Wtorek, 21 wrzesień 2021, imieniny: Jonasza, Mateusza, Hipolita
A- A+

MANEWRY GMINNE OSP / 2016-10-12


Zgodnie z planem szkolenia w dniu 2 października odbyły się manewry jednostek OSP z terenu gminy Mstów.


Uczestniczyły w nich jednostki z: Jaskrowa, Kobyłczyc, Krasic, Kuchar, Małus Małych, Małus Wielkich, Mokrzeszy, Mstowa, Siedlca i Zawady.

 

2016-10-22osp-27.jpg

 

Dodatkowo zostały zabezpieczone siły z JRG3 PSP Częstochowa, SGRWN OSP Częstochowa, ZRM Częstochowa, aplikacyjnie zostały zadysponowane Patrol Policji KP Kłomnice, GOPR Grupa Jurajska z posterunku Olsztyn.

W manewrach brali udział również Wolontariusze z Zespołu Szkół w Mstowie, pod opieką mgr Justyny Klimczak i mgr Ireny Kozy.

 

2016-10-22osp-02.jpg

 

Do głównych celów ćwiczeń należy zaliczyć:

  • zapoznanie z zasadami organizacji działań, związanych z poszukiwaniem osób zaginionych (kategorie osób poszukiwanych zgodnie z zarządzeniem124/12 KG Policji),
  • zapoznanie z zasadami organizacji ratownictwa wodnego stosowane w PSP i OSP (Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno- Nurkowego OSP Częstochowa),
  • doskonalenie umiejętności w zakresie udzielania kwalifikowanej pomocy przedmedycznej osobom podtopionym i wychłodzonym

 

2016-10-22osp-03.jpg

 

    Plan ćwiczeń zakładał przeprowadzenie zarówno zajęć teoretycznych, jak i praktycznych. Rozpoczęto od części teoretycznej, która miała miejsce w hali sportowej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jaskrowie. Komendant Gminny OSP RP omówił plan ćwiczeń bojowych.

 

2016-10-22osp-08.jpg


Założenie Odcinka Bojowego nr. 1
Zgodnie ze scenariuszem w czasie trwania rodzinnego spływu kajakowego z Częstochowy do Mstowa w niewyjaśnionych okolicznościach od grupy spływających turystów oddaliły się dwa kajaki. Po około 20 minutach i braku łączności z osobami, które oddaliły się, z uwagi na niekorzystne warunki atmosferyczne, zgłoszono na numer alarmowy zaginięcie 4 osób niepełnoletnich.
Zgodnie z decyzją Policji rozpoczęto poszukiwania, zadysponowano jednostki OSP z terenu gminy Mstów, strażaków z JRG3, którzy udali się na miejsce SLOp z quadem, Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Wodno-Nurkowego OSP Częstochowa i Pogotowie Ratunkowe. Jako miejsce koncentracji sił i środków wyznaczono miejscowość Jaskrów (ul. Starowiejska, przy moście). Do poszukiwań włączyli się także okoliczni mieszkańcy, w tym grupa młodzieży z opiekunami.

Na Dowódcę Odcinka Bojowego nr 1 (DOB 1) został wyznaczony dowódca z OSP Jaskrów, który wraz z kierującym quadem udał się na poszukiwania zaginionych wzdłuż brzegu rzeki Warty. W ciągu kilkunastu minut odnaleziono kajakarzy i udzielono im kwalifikowanej pierwszej pomocy.

 

2016-10-22osp-09.jpg

 


Założenie Odcinka Bojowego nr.2
Na dowódcę Odcinek Bojowy nr 2 (DOB 2) został wyznaczony dowódca z OSP Mstów.
 
Podczas Spływu kajakowego w okolicach źródeł przy Mstowskich Błoniach doszło do wywrócenia kajaka. Uczestnicy spływu nie mają kontaktu z osobą płynącą kajakiem. Na miejsce zostają zadysponowane 2 zastępy OSP Mstów wraz ze sprzętem do ratownictwa wodnego. Strażacy z OSP Mstów po zabezpieczeniu kajaku dryfującego na wodzie przystępują do przeszukiwania koryta rzeki.

