Poniedziałek, 25 październik 2021, imieniny: Darii, Wilhelminy, Bonifacego
A- A+

Dzień Flagi Państwowej Rzeczypospolitej Polskiej / 2021-04-22

Dzień Flagi Państwowej Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony jest w Polsce 02 maja. Tego dnia Polacy wspominają długą historię biało-czerwonych barw narodowych i z dumą eksponują flagi na zewnątrz.

Również mieszkańcy gminy Mstów będą mieli taką okazję. Od środy (28.04) do  piątku (30.04) w Gminnym Ośrodku Kultury w Mstowie będą rozdawane biało-czerwone flagi (podobnie jak w ubiegłym roku). Wywieśmy je przed swoimi domami 02 maja! Flagi będą rozdawane w godzinach od 10 do 12 oraz od 16 do 18 - do wyczerpania zapasów. Akcja rozdawania flag narodowych została zainicjowana kilka lat temu przez Wójta Tomasza Gęsiarza i spotkała się z ogromnym zainteresowaniem ze strony mieszkańców Gminy Mstów  - dlatego warto ją kontynuować.


flaga

Główną rolą Dnia Flagi Państwowej jest popularyzowanie wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Polskie barwy narodowe kształtowały się na przestrzeni wielu stuleci i mają jako jedne z niewielu pochodzenie heraldyczne. Wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Kolory flagi Polskiej towarzyszą nierozerwalnie dziejom historycznym naszego narodu, a są nimi czerwień (często spotykana może symbolizować przelaną krew w walce w obronie kraju) oraz biel (oznacza ona wodę, a w zakresie wartości duchowych czystość i niepokalanie). Te przyjęte przez sejm barwy rozpowszechniły się bardzo szybko i towarzyszyły Polakom we wszystkich ważnych wydarzeniach.

Dzień flagi jest jednym z najmłodszych świąt państwowych dlatego tym bardziej powinno się go propagować i jak najwięcej o nim mówić, przecież w każdym z nas bije biało-czerwone serce.

flaga3
 

" Patrząc na flagę państwową dociekliwy umysł widzi nie tylko flagę,
lecz samo państwo i niezależnie od jego symboli i insygniów widzi na fladze przede wszystkim
 formę rządów, pryncypia, prawdy i historię narodu, który ją używa".
                                     
Henry Ward Beecher

Wstecz