Niedziela, 25 luty 2024, imieniny: Wiktora, Cezarego
A- A+

LITEWSKIE WAKACJE W MSTOWIE / 2016-06-19

W ramach kontynuacji akcji „Pomagamy Polakom na Wileńszczyźnie” prawie trzydziestoosobowa grupa młodzieży z polskiej szkoły w Pakienie k.Wilna (wraz z opiekunami) odwiedziła Gminę Mstów.

>> Przyjechali oni do Polski na zaproszenie ks. Ryszarda Umańskiego, mocno wspierającego Polaków na Litwie. Ks. Ryszard (proboszcz parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej) cyklicznie przygotowuje wyjazdy z darami na Wileńszczyznę - tym razem zaprosił młodzież z polskiej szkoły w Pakienie k.Wilna do Częstochowy i okolic. Gmina Mstów bardzo chętnie wsparła to przedsięwzięcie. Tym bardziej, że niedawno kilkoro uczniów Zespołu Szkół w Mstowie gościło w Wilnie. 
2016-06-litwa-01.jpg  2016-06-litwa-03.jpg

>> Prawie trzydziestoosobowa grupa młodzieży wraz z opiekunami odwiedziła Mstów w poniedziałek, 13 czerwca (dla Litwinów to już czas wakacji, które zaczęli dwa tygodnie wcześniej). Zwiedzanie, pod opieką nauczycielki Zespołu Szkół w Mstowie – p. Ireny Kozy, rozpoczęli od wizyty właśnie w szkole, gdzie przywitali ich: Dyrektor – p. Beata Miry, Wicedyrektor p. Wioletta Derda i Wicedyrektor p. Piotr Ujma.
>> Po obejrzeniu placówki, młodzież udała się do Klasztoru Kanoników Regularnych Laterańskich.
>> Ciąg dalszy wycieczki był już rekreacyjny: plac zabaw i siłownia przy Urzędzie Gminy Mstów, Skała Miłości i Zalew Tasarki. Nad zalewem gości przywitał Wójt Gminy Mstów p. Tomasz Gęsiarz, który odpowiadał na wszystkie, nawet najbardziej nietypowe pytania młodych podróżników. Każdy z gości otrzymał pamiątki od gospodarza gminy. 

2016-06-litwa-05.jpg  2016-06-litwa-06.jpg
Młodzież zjadła też obiad na świeżym powietrzu i zachwycona urokami Mstowa pojechała do kolejnego miejsca.
Mamy nadzieję, że odwiedziny zarówno ze strony litewskiej, jak i polskiej staną się naszą tradycją, którą tak pięknie rozpoczęliśmy. 

Relację nadesłała: Irena Koza, nauczycielka z Zespołu Szkół w Mstowie
Więcej: http://czestochowskie24.pl/region/goscie-z-litwy-w-mstowie/

Wstecz