Kierujący działaniami ratowniczymi prosi o zadysponowanie SGRWN z OSP Częstochowa. Do poszukiwań zostaje wprowadzonych 2 płetwonurków oraz 2 ratowników udaje się wzdłuż brzegu w celu poszukiwania uczestnika spływu. Po około 15 minutach rota patrolująca brzeg rzeki Warta dostrzega siedzącego w krzakach uczestnika spływu, został on przekazany ZRM w celu przebadania.

Podczas badań prowadzonych przez ZRM młody nieletni uczestnik spływu traci nagle przytomność po sprawdzeniu czynności życiowych przez ratowników medycznych okazuje się, że doszło do nagłego zatrzymania krążenia, do pomocy ZRM włączają się ratownicy medyczni z OSP Mstów.

 

2016-10-22osp-22.jpg

 

Kilkuminutowa reanimacja prowadzona przez ZRM i OSP Mstów przynosi rezultaty, po czym osoba poszkodowana została przewieziona prze karetkę pogotowia na SOR w Częstochowie.


Ćwiczenie zakładało sprawdzenie praktycznych umiejętności:
- sprawdzenie czasów alarmowania,
- podział pododdziałów OSP na odcinki bojowe,
- utworzenie punktu koordynacji działań,
- umiejętność współpracy poszczególnych jednostek,
- udzielanie pierwszej pomocy,
- zapoznanie z terenem przełomu Warty.

 

2016-10-22osp-19.jpg

 

Po zakończonych ćwiczeniach zostały podsumowane cele ćwiczeń, elementy taktyki działań ratowniczych w terenie, zasadami organizacji ratownictwa wodnego.

Zostały przekazane również podziękowanie strażakom i młodzieży za liczny udział, za zaangażowanie się, wzorowe przygotowanie miejsc ćwiczeń, punktów kwatermistrzowskich, obsługi logistycznej manewrów.

 

2016-10-22osp-28.jpg

 

Kolejno zabrali głos: Komendant Gminny dh Marek Wróbel, zastępca Wójta Gminy Mstów Adam Markowski oraz przedstawiciel KM PSP w Częstochowie mł. bryg. Zbigniew Strugacz.
 

 

Zapraszam na wiosenne manewry OSP Gminy Mstów.
Relacje przesłał: Komendant Gminny OSP, Marek Wróbel

 

***********************************„Słowa podziękowania kieruję również do osób aktywnie uczestniczącym w życiu społecznym Gminy, Regionu i tym razem pomogły w przygotowaniu manewrów.

Dziękuję:
- Komendantowi PSP w Częstochowie st. bryg. Sławomirowi Olbryś,
- Panu Wójtowi Tomaszowi Gęsiarzowi,
- Zastępcy Adamowi Markowskiemu,
- Radzie Gminy Mstów,
- Pracownikom Urzędu Gminy Mstów,
- Druhom z SGRWN OSP Częstochowa,
- Kierownictwu i Ratownikom Pogotowia Ratunkowego w Częstochowie,
- Klubowi Sportowemu Warta Mstów,
- DJ Maciek,
- Dyrekcji Zespołów Szkół w Jaskrowie i Mstowie,
- Piekarni Janusz Knysak.


Dziękuję również Sekcji Fotoreporterów, która wykonała dokumentacje fotograficzną.  Zdjęcia wykonywali i udostępnili: Monika Siwek, Klaudia Nowak, Justyna Klimczak, Karolina Równiak.

- Redakcji Częstochowa998 Pani Kindze Kępa za wykonanie foto reportażu
http://czestochowa998.pl/poszukiwanie-osob-zaginionych-ratownictwo-wodne-czyli-manewry-gminy-mstow

Wstecz