Czwartek, 28 marzec 2024, imieniny: Anieli, Sykstusa, Jana
A- A+

„Słowiański Gąszczyk - Waleczni Przodkowie” / 2017-09-06

Wczesnośredniowieczne Grodzisko Gąszczyk, zlokalizowane na Przeprośnej Górce w Siedlcu, już po raz drugi w XXI wieku zaludniło się za sprawą zorganizowanego tam Pikniku Rycersko-Archeologicznego „Słowiański Gąszczyk  - Waleczni Przodkowie”. Każdy kto nie wystraszył się kiepskiej pogody mógł przenieść się w czasie i pogłębić swoją wiedzę o życiu w IX- XI wieku, kiedy to Grodzisko tętniło życiem.

slo3

Świadczą o tym bardzo liczne przedmioty wykopane przez archeologów z Muzeum Częstochowskiego, w trakcie kilku sezonów prac wykopaliskowych. Za ich sprawą w specjalnie przygotowanych miejscach, dzieci i młodzież mogły spróbować swoich sił w poszukiwaniu zabytków z przeszłości. Brały też udział w poszukiwaniu „skarbów” wykonując różne zadania na Grodzisku, otrzymując certyfikat Młodego Archeologa.

slo18

Dzieci i młodzież chętnie uczestniczyły też w innych warsztatach:
- kulinarnych, gdzie mogły upiec na ognisku własnoręcznie zrobione podpłomyki,
- pod okiem garncarza ulepić garnki według wzorów znalezionych w trakcie prac archeologicznych,
- postrzelać z łuku, wziąć miecz czy włócznię do ręki w obozie rycerskim,
- zobaczyć jak pracuje kowal czy odlewnik wedle starych wzorców.

slo10

Dorośli mogli zagrać na rogu i dopytać jak powstaje w warsztacie rogownika. Panie z zainteresowaniem korzystały z warsztatów hafciarskich i tkackich. Wszyscy zaś przyglądali się na turnieje walk mieczem i tarczą, włócznią, toporami oraz inscenizację postrzyżyn i walk o Grodzisko w ich trakcie.

slo19

Piknik jest żywą lekcją historii, którą łatwiej chłonąć w autentycznym miejscu pod okiem fachowców i pasjonatów tego okresu, którzy przyjechali z całej Polski. Dodać trzeba, że to leżące w gminie Mstów miejsce, mimo bezpośredniej bliskości granic Częstochowy, ciągle pozostaje mało znane i przez to tajemnicze. Uczestnicy podkreślali klimat miejsca, ukrytego w lesie na brzegu „Warty” - gdzie obozują ludzie przez kilka dni nie używający prądu i współczesnych zdobyczy.

Piknik zorganizowany został przez Gminę Mstów i Grupę Rekonstrukcyjną „Żelazny Wilk” - przy współpracy Muzeum Częstochowskiego, Bractwa Milites Christii i Jurajskiego Stowarzyszenia Nowa Tradycja.

Wstecz