Czwartek, 28 marzec 2024, imieniny: Anieli, Sykstusa, Jana
A- A+

Czad i ogień –obudź czujność / 2022-10-14

Czad – cichy Zabójca

Tlenek węgla, potocznie zwany czadem, to cichy zabójca. Co roku zabiera życie wielu osobom. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym, w domach, w których urządzenia grzewcze oraz przewody kominowe i wentylacyjne są wadliwe lub źle użytkowane, wzrasta ryzyko śmiertelnego zatrucia czadem. Zabezpieczmy siebie i swoich bliskich przed tym zagrożeniem.
Tlenek węgla (inaczej czad) nie ma smaku, zapachu, ani barwy. Jest niewyczuwalny. Nie szczypie w oczy i nie dusi w gardle. Właśnie dlatego jest taki niebezpieczny, bo truje po cichu. Najczęstszą przyczyną zatruć tlenkiem węgla dochodzi z powodu niesprawnej wentylacji i niedrożnych przewodów kominowych. Przesadne uszczelnianie mieszkania też może przyczynić się do tragedii.
Czad

Oto kilka rad na to, by właściwie zabezpieczyć siebie i swoich bliskich :

  • Zapewnij prawidłową wentylację w pomieszczeniach.
  • Zrób okresowe przeglądy urządzeń grzewczych oraz kominów i instalacji wentylacyjnej.
  • Zainstaluj czujnik tlenku węgla. Jego podstawową funkcją jest wykrywanie czadu i alarmowanie lokatorów w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Podnosi on poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach i pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia.
  • Czujniki powinny znaleźć się w pomieszczeniach, w których palimy kominkiem lub piecem kaflowym, w pomieszczeniach z kuchenkami gazowymi, w łazienkach z gazowymi podgrzewaczami wody, w kotłowniach, garażach oraz warsztatach. Czujka odpowiednio wcześnie zasygnalizuje niebezpieczeństwo, wydając bardzo głośny dźwięk. Mamy wtedy szansę na opuszczenie zagrożonego obszaru.
  • Nie instaluj czujek przy oknie, kratkach, przewodach wentylacyjnych, czy w miejscach zbytnio zawilgoconych. Niewłaściwie dobrane ustawienie czujki może negatywnie wpłynąć na jej pracę i skuteczność.
  • Gdy nie mamy możliwości zainstalowania czujnika tlenku węgla, pamiętajmy o częstym wietrzeniu pomieszczeń, w których znajdują się urządzenia grzewcze. Róbmy to szczególnie przed snem, kiedy mamy przed sobą perspektywę przebywania kilku godzin w zamkniętym pomieszczeniu razem z urządzeniami grzewczymi.
Objawy-zatrucia-czadem

A czy wiesz, jak zachować się, gdy ktoś zatruje się czadem?

  • Otwórz okna - zapewnij dopływ świeżego powietrza.
  • Wyłącz urządzenia grzewcze.
  • Wynieś poszkodowanego w bezpieczne miejsce.
  • Wezwij służby ratownicze – tel. 112, 998, 999.
Pamiętajmy o niebezpieczeństwie, jakie niesie ze sobą tlenek węgla i właściwie zabezpieczmy nasze domy i mieszkania. Dzięki temu będziemy bezpieczni my i nasi bliscy.
Wstecz