Wtorek, 02 marzec 2021, imieniny: Heleny, Halszki, Pawla
A+ A-

Nowy samochód ratowniczo-gaśniczy dla OSP Jaskrów / 2020-10-15

W piątek 9 października 2020 roku nowy samochód ratowniczo-gaśniczy dotarł do jednostki OSP Jaskrów.

Najnowszym nabytkiem jednostki jest średni samochód ratowniczo – gaśniczy, zbudowany na podwoziu Volvo FL280 4×4 z 2020 roku. Zabudowę pojazdu wykonała firma „bocar” z Korwinowa. Odbioru dokonali przedstawiciele jednostki: Prezes OSP Jaskrów dh Bogdan Kubica, dh Robert Kubica, dh Andrzej Hadryś oraz Wójt Gminy Mstów Tomasz Gęsiarz.

DOC Wyposazenie-samochodu-ratowniczo-gasniczego-VOLVO-OSP-Jaskrow
 

OSP-Jaskrow-1
materiał filmowy o nowym samochodzie dla OSP Jaskrów


Volvo zostało zakupione za kwotę 789.660,00 zł (po przeprowadzonym postępowaniu przetargowym). Źródła sfinansowania zakupu samochodu:

- dotacja budżetowa ze środków KSRG: 300.000,00 zł

- środki finansowe NFOŚiGW/WFOŚiGW: 160.000,00 zł

- środki budżetu Gminy Mstów: 329.660,00 zł

Promesę na dofinansowanie zakupu samochodu ratowniczo-gaśniczego odebrał już 5 czerwca w Bytomiu (z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy) Prezes OSP w Jaskrowie, dh Bogdan Kubica.

OSP-Jaskrow-11

- Dziękuję Radzie Gminy Mstów, Pani Poseł Lidii Burzyńskiej i Parlamentarzystom Ziemi Częstochowskiej, przedstawicielom władz centralnych oraz wszystkim, którzy merytorycznie zaangażowali się w pozyskanie nowego samochodu, podnoszącego sprawność bojową jednostki OSP Jaskrów. Niech nowy samochód ratowniczo-gaśniczy służy druhom strażakom i lokalnemu społeczeństwu, „Bogu na chwałę i ludziom na pożytek” – powiedział „na gorąco” Wójt Tomasz Gęsiarz.

 

Zdjęcia: 112Częstochowa, TG

Więcej:

https://112czestochowa.eu/nowy-samochod-ratowniczo-gasniczy-dotarl-do-jednostki-osp-jaskrow/?fbclid=IwAR0eVlT5hqFI7hG4nGAQkWtl8qzV_iIRqc39D8eUqANEA-vETIhV7esMH04

http://www.mstow.pl/art/3948,promesa-na-zakup-samochodu-dla-osp-jaskrow


OSP-Jaskrow-logo

Jednostka OSP w Jaskrowie powstała w 1935 roku. Od samego początku działała bardzo prężnie, biorąc udział w akcjach pożarniczych na terenie Gminy Mstów, a także w miejscowościach ościennych. W roku 1995 OSP Jaskrów została decyzją nr 8/7/KSRG włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego, jako jednostka S-2.

Do chwili obecnej na wyposażeniu OSP Jaskrów były dwa samochody pożarnicze: jeden to wysłużony GCBA 3/16 Mercedes Benz 1019 (z 1982 roku), który został zakupiony w roku 2009 i zajął miejsce starego Kamaza. Drugi samochód będący na wyposażeniu to SLRt Ford Transit, zakupiony w roku 2002. Jednostka OSP włączona do KSRG musi być gotowa do wyjazdu o każdej porze dnia i nocy, więc posiadany sprzęt musi być w 100% sprawny.

W ostatnich latach znacznie poprawiła się sytuacja garażowa w jednostce, poprzez wybudowanie przez samorząd Gminy Mstów nowego stanowiska garażowego w 2017r.

Średnia ilość wyjazdów OSP Jaskrów do działań ratowniczych wynosi rocznie około 60 interwencji. Są to różnego rodzaju zdarzenia m.in. pożary czy miejscowe zagrożenia. OSP Jaskrów ze względu na położenie przy drodze wojewódzkiej DW 786 (która łączy Częstochowę z Kielcami) jest też często dysponowana do zdarzeń drogowych, które mają miejsce na tej drodze.

Wstecz