Wtorek, 30 kwiecień 2024, imieniny: Mariana, Donaty, Tamary
A- A+

Dokumentacje projektowe / 2023-12-28

Realizując założenia tegorocznego budżetu gminy, w ramach przygotowania do planowanych przyszłych inwestycji, w 2023 roku zostało opracowanych kilka dokumentacji projektowo-kosztorysowych.

Jeżeli komuś się wydaje, że czas „od pomysłu do realizacji inwestycji” jest bardzo krótki, to jest w dużym błędzie. Bywa różnie – procedury trwają od kilku miesięcy do nawet kilku lat, zależą od wielu czynników: środków finansowych, uzgodnień z różnymi instytucjami, skomplikowanej sytuacji w zakresie własności gruntu itp.
dokumentacja-projektowa
W ramach realizacji budżetu gminy na 2023 rok, wykonane zostały następujące dokumentacje:
- opracowanie dokumentacji projektowej na budowę chodnika przy drodze gminnej w Małusach Małych (w kierunku Kusiąt)
- dokumentacja projektowa na przebudowę drogi wewnętrznej w Jaskrowie, ul. Jutrzenki
- opracowanie koncepcji przebudowy (z rozbudową) istniejącego budynku wielofunkcyjnego OSP w Kobyłczycach
- dokumentacja projektowa dla zadania „Remont drogi dojazdowej do posesji nr 29, 31, 33 i 35 w Kobyłczycach” (droga przy zbiorniku wodnym)
- wykonanie dokumentacji projektowej na przebudowę drogi gminnej w Wancerzowie, ul. Leszczynowa /Fundusz Sołecki/

1. „Opracowanie dokumentacji projektowej na budowę chodnika przy drodze gminnej w miejscowości Małusy Małe, w kierunku Kusiąt”
Zakres przedmiotu umowy obejmował m.in.: uzyskanie map, opracowanie dokumentacji technicznej budowy chodnika (na odcinku ok. 750 mb) wraz z odwodnieniem oraz z wszystkimi niezbędnymi uzgodnieniami, opracowanie kosztorysu inwestorskiego, przedmiaru robót, specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót (STWiOR).

2. „Opracowanie dokumentacji projektowej na przebudowę drogi wewnętrznej w Jaskrowie, ul. Jutrzenki”
Opracowana została dokumentacja techniczna przebudowy drogi, wraz z niezbędnymi uzgodnieniami. Zakres obejmował także m.in.: kosztorys inwestorski, przedmiar robót oraz STWiOR.

3. „Opracowanie koncepcji dokumentacji projektowej przebudowy z rozbudową istniejącego budynku wielofunkcyjnego w Kobyłczycach”
Wykonano inwentaryzację obiektu w niezbędnym zakresie, koncepcję architektoniczną funkcjonalno-użytkową, wizualizacje oraz zestawienie kosztów dla inwestycji. Na bazie koncepcji obecnie opracowywana jest dokumentacja projektowo-kosztorysowa, która będzie zawierać nowoczesne rozwiązania architektoniczno-budowlane oraz organizacyjno-funkcjonalne.
kobylczyce-remiza

4. Opracowanie dokumentacji projektowej dla zadania „Remont drogi dojazdowej do posesji nr 29, 31, 33 i 35 w miejscowości Kobyłczyce, Gmina Mstów”
Jest to projekt drogi dojazdowej - ważnej dla mieszkańców, mających swoje posesje przy zbiorniku wodnym w Kobyłczycach. Wykonanie tego odcinka drogi będzie poprzedzało planowaną inwestycję przebudowy i rozbudowy remizy OSP w Kobyłczycach.
Zakres prac m.in.: inwentaryzacja w terenie, opracowanie przedmiaru robót i kosztorysu inwestorskiego, uzgodnienia z Powiatowym Zarządem Dróg w Częstochowie, opracowanie stałej organizacji ruchu.

5. „Wykonanie dokumentacji projektowej na przebudowę drogi gminnej w Wancerzowie ul. Leszczynowa” (Fundusz Sołecki)
Decyzję o przygotowaniu dokumentacji podjęli mieszkańcy Wancerzowa na zebraniu wiejskim, dotyczącym podziału funduszu sołeckiego na 2023 r. Umowa  obejmowała m.in.: uzyskanie map, opracowanie dokumentacji technicznej, kosztorysu inwestorskiego i przedmiaru robót, STWiOR.


************************
herb-Mstowa

Planowanie „od pomysłu do realizacji inwestycji” dzieli się na kilka etapów:
1. Na początku jest pomysł: kolejny odcinek drogi, chodnika, termomodernizacja szkoły czy remizy.

2. Jeżeli pomysł jest realny do wykonania i ważny z punktu widzenia samorządu, miejscowości, sołectwa, mieszkańców - to kolejnym krokiem jest zabezpieczenie środków finansowych w budżecie Gminy Mstów przez Radę Gminy. Zanim to nastąpi, istotne jest sprawdzenie własności gruntu - gdyż nie można realizować inwestycji samorządowej na działkach prywatnych bez zgody właścicieli.

3. Gdy pomysł wymaga dokumentacji projektowo-kosztorysowej, zaczyna się od opracowania dokumentacji. Niezbędne jej elementy to (m.in.): uzyskanie aktualnych map do celów projektowych, wykonanie dokumentacji technicznej (ze wszystkimi uzgodnieniami branżowymi), kosztorys inwestorski, przedmiar robót, wykonanie specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót (STWiOR).

Końcowym elementem jest złożenie kompletnego wniosku w celu uzyskania pozwolenia na budowę – jeżeli jest wymagane.

4. Mając opracowaną dokumentację projektową i zabezpieczone środki w budżecie, można przystąpić do realizacji prac. W zależności od wartości zadania, zgodnie z Ustawą Prawo zamówień publicznych, ogłasza się np. przetarg nieograniczony lub zapytanie ofertowe. Inwestycja często wymaga też nadzoru inwestorskiego czy nadzoru archeologicznego.

5. Po wykonaniu inwestycji sporządza się protokół odbioru robót – w celu stwierdzenia, czy prace zostały wykonane prawidłowo.

To tylko uproszczony sposób realizacji inwestycji, „w pigułce”, dla przybliżenia tematyki. Dodatkowe dokumenty i procedury obowiązują m.in. w przypadku wykonywania inwestycji z udziałem środków unijnych czy porozumień między gminą a powiatem/województwem.

Wstecz