Niedziela, 16 maj 2021, imieniny: Andrzeja, Jedrzeja, Szymona
A- A+

Po 30 latach MPK wraca do Mstowa - od 01 września ! / 2020-08-20

Od 01 września 2020r. komunikacja miejska wraca do Mstowa – dziś oficjalnie potwierdzili to: Wójt Gminy Mstów Tomasz Gęsiarz i Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, podczas briefingu prasowego na mstowskim rynku.

 

MPK-w-Mstowie

materiał filmowy "MPK wraca do Mstowa"


Schowek01
materiał filmowy TV ORION


WAŻNE INFORMACJE DO POBRANIA !!!!
PDF Informator-MZDiT-dla-Pasazerow

PDF Rozklady-jazdy

PDF Schemat-trasy-linii-30

Jest to historyczna chwila dla Gminy Mstów. Po blisko 30 latach przerwy (tj. od 30czerwca 1991r., kiedy do Mstowa przyjechał ostatni autobus linii miejskiej „57”, do tej pory wspominanej przez naszych mieszkańców), autobusy komunikacji miejskiej zawitają do Jaskrowa, Wancerzowa, Mstowa i Siedlca, w postaci przedłużonej trasy linii nr 30.

 

mzdit-czwa logo-mstow  

W spotkaniu na Rynku w Mstowie wzięli udział m.in.:

Krzysztof Matyjaszczyk –Prezydent Miasta Częstochowa

Piotr Grzybowski – p.o. Dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu w Częstochowie

Maria Skibińska – Skarbnik Gminy Mstów

Małgorzata Grabowska – Zastępca Wójta Gminy Mstów

Sylwia Kuban – Sekretarz Gminy Mstów

Radni Gminy Mstów na czele z Przewodniczącym Rady, Krzysztofem Choryłkiem

Sołtys Mstowa, Zbigniew Bigosiński

Obecni byli również przedstawiciele mediów, prasy lokalnej, mieszkańcy naszej gminy. Za nagłośnienie odpowiadał Dyrektor GOK w Mstowie, Krzysztof Drynda. Za sprawy techniczne i promocyjne – Adam Równiak.

mpk4


Komunikacja miejska wraca do Mstowa za sprawą rozszerzenia obowiązującego od stycznia 2012 r. porozumienia międzygminnego pomiędzy Miastem Częstochowa a Gminą Mstów. Zadanie jest współfinansowane przez samorząd naszej gminy.

Z dnia na dzień, trasa „trzydziestki” ulega przedłużeniu o 10 km w jedną stronę, pojawia się na niej 12 nowych przystanków, a w zasięgu wspólnie zorganizowanego publicznego transportu zbiorowego znajdzie się ponad 5 tysięcy mieszkańców Gminy Mstów (czyli ok 50% - gminę zamieszkuje ok. 10.800 osób), dotąd pozbawionych tak dobrego połączenia komunikacyjnego.


mpk-logo


Jakie autobusy będą jeździły do Gminy Mstów?

Linia nr 30 będzie obsługiwana przez MPK w Częstochowie Spółka z o.o. Kursowanie autobusów MPK będzie znaczącym postępem, jeśli chodzi o jakość pojazdów. Niemal wszystkie kursy zaplanowano do realizacji autobusami 18-metrowymi (przegubowymi), niskopodłogowymi. Autobusy krótkie pojawiać się będą przede wszystkim w weekendy oraz na kursach skróconych do Jaskrowa (pętla Jaskrów Wille).

Część autobusów będzie miała w wyposażeniu klimatyzację, dostęp do bezpłatnego Internetu bezprzewodowego (Wi-Fi), ładowarki USB do telefonów oraz biletomaty. Na terenie Mstowa najczęściej będą spotykane autobusy: Mercedes-Benz O530G Citaro oraz Solaris Urbino 18.

 

mpk10a

Komentarz Wójta Tomasza Gęsiarza:

„ Dla mnie to historyczna chwila i spełnienie oczekiwań wielu mieszkańców. Pamiętam jako dziecko linię MPK "57" – nie spodziewałem się, że blisko 30 lat trzeba będzie czekać do jej powrotu.

- Dziękuję władzom miasta Częstochowa, na czele z Prezydentem Częstochowy Krzysztofem Matyjaszczykiem, za przychylność i wzorową wręcz współpracę na wielu płaszczyznach.

- Dziękuję Miejskiemu Zarządowi Dróg i Transportu, na czele z Dyrektorem Piotrem Grzybowskim, za sprawne uzgodnienie rozkładu jazdy i zrozumienie na każdym etapie uzgodnień.

- Dziękuję też kierownictwu Urzędu Gminy Mstów i Radzie Gminy Mstów - za zabezpieczenie środków w budżecie gminy na sfinansowanie komunikacji.

- Specjalne podziękowanie wyrażam też dla naszego mieszkańca Jaskrowa, jednocześnie pracownika MZDiT, Konrada Pruciaka – pasjonata komunikacji – za nieocenioną pomoc w tym projekcie.  
 

Zapraszam Państwa do korzystania z nowego, komfortowego, bezpiecznego i pewnego połączenia komunikacyjnego w ramach przedłużonej linii nr 30. „
 

mpk12


Rys historyczny komunikacji miejskiej na terenie Gminy Mstów:

Autobusy MPK w przeszłości kursowały do Mstowa już od 1958 roku - najpierw w postaci linii nr 16 z Placu Nowotki (obecnie Plac Daszyńskiego), w 1964 roku przemianowanej na numer „57”, pod którym kursowały z ulicy Świerczewskiego (obecnie Piłsudskiego) w Częstochowie do mstowskiego rynku do 30 czerwca 1991r.

1 września 2020 r. komunikacja miejska wróci nie tylko do Mstowa, ale obejmie także m.in. cały Jaskrów, Wancerzów i Siedlec, zapewniając zarówno dobry dojazd do Częstochowy (do szkoły, do pracy itp.), ale także dobre połączenie pomiędzy miejscowościami na terenie Gminy Mstów.

Wstecz