Sobota, 15 czerwiec 2024, imieniny: Wita, Jolanty
A- A+

Ciekawe miejsca

gmina-Mstow_ciekawe-miejsca

Mstowski rynek

2014-05-rynek-01.jpg   2014-05-rynek-10.jpg

2014-05-rynek-07.jpg   2014-05-rynek-06.jpg

 

Mstów - miejscowość położona nad Wartą na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, w województwie śląskim , w powiecie częstochowskim.
To jedna z najstarszych miejscowości regionu. Pierwszą informację o Mstowie można znaleźć w bulli Papieża Celestyna III z 1193 roku. Klasztor ufundowano prawdopodobnie przed tą datą, a w 1220 roku biskup krakowski Iwo Odrowąż dodatkowo zatwierdził dla klasztoru przywilej tzw. dziesięciny (danina stała, uiszczana przez ludność w wysokości 1/10 plonów) z licznych okolicznych miejscowości.

W 1278 roku Mstów otrzymał prawa miejskie, a stracił je po powstaniu styczniowym w 1870r. Obecnie Mstów jest siedzibą samorządu gminnego. Mstowski rynek ma zachowany układ urbanistyczny z okresu lokacji miasta w XIII wieku na prawie średzkim. Z narożników rynku promieniście odchodzą ulice. Przy skwerze na rynku stoi pomnik Adama Mickiewicza, a na ścianie Gminnego Ośrodka Kultury umieszczona jest kamienna tablica, poświęcona Tadeuszowi Kościuszce.

 

zakochaj-sie-w-Mstowie

Zespół starych stodół

2014-05-stodoly-03.jpg   2014-05-stodoly-01.jpg

2014-05-stodoly-05.jpg   2014-05-stodoly-02.jpg


Na północnym zboczu Góry Ścięgna w Mstowie zachowały się drewniane stodoły postawione na kamiennych podmurówkach. Pochodzą z początku XX wieku.


 

Klasztor Kanoników Regularnych Laterańskich

 

Najcenniejszym zabytkiem gminy Mstów jest kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i klasztor Kanoników Regularnych Laterańskich. Historia sakralnego kompleksu sięga XII wieku. Obecny późnobarokowy wygląd świątyni pochodzi głównie z XVIII wieku. Przylegający do kościoła od strony północnej klasztor zbudowano w XV wieku.

Warowne mury z 9 basztami otaczające kościół i klasztor pochodzą z XVII wieku. Świątynia słynie z cudownego obrazu Matki Boskiej z Dzieciątkiem, który w 2000 roku uroczyście koronowano. Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i klasztor Kanoników Regularnych Laterańskich leży na wzgórzu należącym administracyjnie do wsi Wancerzów.

 

Klasztor-w-Mstowie-fot_-Tomasz-Gebus
 

Tereny rekreacyjne nad Wartą

 

Prawie 5 hektarów terenu we Mstowie - od budynku Urzędu Gminy, poprzez rejon przełomu Warty w okolicy Skały Miłości aż do zbiornika wodnego Tasarki - to miejsce wypoczynku mieszkańców gminy Mstów. Można grać w piłkę nożną, ręczną i siatkówkę na boisku ze sztuczną nawierzchnią za budynkiem Urzędu Gminy. Przełom Warty oraz panoramę Mstowa i Wancerzowa można bezpiecznie oglądać z platform widokowych.
Tu wznosi się sławna w całym regionie Skała Miłości. Według podań Skała Miłości to zaklęta para zakochanych, a źródło bijące u jej stóp posiada właściwości lecznicze. Jest leśna ścieżka zdrowia, place zabaw dla dzieci i zbiornik wodny Tasarki. To sztuczny zbiornik zasilany wodą ze źródeł. Pomost i piaszczyste plaże to wspaniałe miejsca na wypoczynek. Przy zbiorniku jest także scena wykorzystywana w czasie imprez plenerowych. Wszystkie obiekty łączą ścieżki spacerowe. Przejście całego terenu zajmuje około dwóch godzin. Są też altanki do grillowania, by wypoczynek stał się przyjemniejszy. Altanki, podesty i ścieżki wybudowane są z naturalnych materiałów. Dla zmotoryzowanych przygotowane są wygodne miejsca parkingowe.

 

terenMstowskie sady

 

Na terenie gminy Mstów sady zajmują ponad 200 ha. Dominują jabłonie. Najwięcej sadów znajduje się w Zawadzie, Wancerzowie i Siedlcu. Wiele zakładano już w okresie międzywojennym. Były odnawiane i unowocześniane. Teraz są bardzo dobrze prowadzone, a wielu sadowników może poszczycić się nagrodami i wyróżnieniami w konkursach regionalnych i ogólnopolskich. Na terenie gminy organizowane są imprezy promujące sady.

mstowskie     sady2 Owocowo-w-Mstowie_znak-i-logotyp


Warta dla kajakarzy

 

Atrakcją gminy Mstów jest przełom Warty. To jedno z piękniejszych i bardzo malowniczych miejsc na Jurze. Spokojna rzeka i piękne krajobrazy przyciągają turystów i miłośników spływów kajakowych. Część spływów rozpoczyna się przy Bramie Mirowskiej i kończy w Mstowie na wysokości zbiornika Tasarki. Doświadczeni kajakarze wybierają trasę około 30 km z Częstochowy do Skrzydlowa przez Jaskrów, Mstów i Rajsko.

