Czwartek, 07 grudzień 2023, imieniny: Marcina, Ambrożego, Teodora
A- A+

Ks. Zbigniew Szymczyk

Ksiądz Zbigniew Szymczyk – urodzony w Mstowie jezuita, który pełniąc służbę duchową m.in. w Grecji i Włoszech, nigdy o naszej gminie nie zapominał. To m.in. dzięki niemu w 2004r. zawiązało się polsko-włoskie partnerstwo gmin: Mstów i Otricoli. Warto przypomnieć sylwetkę „Don Zibiego” młodszym i starszym mieszkańcom naszej gminy.
 

comune-otricoli zb5
(audiencja u papieża Jana Pawła II, foto:A.Mari, L’Osservatore Romano)

**************
Zbigniew Szymczyk – ur. 17.03.1962r w Mstowie.
Szkołę Podstawową ukończył w Mstowie, a następnie kontynuował edukację w Technikum im.Findera w Częstochowie na kierunku chemicznym. Studia wyższe ukończył w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie – 9 lipca 1987r. uzyskał tytuł magistra chemii.
Jesienią 1987r. wstąpił do Zakonu Jezuitów i po dwóch latach nowicjatu, w 1989r. rozpoczął studia w Krakowie na Wydziale Filozoficznym Towarzystwa Jezusowego.
Po zakończeniu nauki, w 1992r. wyjechał  Rzymu i rozpoczął tam kolejne studia, tym razem teologiczne, na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. W trakcie nauki w Rzymie pracował w Radiu Watykan. W 1994r. ukończył oxfordzki kurs języka angielskiego.

28 maja 1995r. przyjął święcenia kapłańskie w Krakowie. Po pierwszej mszy prymicyjnej (która odbyła się 6 lipca 1995r.) wyjechał pracować z Polonią w Grecji. Pomagał tam Polakom w trudnych sytuacjach i przyczynił się m.in. do powstania polskiej szkoły podstawowej i liceum.
4 maja 2000r. otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej – za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania.

zb6
(Wręczenie medalu Komisji Edukacji Narodowej)

W 2001r. wyjechał do Włoch, gdzie objął parafię św.Mikołaja w Poggio di Otricoli. W trakcie swojej czteroletniej posługi odnowił kościół i plebanię. To dzięki Księdzu Zbigniewowi zawiązało się w 2004r. polsko-włoskie partnerstwo gmin: Mstów i Otricoli, które jest kontynuowane do dnia dzisiejszego.
W 2005r. „Don Zibi” przeszedł na drugą plebanię w Amelii (region Umbria, prowincja Terni) – tam zajął się m.in. renowacją obrazów kościelnych i remontem plebanii. Zajmował się również (podobnie jak w Poggio) organizacją wernisaży malarskich, angażując do tego wielu malarzy z całej Europy. W 2004r. zorganizował taki wernisaż w naszym Mstowie – mieliśmy okazję gościć wielu znakomitych gości z zagranicy.
Będąc we Włoszech udzielał się aktywnie w Towarzystwie Przyjaciół Dzieci. Organizował niepełnosprawnym dzieciom z Polski wyjazdy do Włoch. Zmarł 14 czerwca 2010r, pełniąc cały czas służbę duchową w Amelii.

Wstecz