IV Mstowski Kiermasz Wielkanocny / 2025-04-07
Koła Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Mstów już po raz czwarty podjęły się organizacji kiermaszu wielkanocnego, podczas którego zaprezentowały swoje dzieła sztuki plastycznej i kulinarnej.
>> Kiermasz Wielkanocny to wydarzenie nasycone kolorami wiosny, pachnące babą wielkanocną oraz tętniące gwarem i muzyką. Tkwi w ludzkich sercach niesamowita energia i wiara w odrodzenie.
>> Tegoroczna edycja miała miejsce w niedzielę, 6 kwietnia 2025 roku - po raz pierwszy na hali sportowej Szkoły Podstawowej w Mstowie. Wszystko dlatego, że „kwiecień plecień, co przeplata – trochę zimy, trochę lata” i aura w ten weekend nie zachęcała do imprez w plenerze. Natomiast pod bezpiecznym dachem hali najmłodsi mogli hasać do woli, spotkać się z Wielkanocnym Zającem, czy pobawić się przy muzyce. Wszyscy mogli swobodnie rozmawiać i relaksować się przy wielkanocnych specjałach.
>> Stoiska Kół Gospodyń Wiejskich na mstowskim kiermaszu pełne były smakołyków, ciekawych potraw wielkanocnych, miodów, przetworów oraz dań, których można było spróbować na miejscu, na zimno i na gorąco. Na stołach były m.in. pyszne pajdy chleba ze smalcem, żur, placki czy oscypki. Obowiązkowo znalazły się też wyroby stanowiące wyposażenie koszyczka wielkanocnego – czyli Baranki (małe i duże), babeczki, czy swojski chleb. Koszyczek też można było sobie kupić, podobnie jak palmy i ozdoby na stół. Było w czym wybierać – Panie z Kół Gospodyń Wiejskich jak zwykle spisały się na medal!
>> Uczestnicy wydarzenia mogli rozgościć się na trybunach lub miejscach siedzących przed sceną. Tak – sceną! Tegoroczna edycja kiermaszu była wzbogacona o występy artystów muzyków. Zaproszeni wykonawcy zaprezentowali repertuar dla bardzo szerokiej publiczności. Zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli mogli znaleźć znane dla siebie melodie.
>> Na scenie pojawili się: młodzi i zdolni uczniowie z Gminy Mstów; Zespół Folklorystyczny „Kamienica”; Kapela Ludowa „Rybnianie” oraz Ania Baryła z zespołem.
- Młodzi wokaliści zaprezentowali repertuar znany i ambitny.
- Zespół Folklorystyczny „Kamienica” pokazał i przypomniał jak piękne są polskie stroje, tańce oraz pieśni ludowe. Występ śpiewaczy i taneczny wykonali dorośli oraz dzieci. Było klimatycznie, kolorowo i dynamicznie – po prostu słowiańsko!
- Kapela Ludowa „Rybnianie” wykonała utwory bardziej i mniej znane, ale na pewno godne przypominania i uczenia młodych pokoleń. W tym miejscu dodać trzeba, że to najmłodsze pokolenie bawiło się świetnie - przytupując, skacząc i wywijając obertasy w takt muzyki. Mimo tego, że wcześniej maluchy miały okazję potańczyć z DJ’em Maćkiem.
- Na zakończenie młodzi ludzie z zespołu Ani Baryły wykonali przeboje muzyki popularnej, w stylu pop, rock i dance. Muzycy mimo młodego wieku wykazali się profesjonalizmem i wysokim poziomem zdolności muzycznych.
W tym miejscu należą się słowa uznania i wdzięczności dla wszystkich Pań (i Panów) z Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Mstów; pracownikom Urzędu Gminy w Mstowie, Dyrekcji i pracownikom Szkoły Podstawowej w Mstowie oraz pracownikom GOK w Mstowie. Nad wszystkim niezmiennie czuwał osobiście Wójt Gminy Mstów Tomasz Gęsiarz, sprawujący patronat nad wydarzeniem.
Organizatorzy dziękują wszystkim i zapraszają za rok.
Relacja: Krzysztof Drynda - Dyrektor GOK Mstów
Zdjęcia: Grzegorz Misiak
W tej edycji kiermaszu udział wzięły:
- Koło Gospodyń Wiejskich w Krasicach „Gwiazdeczki”
- Koło Gospodyń Wiejskich w Jaskrowie „Jaskrowianki”
- Koło Gospodyń Wiejskich w Zawadzie „Jabłuszka”
- Koło Gospodyń Wiejskich w Brzyszowie
- Koło Gospodyń Wiejskich w Małusach Małych
- Koło Gospodyń Wiejskich Małusy Wielkie
- Koło Gospodyń Wiejskich w Siedlcu „Jurajskie Kwiaty”
- Koło Gospodyń Wiejskich w Kucharach „Kucharzanki”
- Koło Gospodyń Wiejskich Latosówka
- Koło Gospodyń Wiejskich w Mokrzeszy „Iskierki”
- Koło Gospodyń Wiejskich w Kobyłczycach „Niwianki”
- Koło Gospodyń Wiejskich w Cegielni „Aktywna Cegielnia”
- Koło Gospodyń Wiejskich w Srocku „Juratki”