Czwartek, 02 maj 2024, imieniny: Zygmunta, Atanazego, Anatola
A- A+

DZIEŃ MATKI I OJCA W ZESPOLE SZKÓŁ W MSTOWIE / 2008-06-16

Z okazji Święta Matki 26.05.2008r. młodzież Zespołu Szkół w Mstowie pod opieką artystyczną mgr M. Kulińskiej i B. Olaszewskiej przygotowała swoim rodzicom wspaniały prezent – spektakl pt. "Tajemniczy ogród" zrealizowany na podstawie książki Frances Hodgson Burnett.
Nie była to dosłowna adaptacja dzieła, lecz widowisko słowno-muzyczne, którego motywem przewodnim stały się perypetie głównej bohaterki - Mary Lennox.
Urodziła się w Indiach. Kiedy miała dziewięć lat, wybuchła epidemia cholery, która zabrała jej zarówno matkę, jak i ojca. Brzydka, chorowita dziewczynka, pozbawiona miłości rodziców, wyrosła na samolubną despotkę. Mary zamieszkała w Missethwaite Manor w Yorkshire w Anglii.
Sierotę przygarnął jedyny krewny Archibald Craven. Nowy dom okazał się pełen niespodzianek. Odkrył przed nią nie tylko zupełnie nowe krajobrazy, ale i nowe zwyczaje. Mary musiała nauczyć się wielu rzeczy i oswoić się z gadatliwą służącą. Dziewczynka szybko polubiła spacery na świeżym powietrzu, a wkrótce odnalazła wejście do tajemniczego ogrodu, zamkniętego od dziesięciu lat, i od tej pory poświęcała mu każdą wolną chwilę.
Zmieniła również swój stosunek do ludzi. Zdała sobie sprawę, że samotność uczyniła z niej rozkapryszonego samoluba. Kiedy odkryła istnienie Colina, po raz pierwszy w życiu zaczęła myśleć o kimś innym i zaopiekowała się kuzynem.
"Tajemniczy ogród" porusza ważny problem relacji między dziećmi, a rodzicami. Losy głównych bohaterów pokazują, jak wielkie znaczenie dla kształtowania młodego człowieka ma więź z matką i ojcem. Miłość i troskliwa opieka rodziców są niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka. To oni uczą młodego człowieka nie tylko chodzenia, wiązania sznurowadeł, ale i optymizmu, nawiązywania kontaktów z ludźmi, pogody ducha. Musi ono być kochane, by potem umieć kochać innych.
Książka Frances Hodgson Burnett adaptowana była już wielokrotnie, zarówno w formie ekranizacji (Agnieszka Holland), jak i przedstawień teatralnych realizowanych przez profesjonalistów.
Młodzież naszego Gimnazjum stworzyła własną wizję "Tajemniczego ogrodu".
Historia została przedstawiona w sposób oryginalny. Mary (Aneta Biskup II D) tańczy i śpiewa piosenki Kasi Kowalskiej, Gosi Andrzejewicz i wielu innych współczesnych wokalistów. Duże uznanie należy się także pozostałym młodym aktorom. Ich gra była wyrazista, skupiająca uwagę widza. Colin (Tomasz Walaszczyk II E) jeżdżący na inwalidzkim wózku, skłaniał do refleksji nad podstawowymi wartościami takimi jak miłość, życzliwość, radość życia i wiara w spełnianie się marzeń. W swych rolach sprawdzili się sympatyczna służąca Marta (Klaudia Gajosek II E), konserwatywna, ale uczuciowa pani Medlock (Magda Całus II B), zabawny
Dickon (Rafał Kulik I E), spontaniczny Ogrodnik (Robert Siwek II D) oraz
przekonujący Urzędnik (Przemek Chmielarz I A) i lord Archibald Craven (Marcin Walaszczyk I A).
Bogatą i ciekawą scenografię przygotowały mgr Irena Młynarczyk i mgr Ewa Zagórska - Kowalik.
Scenografię oraz taniec opracowały mgr Teresa Nowakowska i mgr Monika Błochowicz.
Chór śpiewał pod dyrekcją mgr Beaty Góreckiej. Scenariusz i reżyseria mgr Mariola Kulińska i mgr Bożena Olaszewska.
Widzowie zebrani w sali gimnastycznej naszej szkoły z uwagą i skupieniem wpatrzeni w swe dzieci - "młodych aktorów" - dekoracje, wsłuchani w treść piosenek dostrzegli najdrobniejsze niuanse płynące ze sceny i nagradzali je oklaskami, a nawet owacjami. Bywało - co nadzwyczaj rzadko zdarza się w teatrze - że gorącymi brawami nagradzano także najpiękniejsze dramatyczne sceny i piosenki.
Książka "Tajemniczy ogród" jest lekturą dla dzieci. A dla kogo był przeznaczony ten spektakl?
Dzieci z pewnością wielu motywów nie zrozumiały, więc przede wszystkim dedykowany był młodzieży i dorosłym. Mary, Colin i Archibald Craven, to symbole zwykłych ludzi borykających się z wielkimi problemami. Tajemniczy ogród to najskrytsze myśli ludzkie, do których nikt nie ma dostępu. To także trwanie w zapomnieniu i powrót do życia, walka życia ze śmiercią.
Tajemniczy ogród to również symbol całego świata, którego nieodłącznymi elementami są samotność, zapomnienie, odrzucenie, miłość, radość, życie i śmierć.

Opracowała Bożena Olaszewska

Wstecz