Czwartek, 24 czerwiec 2021, imieniny: Jana, Danuty
A- A+

Dlaczego rosną ceny za odpady? / 2020-02-12

Dlaczego mieszkańcy muszą płacić coraz więcej za śmieci, jak wygląda w Polsce system gospodarowania odpadami - Związek Gmin Wiejskich RP chce wspomóc stowarzyszone w nim samorządy w tłumaczeniu mieszkańcom skąd biorą się podwyżki.

Organizacja przygotowała argumenty do dialogu w formie infografiki.

grafiki-odpady_1

Wprawdzie w gminie Mstów stawki opłat za odpady pozostają bez zmian, ale jednym z bardziej angażujących problemów w Polsce w ostatnich miesiącach jest tematyka odpadowa. Nowe regulacje prawne, brak jasnych interpretacji, konieczność tworzenia nowych regulaminów, nowe, narzucone przez ustawodawcę obowiązki - bardzo angażują wójtów, burmistrzów i całe urzędy.

Najbardziej dotkliwymi skutkami nowych regulacji są lawinowo wzrastające koszty gospodarowania odpadami komunalnymi, a tym samym coraz to wyższe opłaty wnoszone przez naszych mieszkańców. W infografikach można przeczytać m.in., że opłata za śmieci rośnie przez "skokowy wzrost tzw. opłaty marszałkowskiej", wzrost kosztów pracy, cen energii, trudności ze zbytem surowców wtórnych i szereg innych jeszcze czynników, które są niezależne od samorządu.

grafiki-odpady_3

__________________________

Więcej:

http://samorzad.pap.pl/depesze/wiadomosci_centralne/195896/Jak-tlumaczyc--ZGWRP-chce-wspomoc-gminy-w-wyjasnianiu-podwyzek-za-odbior-odpadow

http://www.zgwrp.pl/aktualnosci/wydarzenia/1658-prezentacja-przyczyn-wzrostu-oplat-za-odpady-komunalne-argumenty-do-prowadzenia-dialogu-z-mieszkancami

Wstecz