Piątek, 23 lipiec 2021, imieniny: Stwosza, Bogny, Brygidy
A- A+

Orszak Trzech Króli / 2019-01-07

Pod hasłem „Odnowi oblicze ziemi”, nawiązującym do słów św. Jana Pawła II, Orszak Trzech Króli przeszedł 6 stycznia 2019 roku ulicami 752 miejscowości w Polsce i 22 poza jej granicami.

W całej Polsce w Orszakach Trzech Króli wzięło udział ok. 1 mln 200 tys. osób. Przekaz i forma Orszaku Trzech Króli są niezwykle atrakcyjne, na co wskazuje zwiększająca się co roku liczba miejscowości, które włączają się w inicjatywę.
 

o1

Również w Mstowie 6 Stycznia po raz kolejny przeszedł Orszak Trzech Króli, zorganizowany przez Parafię Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, na czele z Proboszczem Dawidem Koverem CRL.

Orszak uformowano po uroczystej mszy św. i wyjściu z Kościoła. Na wysokich koniach (z TKKF „Pegaz” Częstochowa) wystylizowani na wędrowców ze Wschodu Królowie prezentowali się majestatycznie i dostojnie.

o5e


Następnie mieszkańcy przemaszerowali na mstowski rynek, gdzie mieli okazję wspólnie zaśpiewać kolędy. Uczestnicy mogli też częstować się gorącą herbatą oraz słodkimi pączkami (które zapewniła Piekarnia Knysak), serwowanymi przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Mstowianki”. Orszak swoją obecnością zaszczycił m.in. Senator RP Ryszard Majer.

Nad zabezpieczeniem imprezy czuwali jak zwykle strażacy z jednostki OSP Mstów. Nagłośnienie zapewnił Gminny Ośrodek Kultury w Mstowie.

o30
 

Te szczególne (bo na ulicy) jasełka przypominać nam mają o święcie Objawienia Pańskiego, potocznie nazywanego świętem Trzech Króli. Orszaki można zobaczyć w Polsce co roku na ulicach większych i mniejszych miejscowości. Papież Franciszek tradycyjnie wspomniał o Orszaku po modlitwie "Anioł Pański"

 

Źródło: http://orszak.org/aktualnosci/

Zdjęcia: M.Rachwalik, Z.Derda

Wstecz