Piątek, 26 kwiecień 2024, imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marii
A- A+

AKTYWNA INTEGRACJA BEZROBOTNYCH W GMINIE MSTÓW / 2009-02-23

Urząd Gminy w Mstowie dnia 31 grudnia 2008 roku zakończył realizację Projektu Operacyjnego Kapitał Ludzki pt. „Aktywna Integracja Bezrobotnych Gminy Mstów” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Projekt był realizowany przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Mstowie. Celem projektu było ułatwienie dostępu do rynku pracy osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym w Gminie Mstów, chęć uczestnictwa w projekcie wyraziło 5 osób. Projekt dał uczestnikom możliwość rozwoju osobistego, zwiększenia motywacji do działania i zdolności adaptacyjnych oraz zdobycia dodatkowych umiejętności i kwalifikacji umożliwiających podjęcie pracy.
Spotkania organizowane były grupowo oraz indywidualnie 1-2 razy w tygodniu w siedzibie Urzędu Gminy w Mstowie. Zajęcia odbywały się w formie warsztatów, które realizowane były w zakresie:
treningów umiejętności psychospołecznej;
indywidualnego poradnictwa zawodowego (konsultacje z doradcą zawodowym);
aktywnego poszukiwania pracy (samopoznanie, rynek pracy, metody poszukiwania pracy, dokumenty aplikacyjne, autoprezentacja i komunikacja interpersonalna, rozmowa kwalifikacyjna);
kursów obsługi komputera;
indywidualnego poradnictwa psychologicznego (konsultacje z psychologiem).
Po ukończonych warsztatach uczestnicy projektu kierowani byli na specjalistyczne szkolenia, dzięki którym zdobyli wymagane kwalifikacje do wykonywania wybranego przez siebie zawodu w zakresie:
kurs wizażu,
kurs prawa jazdy kat. B
uprawnienia sepowskie
kurs opiekunek środowiskowych.
Po zakończeniu szkolenia wszyscy uczestnicy otrzymali odpowiednie zaświadczenia, dyplomy potwierdzające ich kwalifikacje zawodowe oraz potwierdzające ukończenie projektu.

W dniu 20 luty 2009 roku Urząd Gminy w Mstowie po raz kolejny złożył do Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach wniosek o dofinansowanie projektu Program Operacyjny Kapitał Ludzki pt. „Aktywna Integracja Bezrobotnych Gminy Mstów” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Realizatorem projektu będzie Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Mstowie, celem projektu jest ułatwienie dostępu do rynku pracy osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym w Gminie Mstów. Projekt daje możliwości rozwoju osobistego, zwiększenia motywacji do działania i zdolności adaptacyjnych oraz zdobycia dodatkowych umiejętności i kwalifikacji umożliwiających podjęcie pracy przez osoby długotrwale nieaktywne zawodowo z terenu naszej Gminy.
Grupą docelową projektu będzie 14 osób, które są nieaktywne zawodowo, osoby zostaną wybrane na podstawie ustalonych zasad rekrutacji spośród grupy osób, które wyraziły chęć uczestnictwa w projekcie i dobrowolnie wypełniły ankiety zgłoszeniowe. Rekrutacja zostanie przeprowadzona komisyjnie na podstawie gruntownej analizy sytuacji zawodowej i rodzinnej w/w osób.
Wybór beneficjentów zostanie dokonany w oparciu o następujące kryteria :
-kwalifikowalność wg wytycznych,
- poziom motywacji do zmiany,
- poziom kompetencji zawodowych, społecznych i psychospołecznych beneficjenta,
- pozytywne rokowania uczestnictwa i ukończenia projektu.
W/w proces rekrutacji gwarantuje równość szans w dostępie do uczestnictwa w projekcie.

Działania w ramach projektu w dużej mierze realizowane będą w budynku Urzędu Gminy przy ul. 16-go Stycznia 14. Spotkania osób uczestniczących w projekcie organizowane będą grupowo oraz indywidualnie 2-3 razy w tygodniu. Zajęcia odbywać się będą w formie warsztatów, które realizowane są w zakresie:
treningów umiejętności psychospołecznej;
indywidualnego poradnictwa zawodowego (konsultacje z doradcą zawodowym);
aktywnego poszukiwania pracy (samopoznanie, rynek pracy,metody poszukiwania pracy, dokumenty aplikacyjne, autoprezentacja i komunikacja interpersonalna, rozmowa kwalifikacyjna);
kursów obsługi komputera;
indywidualnego poradnictwa psychologicznego (konsultacje z psychologiem).

Po ukończeniu warsztatów uczestnicy projektu będą kierowani na specjalistyczne szkolenia, dzięki którym zdobędą wymagane kwalifikacje do wykonywania wybranego przez siebie zawodu.
Uczestnicy projektu zdobędą dodatkowe kwalifikacje w zakresie:
kurs wizażu,
kurs - stylizacja paznokci,
kurs kosmetyczki,
kurs fryzjerstwa,
operator wózków widłowych,
operator koparko-ładowarki,
kurs prawa jazdy kat. B
obsługa kas fiskalnych,
kurs komputerowy,
kurs krawiectwa,
kurs opiekunek środowiskowych,
inne kursy w zależności od potrzeb uczestników projektu.

Po zakończeniu szkolenia wszyscy uczestnicy otrzymają odpowiednie zaświadczenia, dyplomy potwierdzające ich kwalifikacje zawodowe oraz potwierdzające ukończenie projektu.

Wstecz