Piątek, 23 lipiec 2021, imieniny: Stwosza, Bogny, Brygidy
A- A+

SADOWNICZA PROMOCJA GMINY / 2011-09-10

Święto jabłka i święto kwitnącej jabłoni to nowe propozycje na promocję gminy i promocję produktu regionalnego. W Urzędzie Gminy spotkali się sadownicy, by porozmawiać o sadowniczych problemach. Jednym z nich jest potrzeba rozwoju infrastruktury - na przykład rozbudowa wodociągu w Wancerzowie na ul. Jabłonowej.

Na spotkaniu powstał również pomysł zorganizowania dwóch imprez promujących sady:
- 13 maja 2012 roku – Święto Kwitnącej Jabłoni
- 23 września 2012 roku – Święto Jabłka

Chodzi nam o stworzenie rozpoznawalnego produktu regionalnego – mstowskie sady – podkreśla Adam Markowski zastępca wójta Gminy Mstów. Na terenie gminy sady zajmują ponad 200 ha. Dominują sady jabłoniowe. Najwięcej sadów znajduje się w Zawadzie, Wancerzowie i Siedlcu. Wiele zakładano już w okresie międzywojennym. Były odnawiane i unowocześniane. Teraz są bardzo dobrze prowadzone, a sadownicy jak pan Jerzy Halaba mogą poszczycić się nagrodami i wyróżnieniami w konkursach ogólnopolskich - dodaje Adam Markowski.

Święto kwitnącej jabłoni i święto jabłka – to doskonała okazja by razem z sadownikami zwiedzać sady, obejrzeć charakterystyczne – bo przypominające kształtem igloo – przechowalnie owoców, uzyskać porady sadowników. Imprezy połączone z kiermaszami mogą stać się ciekawą propozycją dla mieszkańców gminy i dla turystów.

Wstecz