Poniedziałek, 17 maj 2021, imieniny: Paschalisa, Slawomira, Weroniki
A- A+

„Jasnogórskie Te Deum Laudamus 966-2016″ / 2017-09-07

Na mstowskim rynku można zobaczyć plenerową wystawę fotografii, zatytułowaną „Jasnogórskie Te Deum Laudamus 966-2016″.

Ekspozycja została przygotowana w 1050. Rocznicę Chrztu Polski - zaprezentowane prace przypomną milenijne obchody w Częstochowie sprzed 50 lat.

26.08.1956r., w obecności milionowej rzeszy wiernych, na Jasnej Górze odczytano Jasnogórskiego Śluby Narodu Polskiego, które napisał w więzieniu ks. kardynał Stefan Wyszyński – Prymas Polski, nawiązując do królewskich ślubów Jana Kazimierza we Lwowie w roku 1656 r.

 

DSC_0026


 

Był to moment, od którego zaczęły się przygotowania do obchodów 1000-lecia Chrztu Polski.

W roku 1966 r. cała katolicka Polska wyjątkowo podniośle świętowała tysiąclecie swego Chrztu. Obejmujące cały kraj wielkie uroczystości religijne gromadziły niezliczone rzesze wiernych. Był to ogólnonarodowy powrót do ożywczych źródeł naszej wiary, której przyjęcie przez księcia Mieszka I włączyło nas do europejskiej rodziny ludów chrześcijańskich. Na długie wieki wytyczyło również nasz duchowy, cywilizacyjny kulturowy i państwowy kierunek rozwoju.

 

DSC_0027


 

To najważniejsze w naszej historii wydarzenie, które szczęśliwie nastąpiło u samej jej początków, zasługiwało po 10 wiekach na wielkie dziękczynne „Te Deum” i  zatrzymało Polaków w drodze do laicyzacji, która stała się udziałem innych europejskich narodów.

Milenium poprzedziła Wielka Nowenna, która umocniła więź Polaków z Kościołem Katolickim. Jak twierdzi dziś wielu badaczy dziejów Kościoła, bez roku 1966 nie byłoby 1980 z jego chrześcijańską symboliką.

 

DSC_0031„Akt oddania Polski w macierzyńską niewolę Maryi, Matki Kościoła za wolność Kościoła Chrystusowego” odczytany został 03.05.1966 r. z wałów jasnogórskich przez Kardynała Wyszyńskiego w obecności Episkopatu Polski i ogromnej rzeszy wiernych.

 

Nawiązywał on pośrednio do niewoli ustrojowej Polski, interpretowany był jako wyraz buntu narodu. Nastrój podgrzały wcześniejsze aresztowania kopii Cudownego Obrazu peregrynującego po kraju, aż po ostateczne „osadzenie” go w twierdzy jasnogórskiej 02.09.1966 r. Pilnowany był tu w dzień i w nocy przez posterunki milicji rozstawione wokół klasztoru.

 

DSC_0028


 

Jan Paweł II po latach wspominał: „nigdy nie zapomnę tego dnia 03.maja roku milenijnego na Jasnej Górze, kiedy (…) wypadło mi jako Metropolicie Krakowskiemu celebrować Milenijną Eucharystię Jasnogórską”.

 

 

Po 50 latach tę odświętność i ważność tamtych chwil odnajdujemy w obrazach wybranych przez fotografika i filmowca, uczestnika milenijnych uroczystości – Zdzisława Sowińskiego – z jego własnych zbiorów oraz archiwum Jasnej Góry, zasobów Instytutu Pamięci Narodowej i innych archiwów. Niektóre ze zdjęć są pokazane tu światu po raz pierwszy.
 

DSC_0038

 

 

  • Inicjatorem całego przedsięwzięcia jest Jan Szyma – przewodniczący Stowarzyszenia Przyjaciół Gaude Mater w Częstochowie.
  • Wystawa została przygotowana przy znaczącym udziale Tadeusza Piersiaka – dyrektora Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater” w Częstochowie.

 

Prezentacja tych fotografii jest przyczynkiem do przypomnienia najważniejszego wydarzenia w dziejach Polski – co nie jest bez znaczenia dla młodszych pokoleń i zadumą dla jeszcze żyjących uczestników tamtych dni, które nie były łatwe dla naszej ojczyzny.

 

Mstów jest kolejnym miejscem ekspozycji tej unikalnej wystawy, co chwalebnie wpisuje się w historię tej podczęstochowskiej gminy.

 

Wstecz