Środa, 17 sierpień 2022, imieniny: Zanny, Mirona, Jacka
A- A+

„Od Bałtyku aż do Tatr – drogi do Niepodległej” / 2018-06-26

20 czerwca 2018 r. w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie odbyło się uroczyste spotkanie w ramach projektu „Od Bałtyku aż do Tatr – drogi do Niepodległej”. Projekt realizowany przez częstochowskie stowarzyszenie "Towarzystwo Patriotyczne Kresy", którego prezesem jest ks. Ryszard Umański, zyskał wsparcie finansowe Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. W ramach projektu młodzi Polacy mieszkający na Kresach Wschodnich (uczniowie ze szkół z Litwy, Łotwy i Białorusi) przyjechali na wakacje do Polski - zwiedzali i odpoczywali, obcując z polskim językiem, ale przede wszystkim z polską historią i kulturą.

f6

Gośćmi specjalnymi spotkania byli m.in.: Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski, Senator RP Artur Warzocha, Senator RP Ryszard Majer, Poseł na Sejm RP Szymon Giżyński, Wiceprezydent Miasta Częstochowy Ryszard Stefaniak, Arcybiskup Wacław Depo, Podprzeor Jasnej Góry o. Jan Poteralski. Obecni byli również samorządowcy z regionu częstochowskiego: Wójt gminy Mstów Tomasz Gęsiarz, Zastępca Wójta gminy Rędziny Mariusz Spiechowicz czy Zastępca Wójta gminy Poczesna Andrzej Lech.

f7

Wszyscy zgromadzeni mieli możliwość uczestniczenia we wzruszających występach, przygotowanych przez uczniów:
- Polskiej Szkoły Społecznej im. Jana Pawła II w Grodnie,
- Szkoły Podstawowej im. Czesława Miłosza w Pakienie,
- Polskiej Szkoły Podstawowej im. Rodu hr. Platerów w Rezekne.
Uroczystość upłynęła we wzruszającej i jednocześnie ciepłej atmosferze. ​

f13
Do południa dzieci i młodzież polskiego pochodzenia z Litwy, Białorusi i Łotwy wraz z polskimi kolegami z gmin: Mstów, Rędziny i Konopiska odwiedziły Poraj. Program pobytu w Poraju w środę 20 czerwca, dał możliwość kontaktu z polskimi rówieśnikami, możliwość rozmawiania po polsku i wspaniałego, aktywnego relaksu nad Zalewem.
Gminę Mstów reprezentowała młodzież ze Szkoły Podstawowej w Mstowie, pod opieką Pani Beaty Sieradzkiej i Pani Tatiany Całus.

"Spotkanie Mstowskich Słoneczek z dziećmi z Kresów"
Dzięki uprzejmości Pana Wójta Gminy Mstów Tomasza Gęsiarz uczniowie klasy III B Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Mstowie i 4 Gromada Zuchowa Mstowskie Słoneczka została wytypowana i oddelegowana na spotkanie dzieci i młodzież polskiego pochodzenia z Litwy, Białorusi i Łotwy. Spotkanie to odbyło się w Poraju nad Zalewem Młodzi goście ze swoimi opiekunami odpoczywają w naszym kraju przez blisko dwa tygodnie. Największą frajdą dla Mstowskich Słoneczek i młodych Kresowian na Ośrodku Żeglarskim „Marina Poraj”, była możliwość popływania na barce i rowerkach wodnych. Na brzegu czekały na nich kiełbaski, woda i lody .Dzieci otrzymały również wspaniałe  prezenty ufundowane przez Wójta Gminy Mstów, które sprawiły im wiele radości. "

info: Beata Sieradzka
Więcej:
http://niedziela.pl/artykul/36269/Od-Baltyku-do-Tatr-%E2%80%93-szlakiem
http://www.gazetacz.com.pl/
http://www.ugporaj.pl/art,798,dzieci-z-kresow-w-poraju

Wstecz