Czwartek, 05 październik 2023, imieniny: Placyda, Apolinarego
A- A+

"Budowa garaży dla OSP Mstów" / 2022-07-14

Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Mstowie mają nową remizę! Zakończono rozbudowę i przebudowę istniejącego budynku garażowego OSP w Mstowie.

Świętująca w tym roku 110-lecie istnienia jednostka OSP Mstów doczekała się nie lada prezentu od Wójta Tomasza Gęsiarza i Rady Gminy Mstów, czyli nowej remizy. Co ważne, OSP Mstów jest w KSRG (Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy) i jest czołową jednostką w powiecie częstochowskim jeżeli chodzi o aktywność oraz ilość wyjazdów. Nowy budynek garażowy z pewnością będzie dobrze służył druhom ochotnikom z Mstowa, zwiększając potencjał ratowniczo-gaśniczy.
OSP_logo
Przedmiotem zamówienia była „Budowa garaży dla OSP Mstów”. Przed inwestycją teren przy ul. Partyzantów w Mstowie był zabudowany jednym parterowym budynkiem garażowym, niepodpiwniczonym, usytuowanym w narożniku działki. Składał się on z dwóch brył zróżnicowanych wysokościowo, które były wybudowane w różnych okresach czasu.

osp-mstow1
(stan przed inwestycją)

Zrealizowany projekt obejmował rozbudowę budynku w kierunku północnym o trzy nowe stanowiska garażowe dla samochodów OSP, nadbudowę ścian kolankowych (wraz z przebudową obiektu istniejącego) – w dostosowaniu do nowego układu funkcjonalnego.
W budynku, obok części bojowej, dodatkowo powstała część magazynowa na sprzęt pożarniczy oraz socjalno-sanitarna (szatnia, dyżurka, WC, umywalka, natrysk). Wybudowana została również wiata od strony północnej.
osp-mstow_2

Zakres inwestycji m.in.:
- rozbudowa budynku w kierunku północnym w poziomie parteru,
- przebudowa istniejącej części (w dostosowaniu do zaprojektowanej funkcji),
- montaż 3 bram garażowych na samochód ciężarowy (o wymiarach 4,0 m x 4,0 m podnoszonych elektrycznie) i 2 bram garażowych (o wymiarach 2,5m x 2,35m otwieranych ręcznie),
- budowa wiaty na samochód bojowy od strony północnej,
- wykonanie izolacji pionowej fundamentów i ścian,
- wykonanie instalacji rozprowadzającej wody opadowe,
- zagospodarowanie terenu (utwardzenie kostką ekologiczną terenu przed remizą, przełożenie istniejącego chodnika dla pieszych, ciąg jezdny, ciągi piesze, opaska wokół budynku).

osp-mstow_15

Po zrealizowaniu inwestycji przedmiotowy budynek posiada zwartą bryłę w rzucie poziomym w kształcie litery „T”.
Ciekawostka:
Każde stanowisko garażowe jest wyposażone w odsysacz spalin, składający się z belki jezdnej oraz prowadnicy. Przewód posiada uchwyt z wbudowanym elektromagnesem do mocowania zwory, przymocowanej do karoserii samochodu. Przy wyjeździe z garażu następuje automatyczne odłączenie ssawy. Spaliny wyprowadzone są nad dach przez wentylator dachowy, umiejscowiony na podstawie dachowej.

Projekt: 3M sp. z o.o. Janina Dunal, Częstochowa
Wykonawca: F.U.H DZIEDZICKI Marcin Dziedzicki, Konopiska

Więcej: https://www.mstow.pl/art/4141,rozbudowa-budynku-garazowego-osp-w-mstowie

Wstecz