Środa, 17 sierpień 2022, imieniny: Zanny, Mirona, Jacka
A- A+

Wojewódzkie Święto Ludowe w Mstowie / 2017-06-02

Uroczystą Mszą św. w Kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Mstowie rozpoczęły się w niedzielę 28 maja wojewódzkie obchody Święta Ludowego – święta wszystkich działaczy samorządowych i instytucji, działających na rzecz rolnictwa i obszarów wiejskich.

60a

W mstowskim kościele zgromadzili się m. in. przedstawiciele parlamentarzystów, władz samorządowych wojewódzkich, powiatowych i gminnych, poczty sztandarowe i przedstawiciele środowisk i organizacji rolniczych działających na rzecz rolnictwa, członkinie Kół Gospodyń Wiejskich, Ochotniczych Straży Pożarnych oraz osoby związane z ruchem ludowym.

1c

Uroczystej Mszy św. przewodniczył o. Eustachy Rakoczy OSPPE, Jasnogórski Kapelan Żołnierzy Niepodległości, który podkreślał wyjątkowość dzisiejszego dnia, nawiązując do Święta Wniebowstąpienia Pańskiego i święta ludowców:
Jakoś pięknie się zbiegło, bo przecież do nieba nie ma innej drogi tylko przez ziemię. Ziemię trzeba kochać, nie można jej deptać. Papież Jan Paweł II klękał i ziemię całował.

8a

W wygłoszonej homilii o. Eustachy Rakoczy przypomniał rolę ludowców w historii Polski oraz podał przykłady osób z historii naszego kraju, które ojczystą ziemię kochały i za tę ziemię cierpiały.

19

Po Mszy św. uczestnicy uroczystości przemaszerowali wraz z pocztami sztandarowymi przez centrum Mstowa na stadion LKS „Warta” Mstów, gdzie odbyła się dalsza część obchodów święta – przemówienia okolicznościowe, wręczenia medali i odznaczeń. Zgromadzonych gości przywitał Wójt Gminy Mstów, Tomasz Gęsiarz.
Przemówienia okolicznościowe wygłosili również m.in.:
- Poseł na Sejm RP, Marek Sawicki
- Wicemarszałek Województwa Śląskiego, Stanisław Dąbrowa
- Przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego, Stanisław Gmitruk
- Starosta Powiatu Częstochowskiego, Krzysztof Smela

33

W części artystycznej wystąpiła Orkiestra Dęta z Mykanowa oraz liczne zespoły ludowe KGW, m. in. zespoły Mstowianki, Olsztynianki, Janowianie czy Kapela Jurajska.

41

Wystąpiły również przedszkolaki Wesołe Nutki z Olsztyna oraz dzieci i młodzież z Zespołu Szkół Muzycznych w Częstochowie, kabaret EWG. Gwiazdą wieczoru był zespół Grupa Romana.

59

Nie zabrakło również licznych atrakcji:
- pokazów ratownictwa w wykonaniu strażaków OSP,
- atrakcji dla dzieci (dmuchańce, malowanie twarzy, przejażdżki konne, strzelnica z paintballem  gry i turnieje)
- wystaw z lokalnymi produktami.

46

Odbył się także turniej piłki nożnej dla dzieci, w którym puchary ufundował Starosta Powiatu Częstochowskiego, Krzysztof Smela.

57


******************************
Święto Ludowe to jedno z polskich świąt wyrosłych w tradycji narodowej, ludowej i chrześcijańskiej, które utrwaliło się w świadomości mieszkańców wsi i stało się jej niezbywalną tradycją. Historia tego święta sięga przełomu XIX i XX wieku – okresu narodzin ruchu ludowego w Galicji – południowej części ziem polskich pozostających pod zaborem austriackim.

Wstecz