Sobota, 23 październik 2021, imieniny: Marleny, Seweryna, Igi
A- A+

Orszak Trzech Króli / 2020-01-09

Orszak Trzech Króli przeszedł 6 stycznia 2020 roku ulicami 872 miejscowości w Polsce!

 

Szacuje się, że w radosnych rodzinnych jasełkach wzięło udział ok. 1,3 mln osób, a w samej Warszawie (na największym Orszaku w kraju) było 90 tys. uczestników. Te szczególne (bo na ulicy) jasełka przypominać nam mają o święcie Objawienia Pańskiego, potocznie nazywanego świętem Trzech Króli.

Orszak przeszedł pod hasłem "Cuda, cuda ogłaszają!" i jeszcze bardziej niż w latach ubiegłych zachęcał do wspólnego kolędowania. To właśnie śpiewanie tradycyjnych polskich kolęd i pastorałek było najważniejsze tego dnia.

1_Orszak-plakat
 

Również w Mstowie 6 Stycznia po raz kolejny przeszedł Orszak Trzech Króli, zorganizowany przez Parafię Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, na czele z Proboszczem Dawidem Koverem CRL.

Orszak uformowano po wyjściu z kościoła. Na wysokich koniach (z TKKF „Pegaz” Częstochowa) wystylizowani na wędrowców ze Wschodu Królowie prezentowali się majestatycznie i dostojnie.

3

Następnie mieszkańcy przemaszerowali na mstowski rynek, gdzie mieli okazję wspólnie zaśpiewać kolędy. Uczestnicy mogli też częstować się gorącą herbatą oraz słodkimi pączkami (które zapewniła Piekarnia Knysak) – wszystko to serwowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Mstowianki”.

Orszak swoją obecnością zaszczycili m.in. Senator RP Ryszard Majer i Poseł na Sejm RP Lidia Burzyńska. Obecne były również władze gminne, z Wójtem Tomaszem Gęsiarzem i Przewodniczącym Rady Gminy Krzysztofem Choryłkiem na czele.

Nad zabezpieczeniem imprezy czuwali jak zwykle strażacy z jednostki OSP Mstów. Nagłośnienie zapewnił Gminny Ośrodek Kultury w Mstowie.

 

Więcej: http://orszak.org/aktualnosci/ogromny-sukces-orszaku-trzech-kroli-2020-r-186.html
Wstecz