Wtorek, 21 wrzesień 2021, imieniny: Jonasza, Mateusza, Hipolita
A- A+

OCHRZCIĆ (OCALIĆ) GRODZISKO GĄSZCZYK / 2016-08-31


Kto chce przenieść się w czasie do pierwszej połowy X wieku, ten powinien uczestniczyć w Pikniku Rycersko – Archeologicznym, który odbędzie się w najbliższą sobotę i niedzielę (3-4 wrzesień) na Grodzisku Gąszczyk w Siedlcu, w gminie Mstów.Będzie tam można aktywnie spędzić czas w obozowisku rycersko – rzemieślniczym i dowiedzieć się m.in. jak igłą szyto buty, jak lepiono garnki, strzelano z łuku czy rzucano włócznią.

Warsztaty: odlewniczy i kowalski wprowadzą w arkana tworzenia ówczesnych ozdób, noży, gwoździ, a także fibuli (czyli zapięć do strojów).


 

2016-08-grodziszko-10.jpg

 

Kto chce dowiedzieć się jak dbano o zdrowie, powinien przybyć na warsztaty zielarskie. W ich trakcie, będzie można poznać tajniki warzenia i spróbować naparów wzmacniających, odkażających, olejów i nalewek.

Jurajskie Stowarzyszenie „Nowa Tradycja” przygotuje zgodnie z recepturami historycznymi potrawy z tego okresu.

2016-08-grodziszko-12.jpg 


 

Dużo atrakcji czeka najmłodszych: odbędą się gry terenowe w obrębie Grodziska z wykonywaniem różnych ciekawych czynności - w sobotę pod nazwą „Poszukiwanie Świętych Dębów”, w niedzielę „Śladami Mieszka”.

2016-08-grodzisko.jpg

 

Osobne atrakcje przygotowało Muzeum Częstochowskie, którego archeolodzy wykonywali kilka lat temu prace badawcze na Grodzisku Gąszczyk. W specjalnie przygotowanych piaskownicach, dzieci będą mogły samodzielnie poszukać ciekawych przedmiotów, ucząc się pracy archeologa.


 

Dorośli zwiedzając obiekt, będą mogli zapoznać się z tym jak mogło wyglądać życie jego mieszkańców w IX i X wieku. Dzięki wykopaliskom, wiemy też jak wyglądały garnki i prażnica, na której prażono zboże. Mamy nadzieję, że uda się ją odtworzyć w ramach warsztatów garncarskich.


 

W niedzielne przedpołudnie odbędzie się inscenizacja Chrztu Polski w wykonaniu Bractwa „Milites Christi”, po czym obalony zostanie stojący od soboty posąg Światowida, symbol starej wiary przedchrześcijańskiej.

2016-08-grodziszko-11.jpg

Warto więc w najbliższy weekend odwiedzić Grodzisko Gąszczyk na Przeprośnej Górce w Siedlcu. Można tam dojechać z Częstochowy autobusem linii 26, wysiadając na wysokości Sanktuarium Ojca Pio.

 

Osoby, które przyjadą własnym samochodem, mogą zaparkować koło Sanktuarium. Dojście do Grodziska będzie oznaczone. Impreza jest bezpłatna.

 

Wstecz