Czwartek, 05 październik 2023, imieniny: Placyda, Apolinarego
A- A+

Dożynki Jasnogórskie / 2022-09-05

Na Jasnej Górze w Częstochowie pod hasłem „Do Maryi Królowej Pokoju” w miniony weekend miało miejsce ogólnopolskie święto dziękczynienia za plony. Dożynki Jasnogórskie zgromadziły przedstawicieli wszystkich polskich diecezji, którzy pielgrzymują tu z owocami ziemi. W Sumie dożynkowej z błogosławieństwem wieńców żniwnych udział wziął Prezydent RP Andrzej Duda. Mszy św. przewodniczył i kazanie wygłosił bp Jan Piotrowski z Kielc, przewodniczący Komisji KEP ds. Misji.

63147f33a1e92_o_large

**W niedzielę, 4 września, Częstochowa i Jasna Góra gościły tysiące rolników z całego kraju. W Alejach i na tyłach klasztoru trwała Krajowa Wystawa Rolnicza. Tłumy odwiedzających mieszały się z uczestnikami uroczystej sumy. Jak co roku, rolnicy przynieśli w darze piękne dożynkowe wieńce.
** Przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski podczas Sumy dożynkowej podziękował za solidarność z tymi, którym w oczy zagląda głód. Zachęcał, by w tej postawie wytrwać. Nawiązując do hasła tegorocznych dożynek: „Do Maryi Królowej Pokoju”, przeor zauważył, ze po dwóch latach pandemii, rolnicy znów przychodzą w czasie niełatwym, kiedy za naszą wschodnią granicą toczy się krwawa wojna, a polem walki jest kraj, który zaopatruje w zboża kilkadziesiąt państw na całym świecie. Wśród różnorakich konsekwencji wojny paulin wskazał na te, które mogą okazać się najbardziej dotkliwe dla społeczeństw, które każdego roku potrzebują wsparcia organizacji międzynarodowych, aby zmierzyć się z widmem głodu.

Więcej:
https://czestochowa.naszemiasto.pl/za-nami-dozynki-jasnogorskie-tlumy-na-swiecie-plonow/ar/c1-8978873
https://www.krus.gov.pl/artykul/kasa-rolniczego-ubezpieczenia-spolecznego-na-dozynkach-jasnogorskich/

Pierwsze ogólnopolskie dożynki na Jasnej Górze odbyły się w 1982 r., ale z uwagi na trwający wówczas stan wojenny nie mogły być oficjalnie obchodzone. Była to odważna i potrzebna inicjatywa środowisk chłopskich, rolników, a także zarejestrowanego 12 maja 1981 r. Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność”, który był organizatorem ogólnopolskiego dziękczynienia za plony.

Wstecz