Przygotowana jest także infrastruktura potrzebna kajakarzom. Jest przystań kajakowa koło mostu w Jaskrowie, prywatna przystań pana Henryka Dworaka we Mstowie oraz przystań w Kłobukowicach. Przystań w Kłobukowicach znajduje się tuż za mostem na rzece Warcie. Sąsiaduje z terenem rekreacyjnym, na którym organizowane są festyny. Przystań ma pomost pływający montowany na stałe podczas sezonu kajakowego, piaszczystą plażę, ławki i miejsce na ognisko.
 

kajakiem-przez-Mstow   kajak  kajak2


Grodzisko Gąszczyk w Siedlcu-Podlesiu

 

Grodzisko Gąszczyk w Siedlcu-Podlesiu to wyjątkowe miejsce w gminie Mstów. Skalno-wyżynne grodzisko zajmuje powierzchnię ok. 0,98 hektara, posiada kształt owalny zbliżony do nieregularnego czworokąta, otoczone jest wałem kamienno-ziemnym. Przy jego budowie wykorzystano naturalne ukształtowanie terenu. Północną i zachodnią część pierścienia wału wzniesiono nad  stromym zboczem. Od strony łatwo dostępnej czyli od wschodu znajduje się podwójny wał i sucha fosa. Grodzisko w Siedlcu -Podlesiu jest dwu kulturowe. Stwierdzono tu  pozostałości po osadzie pradziejowej  kultury łużyckiej, datowanej na 800-550 roku p.n.e. oraz po grodzisku wczesnośredniowiecznym z IX-X w.
 

Grodzisko-Gaszczyk  Grodzisko-Gaszczyk2 


Pierwsze badania archeologiczne prowadzono tu w 1957 roku, potem w 1966. Natrafiono wtedy na materiały z wczesnej epoki żelaza oraz wczesnego średniowiecza.  W 2010 roku  badania rozpoczęli  archeolodzy z Muzeum Częstochowskiego, kontynuowali je w 2011r. i  w 2012r.  Do tej pory odnaleziono tu  m. in. obiekty o charakterze mieszkalnym - ziemiankę wczesnośredniowieczną, przedmioty żelazne, oprawę wykonaną z poroża jelenia, materiał ceramiczny kultury łużyckiej i wczesnośredniowieczny oraz tzw. prażnicę.

Prażnica to forma ceramiczna, służąca do różnorakich czynności kuchennych np.  podsuszanie ziarna przed jego rozdrobnieniem, prażenie zboża w celach konsumpcyjnych, sporządzanie placków, prażmy i innych potraw. Prażnice prawdopodobnie mogły też być wykorzystywane jako "przenośne paleniska", umożliwiały przeniesienie do wnętrza budynku żaru z użytkowanego poza d domostwem paleniska.

Grodzisko Gąszczyk usytuowane jest na wzgórzu znajdującym się nad przełomowym odcinkiem rzeki Warty, na jej prawym brzegu, tuż obok wschodniej granicy Częstochowy, w sąsiedztwie sanktuarium Św. Ojca Pio na  Przeprośnej Górce.
 

 

Przewodnik dla wspinaczy

Na rynku wydawniczym ukazał się „Przewodnik dla wspinaczy” wydany przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego. Przewodnik opisuje Skałę Miłości w Mstowie -  jedyną skałę na terenie gminy, na którą można się wspinać. Zgodnie z opisem to „skała ładnie położona teren otwarty w zakolu meandrującej Warty sprawia,  że jest to niezwykle atrakcyjne miejsce”.  Drogi wspinaczkowe opisano skalą Kurtyki i uzupełniono grafikami z ich przebiegiem. Drogi wspinaczkowe   na Skałę Miłości mają sympatyczne i ciekawe nazwy: Bajki Dobranocki, Jancio Wodnik, Jubiler Kalcytu, Jad Żenszenia, Orka i Miłość Jak Wodospad. Każda z dróg ma określony stopień trudności.
Przewodnik przypomina dekalog wspinacza czyli wszystkie zasady wspinania się, zachowania ostrożności i bezpieczeństwa. Przypomina, że wspinający się muszą także zwracać uwagę na roślinność naskalną , nie niszczyć jej i nie wiercić w skale własnych punktów asekuracyjnych.
 

2015-02-wspinaczka-01.jpg  2015-02-wspinaczka-02.jpg

2015-02-wspinaczka-03.jpg

Wstecz