Sobota, 25 marzec 2023, imieniny: Marioli, Wieczyslawa, Ireneusza
A- A+

825 sekund o 825 latach Mstowa! / 2018-10-26

Podczas szkolnych uroczystości 100-lecia Odzyskania Niepodległości i 825 lat Mstowa, odbyła się premiera filmu „825 lat Mstowa – Tradycja i Zobowiązanie”.

Film powstał na zlecenie Urzędu Gminy Mstów, a zrealizowała go Niedziela TV. W ciągu ilości sekund, odpowiadających ilości lat od pierwszej pisanej wzmianki o Mstowie, zaprezentowano historię tej miejscowości. A jest ona znacznie dłuższa, bo sięga nawet X wieku!

 

F I L M :

1

https://www.youtube.com/watch?v=seYJB8U1KR4

 

W filmie wypowiada się uznany historyk średniowiecza dr Jacek Laberschek, który wraz z archeologiem Iwoną Młodkowską – Przepiórowską, mówi o początkach miasta  Mstowa i nierozerwalnie z nim związanego kościoła. A trzeba wiedzieć, że ten obecny kościół jest czwartym stojącym w tym miejscu! O znaczącej roli Zakonu Kanoników Regularnych Laterańskich w historii miejscowości, wypowiedział się także ks. Przeor Dawid Kover CRL.

 

Miasto Mstów (przestało nim być w roku 1870, po powstaniu styczniowym, na skutek ukazu carskiego), opierało swój rozwój o szlak handlowy, przeprawę przez Wartę i rozwinięte rzemiosło. Szewcy, młynarze, bednarze, włókiennicy, powroźnicy czy kaflarze budowali rolę i znaczenie Mstowa w minionych wiekach.

 

21

 

Nie zabrakło podkreślenia szacunku do przeszłości, przy jednoczesnej dbałości o teraźniejszy rozwój całej gminy. Ten wątek przedstawił wójt gminy Mstów – Tomasz Gęsiarz.

Polecamy ten film jako kolejny przyczynek, po albumie „Mstowskie Wspomnienia… pisane zdjęciami”, do przypominania bogatej historii naszej mstowskiej ziemi!

Wstecz