Sobota, 27 kwiecień 2024, imieniny: Zyty, Teofila, Felicji
A- A+

"DESIGN W TERENIE!" OD 12 DO 18 PAŹDZIERNIKA W GMINIE MSTÓW / 2011-09-28

W gminie Mstów odbędą się siedmiodniowe warsztaty „ Designe w terenie!” Studenci pod okiem projektantów rozwiązywać będą problemy związane z przestrzenią publiczną. a2011_09_teren.jpgPracować będą nad propozycjami lepszego skomunikowania terenów rekreacyjnych nad Wartą.

 

Wokół zbiornika wodnego Tasarki brakuje infrastruktury, która przyjęłaby tak dużą liczbę wypoczywających w tym miejscu – np. brakuje odpowiedniej ilości miejsc parkingowych, korkują się dwie drogi dojazdowe. Zespół ” Designe w terenie !” będzie pracował nad koncepcją alternatywnego dotarcia do zbiornika Tasarki.

a2011_09_teren1.jpgStudenci wraz z projektantami zastanowią się również nad rewitalizacją kompleksu mstowskich stodół.

Bardzo się cieszę, że organizatorzy projektu „Designe w terenie!” wybrali nas spośród wielu innych gmin, które ubiegały się o przeprowadzenie na swoim terenie takich warsztatów. Projekt jest organizowany po raz pierwszy i jego inauguracja odbędzie się w naszej gminie – podkreśla Adam Markowski zastępca wójta gminy Mstów. Grupa studentów z opiekunami poznawać będzie miejsca i tematykę warsztatów, rozmawiać będzie z mieszkańcami, by poznać ich sugestie i uwagi- tak by opracowywane przez zespół projekty odpowiadały na potrzeby mieszkańców.
Mam nadzieję, że „ Designe w terenie!” zainspiruje twórcze i ciekawe spojrzenie na rozwój gminy – dodaje Adam Markowski.

 

Zespół „Design w terenie!"  poprowadzi dwóch znakomitych ekspertów:
dr inż. arch. Michał Stangel – architekt, urbanista, adiunkt w Katedrze Urbanistyki i Planowania Przestrzennego na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej, prowadzi pracownię projektową ARCA w Gliwicach. Zajmuje się problematyką rewitalizacji miast i zagospodarowania przestrzeni publicznych. 
Stypendysta Fundacji Bauhaus-Dessau oraz Fulbrighta w Massachusetts Institute of Technology, gdzie współtworzył projekt Zaragoza Digital Mile. W latach 2004-2005 pracował w firmie EDAW w Londynie m.in. przy projektach rewitalizacji Nassau (Bahamy), terenów olimpijskich w Londynie oraz nowej dzielnicy Dubaju. Laureat kilkunastu konkursów urbanistyczno-architektonicznych. Członek Izby Urbanistów, TUP i Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego oraz

 

dr Agnieszka Szóstek, konsultant User Experience i Design Thinking, pracownik naukowy, założycielka Laboratorium Interaktywnych Technologii przy Ośrodku Przetwarzania Informacji w Warszawie.
Agnieszka Szóstek zajęła się tematyką projektowania zorientowanego na użytkownika w roku 2000 na studiach podyplomowych User-System Interaction na Politechnice w Eindhoven w Holandii. W swojej karierze pracowała dla firm takich jak Philips, Oce Technologies i Google. Była także konsultantem użyteczności dla Agfa Healthcare, Banksys i SmartSigns. W roku 2005 ponownie podjęła pracę naukową i studia doktoranckie na wydziale Wzornictwa Przemysłowego na Politechnice w Eindhoven, gdzie obroniła doktorat w roku 2009. Tematem jej badań były mechanizmy stymulacji zachowań socjalnych w komunikacji przez Internet.

Projektanci i studenci będą współpracować z władzami i mieszkańcami gminy. Uczestnicy warsztatów zobaczą w jaki sposób przeprowadzana jest analiza projektowa oraz jak na jej podstawie wyciągać wnioski i przejść od koncepcji do konkretnych rozwiązań.

Ostatniego dnia warsztatów planowana jest wystawa podsumowująca rezultaty.
Wydarzenie śledzić będzie można na  stronie www.design-silesia.pl

„Design w terenie!" został zorganizowany w ramach projektu „Design Silesia II" wspierającego rozwój sektora kreatywnego w województwie śląskim. Liderem projektu jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, a partnerami: Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Ars Cameralis Silesiae Superioris, Politechnika Śląska w Gliwicach oraz Zamek Cieszyn.

Wstecz