Wtorek, 21 wrzesień 2021, imieniny: Jonasza, Mateusza, Hipolita
A- A+

PROJEKT „ABC MŁODEGO RATOWNIKA” / 2016-06-27

Sukcesem zakończył się udział zuchów, harcerzy i opiekunów w tegorocznej edycji projektu „ABC Młodego Ratownika”. Harcerze z 25 MDSH „Piorun” (Gimnazjum Mstów) stanęli na podium finałowych zawodów rozegranych we wtorek  14 czerwca w Częstochowie - pozostawiając w tyle prawie dwadzieścia ekip z całego województwa śląskiego. 
 

Do projektu „ABC Młodego Ratownika” harcerze i zuchy z  III Środowiskowego Szczepu Harcerskiego „Skała”  zakwalifikowali się  w październiku  ubiegłego roku. Było o co walczyć – w szkołach, które przyjęto do projektu grantowego organizowano bezpłatne szkolenia z pierwszej pomocy przedmedycznej.

Takie zajęcia w Zespole Szkół w Mstowie odbyły się w listopadzie 2015 roku.  
 

2016-06-rko-05.jpg

Profesjonalni ratownicy medyczni, którzy przyjechali do mstowskiej szkoły przez całą sobotę uczyli harcerzy, zuchów i opiekunów jak ratować ludzkie życie. Warsztaty miały część teoretyczną oraz praktyczną, uczestnicy otrzymali certyfikaty. W sumie przeszkolono ponad 80 osób.

2016-06-rko-01.jpg


 
Kolejnymi etapami projektu była całoroczna edukacja o tym jak ważna jest pierwsza pomoc, dodatkowe szkolenia oraz zdobywanie sprawności i umiejętności z tego zakresu. Posumowanie projektu odbyło się w połowie czerwca w hali widowiskowo – sportowej przy stadionie częstochowskiego „Włókniarza” w ramach hasła „RKO – to jest to” . Tu także organizatorzy przewidzieli  kilkuetapową rywalizację.  
 

Każdą szkołę reprezentowała trzyosobowa drużyna, która rozwiązywała test wiedzy teoretycznej, a później mierzyła się z  symulowaną sytuacją wymagającą udzielenia pierwszej pomocy. Liczył się też doping , za który drużyny otrzymywały dodatkowe punkty. Tu mstowski szczep „Skała” zdominował ponad publiczność hali, na której zgromadziło się ponad 1200 osób. Komisja przyznała nam specjalne wyróżnienie.
Rywalizacja zespołów odbywała się na parkiecie hali. Przystąpiło do niej czterdzieści drużyn podzielonych na dwie kategorie – szkoły podstawowe oraz gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne.

Zespół Szkół w Mstowie reprezentowały w sumie cztery ekipy. Każda przeszkolona gromada (34 Gromada Zuchowa „Pomarańczowe Wilczki”, 4..”Mstowskie Słoneczka”) oraz drużyna (23 MDH „Amonit”, 25 MDSH „Piorun”) miały swoją trzyosobową reprezentację. 

2016-06-rko-03.jpg


 Rywalizacja była zacięta i wyrównana, a do ścisłego finału zakwalifikowali się najstarsi harcerze i to trzyosobowa drużyna w składzie: Martyna Mrowiec, Weronika Gerke i Martyna Halbiniak stanęła na podium zawodów. Dla nich to nie koniec przygody z pierwszą pomocą. 

2016-06-rko-07.jpg

Nagrodą za sukces w  konkursie jest bezpłatny  obóz szkoleniowy w Zakopanym, który odbędzie się  w sierpniu. Dziewczyny będą zdobywać dalsze szlify z zakresu udzielania pomocy podczas codziennych zajęć ale także wypoczywać w trakcie górskich wycieczek  oraz na basenach termalnych w Polsce i Słowacji.  
 
Kadra szczepu zaangażowana w projekt: Robert Knysak (koordynator), Tomasz Derda, Urszula Derda, Aneta Pałczyńska, Beata Sieradzka (opiekunowie).
Gratulujemy!
 

Relację nadesłał: Tomasz Derda

Wstecz