Czwartek, 28 marzec 2024, imieniny: Anieli, Sykstusa, Jana
A- A+

PODZIĘKOWALI ZA PLONY - XVII DOŻYNKI POWIATOWE / 2016-08-31

Mszą Świętą Dziękczynną odprawioną w niedzielę (28 sierpnia br.) w Kościele Parafialnym w Przyrowie rozpoczęły się XVII Dożynki Powiatowe, współorganizowane przez Starostwo Powiatowe w Częstochowie i Gminę Przyrów. Gminę Mstów tradycyjnie reprezentowały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Mstowianki”.

Po przekazaniu darów ołtarza i poświęceniu dożynkowych wieńców, przed kościołem uformował się długi, barwny korowód, który w asyście Orkiestry Dętej z Mykanowa przemaszerował na teren rekreacyjno–sportowy „Brzózki”, gdzie odbyły się główne uroczystości dożynkowe.

2016-08-04-dozynki-02.jpg   2016-08-04-dozynki-09.jpg

Otworzyli je gospodarze tegorocznego Święta Chleba: wicestarosta Henryk Kasiura i wójt gminy Przyrów Robert Nowak, którzy powitali wszystkich przybyłych i raz jeszcze podziękowali rolnikom (oraz  wszystkim osobom i instytucjom pracującym na rzecz wsi i rolnictwa) za ich całoroczny trud.

- Dożynki w naszym kraju mają długą i piękną tradycję. – przypomniał wicestarosta Kasiura. Są świętem rolników oraz świętem polskiej wsi. To wyraz podziękowania za plony, radości z owoców ciężkiej pracy, wyraz szacunku dla tradycji i dla chleba. (…..) Dlatego też życzę Państwu, aby nigdy na Waszych stołach nie zabrakło tego najważniejszego symbolu dożynek – chleba. Symbolu dostatku, obfitości i sytości. Szanujmy go i szanujmy tych, dzięki którym go mamy.

2016-08-04-dozynki-06.jpg

Po oficjalnym otwarciu XVII Dożynek Powiatowych tegoroczni starostowie dożynkowi: Barbara Knapik ze Staropola i Włodzimierz Piskorski z Zarębic przekazali na ręce gospodarzy uroczystości symboliczne bochny chleba upieczone z tegorocznego ziarna. Chlebem tym zostali poczęstowani wszyscy uczestnicy Dożynek, w tym przybyli do Przyrowa zaproszeni goście.

2016-08-04-dozynki-07.jpg

Na scenie udekorowanej dożynkowymi wieńcami, kwiatami, warzywami i owocami wystąpiły zespoły ludowe prezentujące okolicznościowy repertuar oraz odtwarzające obrzędy związane z życiem dawnej wsi. Gorąco oklaskiwano przedstawienie dożynkowe w wykonaniu Zespołu Obrzędowo Ludowego „Cyganeczki” z Sygontki, koncerty Zespołu Pieśni i Tańca „ Przyrowskie Nutki” i Gminnego Zespołu Ludowego z Przyrowa oraz występ Orkiestry Dętej z Mykanowa w towarzystwie grupy Mażoretek. Na scenie pojawili się także laureaci tradycyjnych już powiatowych konkursów dożynkowych.

Nagrody w konkursie Przodujący Producent Rolny otrzymali:
Wioletta Łęgowik z Cielętnik (gmina Dąbrowa Zielona)
Dawid Pietrasik z Kobyłczyc (gmina Mstów)
Aneta Knysak i Żaneta Podsiedlik-Knysak z Żurawia (gmina Janów)
Dorota i Roman Walenta z Kamienicy Polskiej
Danuta i Mirosław Similak ze Zdrowej (gmina Kamienica Polska)
Dorota i Krzysztof Wypart ze Starego Koniecpola
Adam Jaskuła z Aleksandrii (gmina Konopiska)
Renata i Sławomir Knysak z Kruszyny
Łukasz Tręda ze Ślęzan (gmina Lelów)
Magdalena i Piotr Stępel z Lubojenki (gmina Mykanów)
Grzegorz Ulrich ze Zrębic Pierwszych (gmina Olsztyn)
Krzysztof Lang z Wrzosowej (gmina Poczesna)
Piotr Kałka z Zarębic (gmina Przyrów)
Marek Rozenberg z Rędzin
Wojciech Zych z Klepaczki (gmina Starcza)
Andrzej Wypchlak z Blachowni.

Nagrody w Konkursie Wieńców Dożynkowych otrzymały:
KGW z Blachowni
KGW ”Mstowianki”
KGW z  Cielętnik
Sołectwo Lipnik
KGW z Garnka
KGW Kuźnica Grodziska
KGW z Gminy Konopiska
Zespół Śpiewaczy „Ale! Babki”
KGW Skrajniwa-Konstantynów
Zespół Śpiewaczo- Obrzędowy „Borowianki”
KGW w Olsztynie
KGW  Zawodzie Kolonia Borek
KGW Sygontka
Zespół Śpiewaczy „Kościelanki”
KGW „Starczanki”.

2016-08-04-dozynki-08.jpg

Piękna pogoda sprzyjała dobrej zabawie i sprawiła, że brzozowy zagajnik zapełnił się tłumami ludzi. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się namioty Kół Gospodyń Wiejskich, w których częstowano licznymi smakołykami: chlebem ze smalcem i ogórkiem kiszonym, wędlinami, pasztecikami, sałatkami, ciastami, owocami, ciepłymi i zimnymi napojami.

Dzieci szalały na trampolinie i wielkiej dmuchanej zjeżdżalni, starsi z zainteresowaniem oglądali prezentowane maszyny i narzędzia rolnicze. Gromkimi brawami nagrodzono występ gwiazdy wieczoru:, zespołu Disco-Dance „Łobuzy”, (autora hitu „ona czuje we mnie piniądz”). Do późnych godzin wieczornych trwała zabawa taneczna, do której oprawę muzyczna zapewnił DJ SEBA.

Źródło i więcej zdjęć: http://www.czestochowa.powiat.pl/aktualnosci/podziekowali_za_plony_-_xvii_dozynki_powiatowe_d6596_pol.html

Wstecz