: Ksiądz Ryszard Umański (kapelan częstochowskiej „Solidarności”, organizator corocznej akcji „Pomagamy Polakom na Kresach”), Wójt Gminy Mstów Tomasz Gęsiarz i Przewodniczący Rady Krzysztof Choryłek.

 

Więcej:

http://l24.lt/pl/oswiata/item/298169-poswiecenie-sztandaru-i-100-lecie-szkolnictwa-w-pakienie?fbclid=IwAR23NcsMIrqteF41JPSm1s62hcJHfa4XhmAqHzqLeh1VwNnav0h1Vhcu1kY

 

zpl-logo-color

***
Dzieje szkolnictwa na terenach Pakieny i pobliskiej Kieny sięgają 1919 roku. Nauczanie dzieci odbywało się w pomieszczeniach, wynajmowanych u gospodarzy w Kienie, Pakienie, Rzepańcach. W latach 30. i 40. XX wieku była to już Publiczna Szkoła Powszechna w Błahowieszczyźnie. Kierował nią Piotr Matuć. W 1946 r. szkoła otrzymała stały lokal w Kienie. Liczba uczniów i klas ciągła rosła, więc z czasem placówka została szkołą siedmioletnią. Budynek obecnej szkoły powstał w latach 1955-1959.


W 1999 r. szkoła otrzymała status szkoły podstawowej dziesięcioletniej. Z braku pomieszczeń nauczanie odbywało się na 2 zmiany. W 2003 r. rozpoczęto renowację budynku szkolnego (ze środków Banku Światowego, Stowarzyszenia „Wspólnota Polskia” i samorządu rejonu wileńskiego). 5 maja 2005 r. szkołę po renowacji oddano do użytku. Od 3 maja 2013 r. szkoła nosi imię Czesława Miłosza.


Na podst. vrsa.lt, inf. wł.

Wstecz