Niedziela, 26 wrzesień 2021, imieniny: Wawrzynca, Kosmy, Damiana
A- A+

Prezydent: Przedsiębiorcy i rolnicy zwolnieni ze składek ZUS i KRUS na 3 miesiące / 2020-03-25

Przedsiębiorcy zostaną zwolnieni z obowiązku płacenia składek ZUS, a osoby prowadzące działalność rolniczą - z obowiązku płacenia składek na KRUS przez okres trzech miesięcy, poinformował prezydent Andrzej Duda.
duda

Andrzej Duda / Źródło: Newspix.pl / TEDI

 

Zapisy takie znajdą się w projekcie ustawy o działaniach osłonowych dla przedsiębiorców w związku z epidemią koronawirusa.

– Przepisy mają służyć, żeby w jak największym stopniu uchronić Polaków przed kryzysem gospodarczym – powiedział Duda podczas konferencji prasowej.

Przypomniał, że przed kilkoma dniami apelował o wprowadzeniu ulgi w postaci zwolnienia na 3 miesiące z płacenia ZUS. I taki zapis ma znaleźć się w projekcie. Dzisiaj prezydent poinformował także, że – wprowadzono przepisy, że rolnicy prowadzący działalność gospodarczą będą traktowani jako przedsiębiorcy.

– Rodzice będą mogli korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego [przewidzianego w specustawie dotyczącej walki z COViD-19], przysługującego na dzieci do 8. roku także w rodzinach rolniczych – powiedział Duda.

 

Ulga dla rolników

Początkowo projekt specustawy, dotyczący tarczy antykryzysowej zakładał odroczenie składek ZUS przez trzy miesiące bez dodatkowych opłat za prolongatę, a nie zwolnieniu z nich. Tymczasem po interwencji prezydenta wprowadzono zapis o zwolnieniu ze składek ZUS na ten czas. Ma też objąć rolników.

Koszt tego rozwiązania to - jak mówił wcześniej Duda - 13 mld zł miesięcznie (wyliczenia te były robione przed zapowiedzią objęcia zwolnieniem z KRUS rolników).
 

Jak zapowiadano wcześniej, projekt ten ma zostać dzisiaj przyjęty przez Radę Ministrów. Propozycje zawarte w tarczy antykryzysowej obejmują m.in. dopłaty ok. 2 tys. zł do płacy pracownika objętego przestojem lub obniżonym wymiarem pracy, dofinansowanie dla prowadzących działalność gosp. do 90 proc. minimalnej płacy, gdy obroty spadną o 80 proc. przez 2 miesiące. Znalazł się tam m.in. także zapis o tym, że Polski Fundusz Rozwoju (PFR) otrzyma 6 mld zł na wsparcie dla firm - kapitałowe lub nawet w formie bezzwrotnego finansowania.

Rząd chce, by projekt został rozpatrzony na najbliższym posiedzeniu Sejmu, które rozpoczyna się 27 marca br. w trybie częściowo zdalnym. Jest przekonany, że uda się uzyskać poparcie Senatu dla tej inicjatywy.

 

Więcej: https://biznes.wprost.pl/gospodarka/rolnictwo/10309643/prezydent-przedsiebiorcy-i-rolnicy-zwolnieni-ze-skladek-zus-i-krus-na-3-miesiace.html?utm_source=Wprost.pl&utm_medium=button&utm_campaign=Biznes

Wstecz