Wtorek, 21 wrzesień 2021, imieniny: Jonasza, Mateusza, Hipolita
A- A+

Pod znakiem obchodów 30-lecia i nowego powiatu w szeregach samorządowych / 2020-02-19

Pod znakiem obchodów 30-lecia i nowego powiatu w szeregach samorządowych

30. rocznica odbudowy samorządu lokalnego, nowy powiat członkowski i  potrzeba systemowych uregulowań w zakresie udzielania świadczeń medycznych, to najważniejsze tematy poruszone podczas pierwszego w tym roku posiedzenia Zarządu Związku.

fot-1
 

7 lutego w Starostwie Powiatowym w Bielsku-Białej odbyło się posiedzenie Zarządu Śląskiego Związku Gmin i Powiatów. Wydarzenie rozpoczęło się od podjęcia uchwały o przyjęciu Powiatu Bielskiego do Związku.

- Gminy i powiaty z województwa śląskiego tworzą silną całość i staram się to powtarzać w trakcie spotkań samorządowych, które odbywają się w Warszawie – wyjaśniał w jego trakcie Andrzej Płonka, Starosta Bielski, Prezes Związku Powiatów Polskich dodając: - Bardzo ważne jest to, aby głos samorządów był rzeczywiście słyszalny. Zostaliśmy wybrani przez mieszkańców i ich reprezentujemy. Wobec tego musimy jasno mówić o trudnej sytuacji, w której aktualnie funkcjonuje samorząd.

 

Związek zrzesza aktualnie 140 samorządy z województwa śląskiego. Od prawie 30 lat aktywnie działa na rzecz dobra publicznego w województwie śląskim, m.in. poprzez ochronę interesów samorządów lokalnych i rozpowszechnianie najlepszych wzorów w zakresie rozwoju lokalnego.

- Jesteśmy bardzo różnorodni. Z jednej strony zrzeszamy małe gminy, a  z drugiej duże miasta oraz powiaty. Działamy od północnych krańców naszego województwa, przez najbardziej zindustrializowane tereny, kończąc na pięknych Beskidach – tłumaczył Piotr Kuczera, Przewodniczący Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, Prezydent Rybnika.

fot-13


Ponadto podczas posiedzenia przegłosowano też uchwałę w sprawie uhonorowania 30-lecia restytucji samorządu lokalnego w Polsce.

Z głosów samorządowców wynika, że osią dyskusji w związku z 30. rocznicą odbudowy samorządu lokalnego w Polsce, która przypada w tym roku, będzie wspólnota w znaczeniu samych mieszkańców. Krystyna Siejna, Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Katowice, członek Zarządu Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, podkreślała podczas posiedzenia, iż przez trzy dekady samorząd był tworzony w dwóch wymiarach. Jednym z nich był ten instytucjonalny, a drugim właśnie samorząd mieszkańców.
- Bardzo ważna jest „mądrość” mieszkańców płynąca z ich doświadczenia i poczucia odpowiedzialności za swoje miasto czy gminę. Jednak równie ważne jest realne zaspokajanie  potrzeb tej wspólnoty – mówiła Krystyna Siejna.

 

W przyjętej przez Zarząd Śląskiego Związku Gmin i Powiatów uchwale w sprawie uhonorowania 30-lecia restytucji samorządu lokalnego w Polsce czytamy, że rok 2020 jest okazją do docenienia dorobku wspólnot lokalnych, ale też wyrazem uznania dla konkretnych osób, które się do tego przyczyniły. Przyjęta uchwała jest pierwszym elementem szerszych działań, które Śląski Związek Gmin i Powiatów planuje w tym zakresie zrealizować w 2020 r.

 

Zarząd Związku przyjął też w trakcie posiedzenia kilka stanowisk dotyczących ważnych sfer działania samorządu lokalnego, m.in. dotyczące systemowych uregulowań w zakresie udzielania świadczeń medycznych w ramach szpitalnych izb przyjęć i szpitalnych oddziałów ratunkowych.


więcej: www.silesia.org.pl
_________________________

SZGiP1

ŚZGiP – jest największą regionalną organizacją samorządową w Polsce, zrzeszającą obecnie 140 jednostek samorządu terytorialnego z woj. śląskiego (w tym wszystkie miasta na prawach powiatu), jego misją jest służba na rzecz dobra publicznego w województwie śląskim poprzez wspieranie społeczności i samorządów lokalnych.

Wstecz