Sobota, 15 czerwiec 2024, imieniny: Wita, Jolanty
A- A+

Manewry gminne OSP / 2023-09-30

W niedzielę 24 września 2023 roku, na obiekcie Szkoły Podstawowej w Mokrzeszy, odbyły się gminne manewry jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Mstów.

>> W manewrach brało udział 13 zastępów z 10 jednostek OSP: Mstowa, Jaskrowa, Kuchar, Mokrzeszy, Małus Małych, Małus Wielkich, Kobyłczyc, Krasic, Zawady i Siedlca oraz Zespół Ratownictwa Medycznego. Rolę rozjemcy w manewrach pełnił st. kpt Piotr Knysak z Komendy Miejskiej PSP w Częstochowie.
>> Manewry rozpoczęły się od szkolenia (które odbyło się w remizie OSP Małusy Wielkie) z zakresu udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, a poprzedzone zostały złożeniem meldunku Wójtowi Gminy Mstów Tomaszowi Gęsiarzowi przez Komendanta Gminnego ZOSP RP Eugeniusza Cierpiałowskiego.

manew_3  manew_9

>> Po zakończeniu części szkoleniowej na placu przed remizą OSP Małusy Wielkie odbyła się odprawa, na której poruszono tematy związane z przebiegiem ćwiczenia, a także zasady bezpiecznego poruszania się pojazdami uprzywilejowanymi. Następnie uczestnicy manewrów udali się do Mokrzeszy, gdzie zgodnie ze scenariuszem ćwiczono pożar dachu szkoły podstawowej, który powstał na skutek prowadzonych prac remontowych, a następnie rozprzestrzenił się na budynek szkoły.

Plan manewrów obejmował:
- ugaszenie powstałego pożaru poprzez podanie trzech prądów gaśniczych na palące się obiekty,
- podanie dwóch prądów gaśniczych w obronie na sąsiadujące ze szkołą budynki,
- ewakuację oraz udzielenie kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanym pracownikom,
- budowę zaopatrzenia wodnego z pobliskiego zbiornika wodnego.

manew_25  manew_39

Na zbiórce po zakończeniu części praktycznej przebieg ćwiczenia omówił Komendant Gminny OSP Eugeniusz Cierpiałowski, który podziękował druhom za uczestnictwo i zaangażowanie oraz zaprosił na gorący posiłek, przygotowany przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Iskierki” z Mokrzeszy. Ćwiczenie podsumowali również: Wójt Tomasz Gęsiarz oraz st. kpt Piotr Knysak z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie.

Wstecz