Wtorek, 21 wrzesień 2021, imieniny: Jonasza, Mateusza, Hipolita
A- A+

Obchody 370. rocznicy instalacji obrazu Matki Bożej Miłosierdzia Pani Mstowskiej / 2017-03-08

W parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Mstowie zakończyły się dwudniowe obchody 370. rocznicy instalacji w kościele parafialnym łaskami słynącego obrazu Matki Bożej Miłosierdzia Pani Mstowskiej.

 

 

Uroczystości rozpoczęły się w sobotę 4 marca konferencją naukową „Łaskawa Ikona Matki Bożej Mstowskiej”.

news-370-lat--22

 

Organizacji naukowej konferencji podjął się ks. prof. dr hab. Kazimierz Łatak, kanonik regularny laterański, wykładowca UKSW w Warszawie, który przed laty pełnił posługę duszpasterską w Mstowie.

news-370-lat--01
Na zdjęciu: ks. prof. dr hab. Kazimierz Łatak CRL

 

 

Sala widowiskowa Gminnego Ośrodka Kultury wypełniła się przedstawicielami duchowieństwa, nauki, władz samorządowych a przede wszystkim wiernymi, wśród których kult Matki Bożej Miłosierdzia jest bardzo mocny.

Referaty o mstowskiej ikonie przedstawili m. in. ks. prof. dr hab. Kazimierz Łatak, ks. prof. dr hab. Jan Pietrzykowski, ks. prof. dr hab. Dominik Zamiatała, ks. dr Michał Łobaza czy dr Paweł Dettloff.

 

news-370-lat--03

 

 

Kulminacją obchodów była dziękczynna Msza św., której przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

Wspólnie z nim przy ołtarzu stanęli wizytator Polskiej Prowincji Kanoników Regularnych Laterańskich ks. Marian Szczecina CRL, przeor i proboszcz mstowskiej parafii ks. Paweł Greń CRL oraz wielu księży z zakonu Kanoników Regularnych Laterańskich oraz z mstowskiego i sąsiednich dekanatów.

news-370-lat--09

Mstowska świątynia wypełniła się po brzegi wiernymi, dla których kult Matki Bożej Mstowskiej Miłosierdzia jest bardzo ważny.

 

Nie zabrakło przedstawicieli władz państwowych i lokalnych m.in.
- Senator RP, Ryszard Majer
- Senator RP, Artur Warzocha
- Poseł na Sejm RP, Lidia Burzyńska
- Przewodniczący Sejmiku woj.śląskiego, Stanisław Gmitruk
- Starosta powiatu częstochowskiego, Krzysztof Smela
- Wójt Gminy Mstów, Tomasz Gęsiarz
- Przewodniczący Rady Gminy Mstów, Krzysztof Choryłek.

pocztów sztandarowych szkół, harcerzy i jednostek OSP z terenu gminy oraz delegacji wielu organizacji i stowarzyszeń działających na jej terenie.

news-370-lat--19

 

Po błogosławieństwie na zakończenie Mszy św., abp Wacław Depo udał się procesyjnie wraz z kapłanami przed ołtarz Matki Bożej Mstowskiej Miłosierdzia gdzie wspólnie pokłonili się przed łaskami słynącym obrazem Pani Mstowskiej.

news-370-lat--21

 

 

Źródło:
http://fiat.fm/info/niech-maryja-wspiera-nas-w-pielgrzymce-wiary-abp-depo-w-homilii-w-mstowie/
http://czestochowskie24.pl/region/laskawa-ikona-matki-bozej-mstowskiej-370-lat-obecnosci-w-mstowie/
http://archiczest.pl/mstow-370-rocznica-instalacji-obrazu-matki-bozej-milosierdzia-pani-mstowskiej/

 

 

 

********************************

Obraz Matki Bożej Miłosierdzia Pani Mstowskiej jest podobizną jasnogórskiego portretu. Papierowy oryginał został naklejony na płótno, a ono z kolei trafiło na drewnianą deskę o wymiarach 38×49 cm.

news-370-lat--10

Obraz powstał w połowie XVII w. Nic nie wiadomo na temat autora. Postacie są ozdobione srebrnymi sukienkami, spod których wystają jedynie głowy świętych. Matka Boża trzyma na lewej dłoni Swojego Syna.

Znakiem szczególnym, a jednocześnie świadczącym o tym, że jest to jasnogórska kopia, są dwie ryski na prawym policzku. Obie głowy zostały przyozdobione koronami.

 

 

Wstecz