Poniedziałek, 08 sierpień 2022, imieniny: Cypriana, Emiliana, Dominika
A- A+

Dzień Strażaka / 2021-05-04

Druhny i Druhowie, Strażacy!

Z okazji Waszego Święta dziękujemy za wielkie zaangażowanie, godną podziwu ofiarność, odwagę, upór i konsekwencję w obliczu licznych zagrożeń, z którymi, często narażając własne zdrowie i życie, musicie się zmierzyć.

   
plakat-swiet-strazaka

 

Niech Dzień Strażaka przypomina Wam wszystkim o wielkim zaufaniu i uznaniu, jakim cieszycie się w społeczeństwie.

Życzymy dużo zdrowia, szczęścia, powodzenia w społecznym działaniu i codziennym życiu osobistym oraz satysfakcji z pełnienia służby.
 

Wójt Gminy Mstów
Tomasz Gęsiarz
Przewodniczący Rady Gminy Mstów
Krzysztof Choryłek

 

****************

Międzynarodowy Dzień Strażaka, ang. International Firefighters' Day (skrót IFFD) – międzynarodowe święto strażaków obchodzone 4 maja, w dniu wspomnienia w Kościele katolickim Świętego Floriana. Obchodzone jest od ponad 150 lat. Jednak formalnie dzień ten jako święto ustanowiono dopiero w 2002 roku. Uczynił to Sejm RP.

florian_straz

Kim był św. Florian?

Z różnych źródeł wynika, że był on wysokiej rangi legionistą rzymskim, żyjącym na początku VI wieku, w czasach największych prześladowań chrześcijan. Jak jeden z nich nie mógł pogodzić się z tym, że jego współwyznawcy cierpią i dlatego udał się do miasta Lauriacum (obecnie Lorch w Austrii), aby im pomóc. Tam został schwytany, a gdy odmówił złożenia pokłonu rzymskim bogom, utopiono go w rzece Enns. Stało sie to 4 maja 304 roku.

Dlaczego św. Florian został patronem właśnie strażaków?

Otóż, gdy w 1184 roku sprowadzono relikwie św. Floriana do Krakowa, w jednej z dzielnic tego miasta – na Kleparzu – wybudowano świątynię, gdzie umieszczono owe relikwie. W XVI wieku wybuchnął tam wielki pożar, który strawił całą dzielnicę prócz tego właśnie kościoła. Odtąd zaczęto czcić św. Floriana jako wybawiciela od ognia.

Wstecz