Piątek, 18 czerwiec 2021, imieniny: Marka, Elzbiety
A- A+

"W jedności siła" - Album o działalności jednostek OSP / 2020-12-09

Na historycznym sztandarze OSP Mstów z 1933 r. widnieje dewiza: W jedności siła. Taki też jest tytuł nowego albumu o historii i działalności Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Mstów w latach 1912-2020. 

Dziś trudno wyobrazić sobie życie mieszkańców gminy bez strażaków - ochotników. W niektórych rodzinach to wielopokoleniowa tradycja. Strażacy, w galowych mundurach i pod sztandarami, uświetniają ważne święta państwowe i religijne. Dbają o bezpieczeństwo uczestników różnych imprez plenerowych. Z myślą o dzieciach i młodzieży organizują konkursy i turnieje o tematyce przeciwpożarowej, udzielania pomocy przedmedycznej. 

OSP_logo

Na historycznym sztandarze OSP Mstów z 1933 r. widnieje dewiza: W jedności siła. Pomimo upływu lat jej sens pozostaje niezmienny i uniwersalny. Bo tylko zbiorowa walka strażaków i cywilów z pożarami, klękami żywiołowymi oraz innymi zagrożeniami daje szansę na uratowanie życia, zdrowia i mienia ludzi pozostających w niebezpieczeństwie. I tak od zawsze dzieje się w Gminie Mstów- niezależnie od pory dnia lub nocy.

Album-OSP-gmina-Mstow_okladka_skan
(okładka albumu)
 

Na terenie Gminy Mstów istnieje 10 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, w: Mstowie, Jaskrowie, Kobyłczycach, Krasicach, Kucharach, Małusach Małych, Małusach Wielkich, Mokrzeszy, Siedlcu i Zawadzie. Wiele lat (1956 - 2003) funkcjonowała również jednostka OSP Srocko.

Dzisiaj szeregi gminnych strażaków tworzy ok. 150 osób, zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Wśród nich jest ok. 40 ratowników medycznych. Z ramienia samorządu podlegają oni Wójtowi Gminy Mstów. Ich przełożonymi w gminie są również: Wiesław Kyzioł - Prezes Zarządu Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz Marek Wróbel, Komendant Gminny tego związku. W latach 2009–2019 wszystkie jednostki OSP wyjeżdżały do ponad 3150 zdarzeń. Poza akcjami ratowniczo- gaśniczymi były to m. in. wypadki komunikacyjne, na wodzie, poszukiwawcze oraz akcje usuwania skutków wichur, zalań, powodzi.

 

OSP-Mstow-historia

(jedna ze stron albumu)

Pierwsza jednostka OSP na terenie dzisiejszej gminy powstała w Mstowie (1912 r.) Później dołączyły do niej jednostki w Mokrzeszy (1925 r.), Małusach Wielkich (1926 r.), Krasicach (1930 r.), Jaskrowie (1936 r.), Kucharach (1947 r.), Kobyłczycach (1953 r.), Zawadzie (1953 r.), Siedlcu (1956 r.) i Małusach Małych (1984 r.). W 1956 r. powstała również jednostka w Srocku, będąca obecnie w zawieszeniu. Zgodnie z polską ustawą o ochronie przeciwpożarowej OSP finansowane są z budżetu państwa, budżetów samorządów terytorialnych i dotacji wybranych instytucji.

 

Album został wydany na zlecenie Gminy Mstów, do nabycia w siedzibie Urzędu (kontakt: Adam Równiak, , tel. 34 3284-005 wew.53). Objętość: 136 stron, twarda okładka.

Wydawca: „ALATUS Media – Jerzy Pleszyniak”

 

osp_slowo-wstepne OSP_logo

Szanowne Druhny, Szanowni Druhowie, Szanowni Państwo!

Przekazuję w Wasze ręce Album o historii pożarnictwa na terenie Gminy Mstów w latach 1912-2020. Publikacja, która przedstawia piękną działalność jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych na przełomie ponad 100 lat, powstała dzięki ogromnej pracy wielu osób. Na zgromadzonych fotografiach możemy wyraźnie zaobserwować, jak zmieniało się pożarnictwo, jego charakter i zakres działalności oraz sprzęt wykorzystywany przez druhów ochotników.

Mam nadzieję, że powyższy Album pozwoli Państwu znaleźć choćby chwilę wolnego czasu na wspomnienia o Waszej działalności w strukturach OSP oraz do przywrócenia pamięcią druhów, którzy już od Nas odeszli.

Życzę ciekawej i miłej lektury.

 

Ze strażackim pozdrowieniem

     Wójt Gminy Mstów

        Tomasz Gęsiarz

Wstecz