Środa, 22 wrzesień 2021, imieniny: Tomasza, Maurycego, Joachima
A- A+

Wojewódzkie Święto Ludowe w Mstowie / 2017-06-02

Uroczystą Mszą św. w Kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Mstowie rozpoczęły się w niedzielę 28 maja wojewódzkie obchody Święta Ludowego – święta wszystkich działaczy samorządowych i instytucji, działających na rzecz rolnictwa i obszarów wiejskich.

60aW mstowskim kościele zgromadzili się m. in. przedstawiciele parlamentarzystów, władz samorządowych wojewódzkich, powiatowych i gminnych, poczty sztandarowe i przedstawiciele środowisk i organizacji rolniczych działających na rzecz rolnictwa, członkinie Kół Gospodyń Wiejskich, Ochotniczych Straży Pożarnych oraz osoby związane z ruchem ludowym.

 

1c

 

 

 

Uroczystej Mszy św. przewodniczył o. Eustachy Rakoczy OSPPE, Jasnogórski Kapelan Żołnierzy Niepodległości, który podkreślał wyjątkowość dzisiejszego dnia, nawiązując do Święta Wniebowstąpienia Pańskiego i święta ludowców:

Jakoś pięknie się zbiegło, bo przecież do nieba nie ma innej drogi tylko przez ziemię. Ziemię trzeba kochać, nie można jej deptać. Papież Jan Paweł II klękał i ziemię całował.

 

8a

 

 

W wygłoszonej homilii o. Eustachy Rakoczy przypomniał rolę ludowców w historii Polski oraz podał przykłady osób z historii naszego kraju, które ojczystą ziemię kochały i za tę ziemię cierpiały.

 

19

 

 

Po Mszy św. uczestnicy uroczystości przemaszerowali wraz z pocztami sztandarowymi przez centrum Mstowa na stadion LKS „Warta” Mstów, gdzie odbyła się dalsza część obchodów święta – przemówienia okolicznościowe, wręczenia medali i odznaczeń.

 

Zgromadzonych gości przywitał Wójt Gminy Mstów, Tomasz Gęsiarz.

Przemówienia okolicznościowe wygłosili również m.in.:

- Poseł na Sejm RP, Marek Sawicki

- Wicemarszałek Województwa Śląskiego, Stanisław Dąbrowa

- Przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego, Stanisław Gmitruk

- Starosta Powiatu Częstochowskiego, Krzysztof Smela

 

33

 

 

W części artystycznej wystąpiła Orkiestra Dęta z Mykanowa oraz liczne zespoły ludowe KGW, m. in. zespoły Mstowianki, Olsztynianki, Janowianie czy Kapela Jurajska.
 

41

 


Wystąpiły również przedszkolaki Wesołe Nutki z Olsztyna oraz dzieci i młodzież z Zespołu Szkół Muzycznych w Częstochowie, kabaret EWG.

Gwiazdą wieczoru był zespół Grupa Romana.
 

59

 

 

Nie zabrakło również licznych atrakcji:

- pokazów ratownictwa w wykonaniu strażaków OSP,

- atrakcji dla dzieci (dmuchańce, malowanie twarzy, przejażdżki konne, strzelnica z paintballem  gry i turnieje)

- wystaw z lokalnymi produktami.

46Odbył się także turniej piłki nożnej dla dzieci, w którym puchary ufundował Starosta Powiatu Częstochowskiego, Krzysztof Smela.
 

57

 

 

******************************

Święto Ludowe to jedno z polskich świąt wyrosłych w tradycji narodowej, ludowej i chrześcijańskiej, które utrwaliło się w świadomości mieszkańców wsi i stało się jej niezbywalną tradycją.

Historia tego święta sięga przełomu XIX i XX wieku – okresu narodzin ruchu ludowego w Galicji – południowej części ziem polskich pozostających pod zaborem austriackim.

 

******************************

 

wsl-tvorion
http://www.tvorion.pl/?action=show_news&idNews=22990

 

Wstecz