Niedziela, 22 maj 2022, imieniny: Heleny, Wieslawy, Ryty
A- A+

Sto lat Marianny Kowalczyk! / 2017-10-03

Swoje 100. urodziny świętowała mieszkanka Mstowa, Marianna Kowalczyk. Życzenia jubilatce składali: Wójt gminy Mstów Tomasz Gęsiarz i jego zastępca Adam Markowski, Dyrektor częstochowskiego Oddziału Regionalnego KRUS Piotr Dobosz, sołtys  Mstowa Zbigniew Bigosiński i wieloletni kierownik USC w Mstowie Joanna Korbela.
sto1b

Po przekroczeniu progu mieszkanki mstowskiego rynku, przybyli goście zaskoczeni pytali gdzie jubilatka, bo nie mogli uwierzyć, że witająca ich Pani Marianna, może być już... wiekową kobietą. Stulatka jest w znakomitej formie fizycznej i mentalnej: ma świetną pamięć, pozytywne myślenie i uśmiech na twarzy. Wygląda na osobę mająca kilkadziesiąt lat mniej.

sto6

- Trzeba kochać bliźniego swego jak siebie samego. Tak się wygląda gdy dużo się pracuje, je się wszytko i myje się w zimnej wodzie. Nie lubię siedzenia. – oznajmiła Pani Marianna zadziwionym gościom.
Rodzina poświadcza, że zawsze była wysportowana. Na dowód Marianna Kowalczyk pokazała swoje bardzo stare zdjęcia, na których podczas zabawy z rówieśnikami skacze wysoko przez rozpięty sznur.

sto9

Przez całe życie zajmowała się gospodarstwem, nawet gdy mieszkała kiedyś na peryferiach Częstochowy - dziś zabudowanych blokami i szpitalem na Parkitce.
Podobne wspomnienia można było usłyszeć o Mstowie. Pani Marianna opowiadała jak wyglądał kiedyś rynek w tej miejscowości:  wyłożony "kocimi łbami", mieszkańcom ważne informacje przekazywał wtedy... dobosz z bębnem.

Diety nie stosuje, z ulubionych potraw wymienia bigos i kapustę z grochem. Gości poczęstowała zrobionymi przez siebie pasztecikami. Dlatego już teraz umówili się z nią za następne 100 lat.
sto2

Z utrzymaniem nie powinno być w tym czasie kłopotu. Dyrektor częstochowskiego Oddziału Regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wręczył jubilatce specjalny list od prezesa KRUS Adama Sekścińskiego.
Oprócz przekazanych życzeń, Prezes poinformował w nim o ustawowym podniesieniu jej dotychczasowego, comiesięcznego świadczenia o 3536 zł 87 gr. brutto.

Relacja i zdjęcia: Ireneusz Leśnikowski, Adam Markowski

 

Wstecz