Wtorek, 27 październik 2020, imieniny: Iwony, Sabiny
A+ A-

Rowerowe połączenie Mstowa z Częstochową już działa! / 2018-07-12

11 lipca br. oficjalnie oddano do użytku pierwszy w gminie odcinek ścieżki pieszo – rowerowej (o długości ok. 1,5 kilometra), przebiegający od granicy z miastem Częstochowa do drogi łączącej Siedlec z Jaskrowem.

Odcinek usytuowany w rejonie Sanktuarium św. Ojca Pio na Przeprośnej Górce w Siedlcu łączy gminę Mstów z największym miastem regionu tj. Częstochową. Podnosząc atrakcyjność turystyczną tego obszaru, ułatwia jednocześnie dostęp do ciekawych, jurajskich terenów w okolicach Mstowa i Częstochowy.
 

2a

 

Inwestycja ma sprzyjać wygodzie cyklistów oraz spacerowiczów, którzy w coraz większej liczbie odwiedzają turystyczną gminę Mstów. Oddana do ruchu na sezon pielgrzymkowy ścieżka, będzie też służyć licznie podążającym na Jasną Górę pielgrzymom. Jest to bowiem fragment Szlaku Pielgrzymkowego dla np. Pielgrzymki Warszawskiej czy Wojskowej.

To właśnie na Przeprośnej Górce, na której stoi Sanktuarium św.Ojca Pio, pielgrzymi widzą po raz pierwszy Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze – cel swojej wędrówki.

Ścieżka umożliwia też m.in. wygodne i bezpieczne połączenie trzech największych miejscowości gminy Mstów (Jaskrowa, Wancerzowa i Mstowa) z Częstochową.
 

DSC_0679

 

Wszystko to było możliwe dzięki skoordynowanym pracom projektowym i wykonawczym gmin: Mstów i Częstochowa, poprzedzonym podpisaniem pod koniec 2015 roku listu intencyjnego - czyli porozumienia o współpracy w tej dziedzinie.

Częstochowski, krótszy odcinek, został wykonany w 2016 roku. Prace wykonawcze na mstowskim odcinku rozpoczęły się w październiku 2017 roku i zostały zakończone w obecnym.

 

WIĘCEJ:

http://www.mstow.pl/art/2933,budowa-sciezki-pieszo-rowerowej-w-rejonie-przeprosnej-gorki

http://www.mstow.pl/art/2998,budowa-sciezki-pieszo-rowerowej-w-rejonie-przeprosnej-gorki-w-siedlcu
 

3a

 

W uroczystym otwarciu ścieżki pieszo-rowerowej wzięli udział przedstawiciele władz obu gmin m.in.:

- Prezydent Miasta Częstochowa, Krzysztof Matyjaszczyk

- gospodarz terenu, Wójt Gminy Mstów, Tomasz Gęsiarz

- Społeczny konsultant ds. komunikacji rowerowej, Radny Miasta Częstochowa, Łukasz Kot

- Przewodniczący Rady Gminy Mstów, Krzysztof Choryłek

- Radni Gminy Mstów z miejscowości Jaskrów: Bogusław Gawron, Adam Gawron, Mieczysława Gaudy

- przedstawiciele Domu Zakonnego z Sanktuarium św. Ojca Pio: ojciec Józef Zderkiewicz, brat Waldemar Wróblewski

- pełniący nadzór inwestorski: Tomasz Banaśkiewicz

- Wykonawca inwestycji: firma „RAFALIN” Rafał Mika

DSC_0656

 

Nie zabrakło również pieszych i rowerowych użytkowników tej inwestycji. Całą uroczystość prowadził Adam Markowski, na co dzień Zastępca Wójta Gminy Mstów.

Więcej: Gazeta Częstochowska,

http://fiat.fm/info/rowerem-z-mstowa-do-czestochowy/

http://www.wczestochowie.pl/artykul/30842,rowerem-z-czestochowy-do-mstowa--zdjecia-

http://www.tvorion.pl/?action=show_news&idNews=25454


1logo-mstow-na-okraglo-OK

**************

Ścieżka pieszo-rowerowa w Siedlcu jest wykonana z asfaltobetonu, a na odcinku 216 metrów (przy połączeniu z Częstochową) - z kostki betonowej. Jej szerokość waha się od 2,5 metra do 3 metrów, a na poszerzeniach (mijankach) 4,5 m. Na jednym z odcinków pozostawiono tzw. odcinek ekstremalny dla rowerzystów lubiących trudniejsze warunki jazdy.

Trasa ścieżki ma też fragmenty o sporych przewyższeniach, gdzie przydają się dobre przerzutki w rowerze i siła w nogach. Dlatego polecamy punkty odpoczynkowe:

- na odcinku częstochowskim,

- w połowie trasy na Przeprośnej Górce,

- a dla jadących dalej: w Jaskrowie w pobliżu ul. Starowiejskiej i mostu na Warcie. Tam też zlokalizowany jest grill i toaleta.

 

Gminie Mstów pozostanie jeszcze w przyszłości wykonanie oznakowania pionowego i poziomego na odcinku Jaskrów – Wancerzów – Mstów o długości ok. 3,7 km., według wcześniej wykonanej już dokumentacji.

Nowa ścieżka umożliwi również dotarcie do oznakowanej w ostatnich latach atrakcji turystycznej gminy, jaką jest Grodzisko Gąszczyk. Grodzisko, którego obwałowania są widoczne do dziś, było zamieszkałe w kulturze łużyckiej, a po tysiącu lat, również we wczesnym średniowieczu w wieku IX i X. To tam już od trzech lat odbywają się Pikniki Rycersko – Archeologiczne, z udziałem najlepszych grup rekonstruktorskich z naszego kraju.

Wstecz